2.4 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Reportaža s đurđevačkog sveučilišta

FOTO Zbog studija računarstva i informatike u gradu Picoka FINA otvara razvojni centar, D. Frank: Ovo što tu nastaje je poput čuda, mogli bismo postati mala Silicijska dolina
F

Student u Đurđevcu mora položiti ispit, a onda, što je rijetkost, može ostvariti novčanu naknadu za svoj trud i uspjeh, što su im dodatni poticaj i motivacija u današnjim kriznim vremenima

Ne propustite

U Đurđevcu je na jesen s radom počelo Sveučilište Sjever koje je u gradu Picoka pokrenulo preddiplomski stručni studij Računarstvo i informatika. Nakon samo nekoliko tjedana rada, nova je generacija studenata izazvala velik interes poduzeća iz IT sektora koji vape za stručnim kadrom ovakvog profila.

Novo uređen moderan prostor u kojem se svakodnevno u popodnevnim satima slušaju predavanja smješten je na dislociranoj lokaciji Sveučilišta Sjever, na prvom katu zgrade na Trgu svetog Jurja 1.

V.d. pročelnik studija je Domagoj Frank koji je nakon šest mjeseci prezadovoljan načinom funkcioniranja.

– Studij računarstva i informatike studente osposobljava za izuzetno dinamično područje tehnološkog razvoja. Računalni stručnjaci ovoga profila su arhitekti i implementatori najnovijih informacijskih i komunikacijskih tehnologija s visokim zahtjevima u industriji, trgovini i javnom sektoru. Studenti ovog studija tijekom diplomskog studija savladat će programiranje, računalne operativne sustave te računalne mreže. Naučit će identificirati, formulirati i rješavati inženjerske probleme primjenom računalnih alata. Osim toga, naučit će prepoznati interakciju između inženjerskih aktivnosti i dizajna, proizvodnje, marketinga, zahtjeva korisnika i zahtjeva proizvodnog procesa. Pripremit će se za prilagodbu promjenama tehnologije i novih tehnika, kao dijela cjeloživotnog obrazovanja – objašnjava Frank.

Sveučilište Sjever Đurđevac
Gradonačelnk Hrvoje Janči i v.d. pročelnik Domagoj Frank // Foto: Ivan Balija

Prilikom prve upisne godine gotovo su sva mjesta bila popunjena. Predavanja u tekućoj akademskoj godini polazi 38 studenata, a temeljem njihovih povratnih informacija već se radi revizija inicijalnog programa.

– Novi studenti koji će se upisati imat će obnovljeni studentski program koji će biti top, a koji se upravo traži danas na tržištu rada. Pojava studijskog programa u Đurđevcu je izazvala veliki interes u industriji, zbog nas u grad dolazi FINA i otvara ovdje svoj razvojni centar. Imamo i druge interesente koji će najvjerojatnije doći i pokrenuti svoje poslovanje u Đurđevcu. Događa se lavinski efekt, jedno podržava drugo i treće – kaže Frank.

Prema njegovim očekivanjima ovo je tek početak, jer tržištu rada kadra iz računarstva i informatike izuzetno nedostaje.

Studenti dolaze sa svih strana Hrvatske.

– Ovo što tu nastaje je za ovako mali gradić poput Đurđevca čudo, a pravi efekti vidjet će se kroz koju godinu – veli Frank.

Stručni predavači stižu iz samog vrha IT industrije

Nastava se odvija u tri predavaonice plus tri laboratorija, a tu su i tri prostorije za nastavnike.

Uvjeti su prema njegovom mišljenju vrhunski, a predavača sve više. Prvu godinu općih predmeta poput matematike, fizike, engleskog jezika pokrili su lokalnim predavačima iz  Đurđevca i okolice dok stručna jezgra dolazi iz Zagreba.

– Dolaze predavači koji su vrh IT industrije, eksperti zainteresirani uključiti se u edukaciju, koji su svakodnevno u praksi i svoje znanje žele nesebično prenijeti na nove generacije – pojašnjava Frank.

Vlado Halusek, profesor matematike, Đurđevčanin, angažiran je kao vanjski suradnik na Sveučilištu Sjever. Ne krije da je u početku bio malo skeptičan oko pokretanja još jednog studija u još jednom gradu, no već nakon mjesec dana, kada je shvatio koliku projekt ima podršku lokalne uprave promijenio je mišljenje i sada je uvjeren da je ovo vrlo dobra priča koja ima svijetlu budućnost.

– Ono što čini razliku je izbor kolegija i posebno izbor predavača koji su se već na oglednim predavanjima pokazali pravim stručnjacima. Studenti ovdje dobivaju one kompetencije koje im trebaju za tržište i po tom očekujem da će biti prepoznatljivi. Očekivao sam da će studij biti u lokalnim okvirima, ali smo više od toga – veli Halusek.

Lokalna samouprava odnosno Grad Đurđevac podršku je dala u vidu prostora, ali i specifične stipendije koju daju ne samo za studiranje nego i rezultate studiranja. Student u Đurđevcu mora položiti ispit, a onda, što je rijetkost, može ostvariti novčanu naknadu za svoj trud i uspjeh, što im je dodatni poticaj motivacija, a posebno u ovim današnjim kriznim vremenima.

Na kraju se ponovo nadovezao Domagoj Frank:

– Vidim ogroman potencijal Đurđevca da postane mala Silicijska dolina. Kako smo krenuli s radom počele su se javljati firme iz tog sektora zainteresirane za naš kadar i pokretanje poslovanja. Ovo je vrlo dobar potez, ovakve stvari mogu zadržati ljude ovdje, ali i vratiti ih i privući ih ovamo iz nekih drugih životnih sredina – optimistično je završio Frank.

Što kažu polaznici prve generacije 

Provjerili smo što o svemu misle studenti koji su tog popodneva bili na predavanjima.

Sveučilište Sjever Đurđevac
Danijel Kovačević // Foto: Ivan Balija

Danijel Kovačević (44) iz Našica student je Sveučilišta Sjever u Đurđevcu i već radi u IT sektoru. Htio je proširiti svoje znanje i jedini kriterij koji je kod njega prolazio pri odabiru fakulteta je da on bude vanredan kako bi mogao studirati paralelno uz rad.

– Sad vidim da je ovo stvarno dobar studij i da nisam pogriješio. Ujutro sam na poslu, popodne idem na predavanja. Vozim do Đurđevca sat i pol, ali se isplati. Mi vanredni dužni smo biti na polovici predavanja, pa kombiniram dolaske tako da pokrijem uživo one najbitnije stvari. Naravno, što sam više ovdje lakše sve prolazim, ali pokazalo se do sada da mi dosta dobro ide. Sve je za sad zanimljivo, ako se mislite baviti s time u životu – veli Danijel koji je zaposlen kao sistem administrator. Iako se na njegovom sadašnjem radnom mjestu znanja koja ovdje usvaja ne mogu primijeniti, siguran je da će mu u budućnosti donijeti priliku za napredovanje u struci.

–  Tražio sam fakultet po cijeloj Hrvatskoj, nisam želio upisati bilo što. Zadovoljan sam i stipendijom Grada Đurđevca kojom pokrivam dobar dio troškova školovanja, djelomično uskoči moj poslodavac i tako nekako polako ide, čak bolje od očekivanog – ispričao nam je Danijel koji je nakon što je završio srednju elektrotehničku u Osijeku, već krenuo na studij no ostavio ga je zbog financijskih problema. Presretan je što je dobio priliku za nadogradnju svog dosadašnjeg znanja.

Sveučilište Sjever Đurđevac
Mateo Vujčić // Foto: Ivan Balija

Mateo Vujčić iz Kalinovca (27) radi u vojsci, svojevremeno je krenuo pa odustao od fakulteta, a nakon što se po povratku s vojne misije vratio u Đurđevac odlučio je nastaviti sa školovanjem. Veliki plus kod studiranja u Đurđevcu je stipendija koja mu gotovo u cijelosti pokriva iznos školarine.

– Prednost je i to što su predavanja u popodnevnim satima, znači odradim posao i dođem ovdje. Nakon što završim studij, sigurno da ću imati mogućnost napretka na radnom mjestu, no sve ovisi o praksi, koju ćemo početi odrađivati na drugoj godini. Tempo je malo naporan jer sam svaki dan ovdje do 21 sat, kad dođem doma jedem, ponovim malo što trebam i drugi dan opet sve ispočetka, ali, izdrži se, pogotovo kad je čovjek mlad – rekao nam je Mateo.

Sveučilište Sjever Đurđevac
Valentino Martinec // Foto: Ivan Balija

Valentino Martinec (20) iz Male Črešnjevice pokraj Pitomače, polazio je srednju školu za računalstvo u Đurđevcu i otvaranje ovog studija bila mu je izvrsna prilika da nastavi s obrazovanjem u blizini.

– Da se nije ovo otvorilo ne bi ništa upisao jer mi se ne da putovati nekamo daleko pa imati dodatne troškove putovanja i smještaja. Prvih šest mjeseci bilo je izazovno, ali potrudio sam se i sve sam uglavnom kolokvirao, osim engleskog. Najzanimljivije mi se do sad čini web programiranje, to je nešto što me zanima za budućnost – otkrio nam je Valentino.

Sveučilište Sjever Đurđevac
Katarina i Petra // Foto: Ivan Balija

Petra Kopas (19) i Katarina Cvetković (19) svaki su dan u Đurđevcu na predavanjima kamo ih dovoze roditelji.

Petra je završila srednju školu i stekla zvanje komercijalist u Bjelovaru.

– Nisam htjela ni jedan fakultet, razmišljala sam da bi pauzirala godinu dana, ali sam se ipak predomislila jer sam shvatila da je ovo dosta blizu da bi mogla pokušati – rekla nam je.

Katarina je završila Upravnu školu, također u Bjelovaru i nastavila školovanje u Đurđevcu.

Iako njih dvije još nisu sigurne gdje će ih ovakva njihova odluka odvesti u razvoju njihove poslovne budućnosti, zadovoljne su svojim izborom Sveučilišta Sjever u Đurđevcu.

Gradonačelnik Hrvoje Janči zadovoljan je radom ove visoke školske ustanove koja će na jesen upisivati drugu generaciju studenata. Oni koji završavaju srednju školu već sada se interesiraju o potencijalnim fakultetima koje će upisati.

– Kod nas je prednost svakako stipendija koju ostvaruju tako da polažu ispite. Prva generacija ih dobro polaže, to vidimo po zahtjevima za stipendiju. Svaki ispit nosi određeni broj bodova, a onda kad to preračunate možete godišnje ostvariti do 6000 kuna “nagrade”. Naši studenti ne dobiju novac unaprijed pa ništa ne naprave kao negdje drugdje, nego ih ovaj sistem jednostavno gura naprijed – pojasnio je Janči.

 

 

Studij traje šest semestra i nakon završetka stječe se 180 ECTS bodova, besplatan je za redovne studente, a Grad Đurđevac svakom redovnom i izvanrednom studentu daje za školovanje 6000 kuna bespovratno, bez obzira otkuda student dolazio. 

Akademski naziv koji se stječe završetkom studija jest stručni/a prvostupnik/ prvostupnica (baccalaureus/ baccalaurea) inženjer/ inženjerka računarstva (bacc.ing.comp.)

Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Sveučilište Sjever Đurđevac
Foto: Ivan Balija
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Boji se nemoći

FOTO/VIDEO Baka Štefa (83): Daj nam Bože svima biti na nogama do smrti

Baka Štefa (83) iz Lunjkovca, mjesta u općini Mali Bukovec, samački živi već dugo. Točnije, 22 godine, otkako joj...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×