-1 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
prozivaju ravnatelja

FOTO Djelatnici hitne požalili se na katastrofalno stanje: Vozilo se kvari, znali smo ga čak i gurati, prilikom intervencije otpao je kotač s nosila, a oprema s kojom radimo je zastarjela
F

Nosila su viša i teža nego što bi trebala biti, imaju plastične kotače, a trebala bi imati gumene. Nije prošlo ni mjesec dana, a da je otpao kotač prilikom intervencije. 'Spas' je bila dovoljna prisebnost tehničara, vozača i čitavog tima što su čovjeka pridržali da ne padne s nosila, pričaju nam

Ne propustite

U redakciju ePodravine prije nekoliko dana javili su nam se nezadovoljni djelatnici hitne medicinske službe u ispostavi Ludbreg, koji su ukazali na probleme s (ne)kvalitetnim vozilima i opremom za hitne intervencije što, nažalost, umanjuje kvalitetu pružene zdravstvene usluge potrebitima.

Kažu nam da su vozila kupljena za hitnu medicinsku službu u Varaždinskoj županiji sasvim neprikladna i učestalo se kvare, a to zahtijeva i stalna prebacivanja opreme iz jednog kombija u drugi. Najnoviji primjer je ludbreško vozilo koje je u uporabi manje od pet mjeseci i već je šesti put na servisu, odnosno reklamaciji. Nemar se očituje, kažu, i u manjkavoj kontroli kod isporuke novog vozila.

– Vozilo je bilo neprilagođeno za potrebe pacijenata. Nosila su viša i teža nego što bi trebala biti, imaju plastične kotače, a trebala bi imati gumene. Nije prošlo ni mjesec dana, a da je otpao kotač prilikom intervencije. ‘Spas’ je bila dovoljna prisebnost tehničara, vozača i čitavog tima što su čovjeka pridržali da ne padne s nosila. Mislim da to nije normalno ako je vozilo novo – upozoravaju djelatnici hitne službe čija su imena poznata redakciji.

hitna ludbreg
Transportna nosila s kojih je nakon tri tjedna korištenja ispao kotač // Foto: ustupljeno
Nosila su također preteška i previsoka za rad // Foto: ustupljeno

Ističu da je veliki problem zastarjela i dotrajala oprema i unatoč inzistiranjima za nabavom nove, ništa se ne događa.

– Rok uporabe pomagalima za oživljavanje djece u ludbreškoj ispostavi je istekao. Radi se o endotrahealnim tubusima koji održavaju dišni put. Jer, ako dijete prestane disati, moramo provoditi umjetno disanje. Za jedne je trebalo dva mjeseca da ih naruče, a drugi još nisu došli. To nije dobro. Imamo RNA aspirator. Aparat radi na principu vakuuma, od jeseni upozoravamo da nije dobar, trebalo bi ga servisirati, jer predstavlja velike probleme, no uzalud. Snašli smo se pa smo uzeli stariji 20 godina koji radi na nožni pogon, ali to u današnje vrijeme nije rješenje. Trudimo se da bolesnici ne budu ugroženi i da uvijek pronađemo neku alternativu, ali što se tiče općenitog sustavnog postupanja Zavoda, doista nije u redu – navela je, među ostalim, djelatnica koja je htjela ostati anonimna.

Endotrahealni tubusi za oživljavanje djece (s prednje i stražnje strane da se vidi istek roka) // Foto: ustupljeno
Endotrahealni tubusi za oživljavanje djece (s prednje i stražnje strane da se vidi istek roka) // Foto: ustupljeno

Ozbiljne intervencije zahtijevaju hitnu medicinsku službu, no ondje, također, liječe osobe koje u ambulantu dođu ‘s vrata’.

– Trudimo se koliko možemo, ali u kombiju radimo s onime što imamo, a to što imamo je loše – ističu nezadovoljni loše uvjete rada, a o kvarovima na vozilima, kažu, unatrag nekoliko godina obavještavali su nadležne i iznosili pritužbe o nekvaliteti opreme i vozila.

hitna ludbreg
Fiksatori glave za rasklopna nosila koji su potrgani i neadekvatni i ne drže glavu dovoljno čvrsto kako bi trebalo // Foto: ustupljeno

– Ravnatelj misli da se u sve razumije, da sve najbolje zna i da može sve sam. Ne sluša struku, niti vozače koji mu ukazuju kakva bi trebala biti vozila. Taj problem je prisutan u svakom dijelu županije. Imamo i film gdje se varaždinska ekipa vozi i kombi se dimi. Da ne velim da su vozila i stala, pa bismo ih gurali. Može se to nekad dogoditi, ali ako se to događa, praktički, na svakom vozilu, onda nešto nije u redu – ističu i dodaju da se usprkos prijavljivanju uzastopnih kvarova kupuju vozila s istom opremom što izaziva frustraciju.

Madrac na krevetu za pregled bolesnika u ambulanti je star preko 30 godina // Foto: ustupljeno
hitna ludbreg
Unatoč održavanju popucao je i s mrljama koje se više ne mogu odstraniti // Foto: ustupljeno

Ističu da ‘susjedi’ u Krapinsko-zagorskoj, Međimurskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji imaju bolja vozila hitne službe i dvostruko skuplja, a samim time i višestruko kvalitetnija od onih koja su djelatnicima na raspolaganju u Varaždinskoj županiji.

– Za hitnu službu nabavljaju jednu vrstu kombija, načelno marke Volkswagen, oni imaju jaki motor od 204 KS, kvalitetniji su, mogu brzo ubrzavati, a za sanitetski prijevoz se nabavljaju jeftiniji. Varaždinska županija jedna je od rijetkih županija koja nabavlja ista vozila za hitnu medicinsku službu i sanitetski prijevoz, a jedina u kojoj je ta marka vozila Peugeot. Uzme se jeftin i nekvalitetan kombi i stavi se stara oprema. To je problem radi kojeg ispaštaju djelatnici, a najviše pacijenti – kazuje nam nezadovoljan djelatnik.

Vrijednost ludbreškog kombi vozila za potrebe hitne s opremom iznosi 537.500 kuna.

Požalio se naš sugovornik i na opremu.

– Ne znam je li nabavljena nova oprema, no Ludbreg je dobio nije. Došao je prazni kombi bez opreme, odnosno nova su jedino nosila i kardiološka stolica, a ostala oprema je premještena iz starog kombija. Oprema u vozilu hitne podrazumijeva: defibrilator, respirator, aspirator, setove za traumu, vakuum madrac s pumpom – negoduju.

Unutrašnjost kombija iz susjedne županije – hitne službe u Čakovcu // Foto: ustupljeno

Unatoč poteškoćama materijalne naravi, ludbreška ispostava hitne službe ljudski, kažu nam djelatnici, funkcionira, naime, jako dobro.

– To je zasluga ljudi koji ovdje rade, a ne ravnatelja. Naše pacijente spašava jedino to što su svi, od liječnika, tehničara, vozača, savjesni i rade posao humano i odgovorno. Bez obzira na goleme teškoće, uvijek nam je fokus na pacijentima i njihovoj dobrobiti i trudimo se u nemogućim uvjetima napraviti najbolje. Snalazimo se kako se znamo i improviziramo. No vozilo ne možemo improvizirati, ne možemo ga popraviti ako nije dobro, ili, primjerice, gdje da mi nabavimo nova nosila umjesto ovih neprikladnih?! – zaključili su djelatnici hitne službe poznati redakciji.

Mladen Smoljanec // Foto: Varaždinska županija
Ravnatelj Smoljanec: Vozila održavamo besprijekornima i redovito servisiramo

Za komentar smo tražili i ravnatelja Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladena Smoljanca, koji je na čelu ove ustanove od 2016. godine.

– U tom razdoblju Zavod je nabavio 25 vozila, što za hitnu službu, a što za sanitet. Moram istaknuti da od prvog dana osnivanja, dakle 15. lipnja 2012., Zavod u svom sastavu ima i sanitetski prijevoz. Zato su naše potrebe za vozilima višestruko veće, nego u drugim Zavodima gdje je organizirana samo hitna služba. Naime, godišnje moramo nabaviti četiri do pet vozila, a Zavodi koji imaju samo hitnu službu jedno do dva godišnje. Dakle, razlika u financijskim izdacima je očigledna – pojašnjava.

Naveo je da velika većina Zavoda u Hrvatskoj vozi iste marke vozila kao i u Varaždinskoj županiji.

– Sva vozila za naš Nastavni zavod, kao i za čitavu Hrvatsku, certificirana su od strane ovlaštene institucije i zadovoljavaju sve potrebne kriterije. Kod nas se održavaju besprijekorno, i to u garantnom roku u ovlaštenim servisima, a izvan tog roka u našoj radionici – napominje.

Istaknuo je Smoljanec da su razvili i opremili nastavni centar u Ludbregu, gdje vlastitim sredstvima školuju devet sestara i tehničara na višim i visokim školama.

– Svaka županija i Zavod imaju svoje prioritete, a naši su, uz odlične materijalne uvjete, i vrhunski stručnjaci, jer su oni temelj kvalitetne zdravstvene usluge – zaključio je Smoljanec.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×