-3.7 C
Koprivnica
Subota, 23. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
središte vlastelinstva

FOTO/VIDEO Jeste li znali da u Ludbregu izvire tajnovita slana voda? U prošlosti je spašavala živote, a uz nju se vežu brojne legende
F

Skrivena 'livada' nalazi se u mjestu Slanje koje je u prošlosti bilo središte vlastelinstva.

Ne propustite

U Ludbregu i okolici kriju se mnoge skrivene tajne. Podzemni prolazi, čuda, legende… a jedna od njih je i izvor slane vode u naselju Slanje koje se nalazi u sastavu općine Martijanec. Izvor je smješten uz rijeku Bednju, na dijelu kojim prolazi rub panonske ploče i kasnijih geoloških tvorevina. Voda izvire iz dubina i da, slana je.

– Skuplja se u jezercu, a u samom izvoru vidljivi su obilni mjehurići metana, koji zajedno s vodom izviru iz dubina, ‘zarobljeni’ ispod minerala muskovita, a skriva ostatke Panonskog mora. U ovoj vodi od proljeća uživa veliki broj pčela i ostalih kukaca – kaže nam naš sugovornik koji dobro poznaje prirodna čuda.

Kroz povijest, ponajviše za vrijeme Drugog svjetskog rata, govori, izvor vode je isušivan, jer je bila nestašica soli, i spašavao je živote.

– Da bi preživjeli, ljudi su tu slanu vodu skupljali u posudu i u njoj kuhali krumpir – priča nam.

Izvor je četiri metra iznad razine Bednje, udaljen otprilike 20 metara od vode.

– Sad je zapušten i mnogi ne znaju gdje se nalazi. Gdje izlaze mjehurići, tu je glavna žila. Trebalo bi sve pročistiti da se dođe do čistog izvora slane vode – mišljenja je naš sugovornik.

Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija

Tajnovita ‘livada’ nalazi se nedaleko centra naselja koje je bilo središte vlastelinstva.

U vrijeme turskih ratova ovdje je izgrađena jaka tvrđava da brani prolaz iz Prigorja i Zagorja u Podravinu i obratno. Gospodari Slanja često su se mijenjali. Prvi se spominju Patačići, oni su bili u posjedu ovog vlastelinstva od 1746. godine, zatim dolazi njemački grof Beroldingen koji seljacima oduzima zemlju i vinograde. Oko 1880. Slanje kupuje francuski grof Karlo de Lambert i predaje ga na upravu bivšem časniku papinske straže Ivanu Lozewitzu. On donosi novi život te niču tvornice jedna za drugom. Izgrađena je i željeznica koja je povezivala okolna mjesta.

Voda koja probija iz izvora sadrži Glauberovu sol. Ta gorka sol bogata je magnezijem i natrijevim sulfatom, a u medicini je poznata zbog svojih laksativnih svojstava. Postoji i legenda…

Turska vojska je prolazila ovim područjem, a vojskovođa je imao začepljenje. Jednom pastiru je obećao da će mu ispuniti neku želju, samo ako ga izliječi. Dao mu je jesti kuhane kruške u toj slanoj vodi i on je dobio proljev i spasio se. Za nagradu je pastir mogao iz kolone zarobljenika izabrati nekoliko mladića – tim činom ih je spasio da ih ne odvedu u Tursku, a mladići su, navodno, osnovali selo Slanje.

Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×