Podno Črn bela u Ludbregu je otvoreno kamp odmorište. Uređeno je u sklopu projekta VIA SAINT MARTIN koji je sufinanciran iz Programa suradnje INTERREG V-A Mađarska – Hrvatska.
Kamp odmorište nalazi se u samom srcu grada, nadomak zelene oaze Otoka Mladosti koji je postao ishodište razvoja outdoor turizma i omiljeno je mjesto za brojne šteače, trkače, bicikliste i ribolovce, ali i ljubitelje kajaka na rijeci Bednji.
Gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić prilikom svečanog otvorenja kazao je kako je Ludbreg novim turističkim sadržajem obogatio ponudu grada i stavio se na kartu kamp odmorišta u Europskoj uniji, ali pozicionirao se među turističke destinacije koje potencijalnim gostima nude, osim smještaja u hotelima i kućama za odmor, i ovu vrstu smještaja.
– Nadam se da će se iz ovog objekta roditi novi turistički projekti i nastavak turističkog kampa, gradnja bazena, u budućnosti i gradnja nekih smještajnih kapaciteta ili sličnog te da će Ludbreg postati vrlo važna točka na turističkoj karti sjeverozapadne Hrvatske. Zahvaljujem susjednoj općini iz Mađarske Zalaszentmárton, načelniku, na partnerstvu u ovom projektu i nadam se da smo zajedničkim snagama potvrdili naše turističke orijentacije i da smo uspješno spojili sve sadržaje i da ćemo ubuduće povezivati naša dva mjesta različitim turističkim projektima. Što je možda još važnije, i u svakodnevnoj turističkoj ponudi sadržaja koje jedno i drugo mjesto žele svima pokazati – rekao je.
Andrea Horvat, v.d. direktorica Turističke zajednice područja Centar svijeta predstavila je turistički značaj projekta za grad Ludbreg, a koji se uklapa u viziju razvoja outdoor turizma i rekreativnog boravka u prirodi. Kapacitet kampa je 17 mjesta, no to je tek jedna karika u razvoju outdoor turizma.
– Veseli nas što smo se uspjeli okrenuti jednoj posebnoj niši turista koji svoj odmor provode putujući u svojim kamperima. Želimo da nam kampisti povećaju broj dolazaka i noćenja u gradu. I njih moramo naviknuti da im grad nudi puno više od smještaja – tu je prekrasan Otok mladosti, rijeka Bednja, želimo im pokazati što imamo, ispričati im zanimljivosti – kazala je.
Napomenula je da su se želje i navike današnjih turista jako promijenile unatrag desetak godina.
– Oni žele aktivno provesti odmor, vidjeti sve što je specifično za neko područje, zapravo žele doživljaj. Smatramo da Ludbreg ima sve predispozicije – istakla je.
Situacija s koronavirusom bila je prilika za razvoj turizma u gradu te su se ljudi više okrenuli zdravom životu i boravku u prirodi, kazala je.
Iskustvo u prekograničnoj suradnji i uloga komunikacije u Programu suradnje INTERREG V-A Mađarska – Hrvatska govorila Antonija Bedeniković, programski i komunikacijski menadžer u Zajedničkom tajništvu Mađarska – Hrvatska koja je i službeno otvorila kamp.
– Ovo je samo jedan od sto projekata koje smo financirali i podržali u okviru našeg programa ukupne vrijednosti preko 40 milijuna eura. U turizmu gledamo što možemo učiniti, ne samo za sebe, već i za širu regiju i mislim da je ovo jedan od primjera gdje se na zajedničkim resursima gradi nešto veće i šire što će biti na dobrobit obiju strana – rekla je.
Projekt se provodi u partnerstvu s Općinom Zalaszentmárton iz Mađarske. Vrijednost projekta je 350.130,75 eura dok je udio Grada Ludbrega 181.590 eura od čega 85 posto financira EU, a preostali dio Grad Ludbreg.
Zalaszentmárton, malu općinu u Mađarskoj u kojoj se nalazi crkva svetog Martina iz 13. stoljeća i Grad Ludbreg povezala je i zajednička želja za razvijanjem hodočasničkog turizma.