10.2 C
Koprivnica
Srijeda, 20. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
muzej grada koprivnice

Za zaštitu i restauraciju muzejske građe u 2022. godini osigurano preko 120 tisuća kuna
Z

Tijekom narednih ljetnih i jesenskih mjeseci u planu je restauracija građe iz etnografskih i povijesno-umjetničkih zbirki

Ne propustite

U rujnu 2019. godine Stručno vijeće Muzeja grada Koprivnice donijelo je Plan preventivne zaštite, konzervacije i restauracije Muzeja grada Koprivnice za razdoblje 2020. – 2024. godine prema kojem se u navedenom razdoblju, sukladno dostupnim financijskim sredstvima, planira provoditi preventivna zaštita muzejske građe te konzervatorsko-restauratorski radovi.

U dosadašnjem tijeku godine iz javnih izvora financiranja osigurana su sredstva za provedbu obje vrste zahvata u ukupnom iznosu od 95.000 kuna i to 75.000 kuna za provedbu konzervatorsko-restauratorskih zahvata, a 20.000 kuna za nabavu materijala za preventivnu zaštitu građe. Uz navedeno, Muzej je za provedbu dodatnih konzervatorsko-restauratorskih postupaka osigurao sredstva iz vlastitih izvora financiranja.

S obzirom na činjenicu da se radovi financiraju iz četiriju izvora (Grad Koprivnica, Koprivničko-križevačka županija, Ministarstvo kulture i medija, Muzej grada Koprivnice) pojedine je konzervatorsko-restauratorske radove bilo moguće započeti i ranije, tj. početkom godine.

Tako je restauratorica Štefica Nemec Panić u prvoj polovici godine provela restauraciju 7 djelomično i cjelovito sačuvanih srednjovjekovnih kožnih cipela, datiranih u prijelaz 15. na 16. stoljeće, pronađenih tijekom arheoloških istraživanja utvrde Gorbonok kod Kloštra Podravskog.

Radi se o nastavku radova koji su započeli 2021. godine kada su restaurirani dijelovi 6 cipela. Ovogodišnjim je radovima završena ova cjelina radova, koja je ujedno označila i završetak svih konzervatorsko- restauratorskih radova na svim tipovima materijala / nalazima prikupljenim tijekom istraživanja ovog lokaliteta.

O značaju provedenih postupaka, ali i samim nalazima, govori činjenica da je radovima utvrđen način izrade srednjovjekovnih cipela, tj. slojevitost materijala i spajanja različitih komada kože u cjelinu, tip materijala koji je korišten, ali i sam izgled cipela.

Tijekom narednih ljetnih i jesenskih mjeseci u planu je restauracija građe iz etnografskih i povijesno-umjetničkih zbirki.

Iz Zbirke predmeta vezanih uz vjerovanja, igre i običaje i u ovoj su godini izdvojene dvije glaže na kojima će do jeseni radove provoditi restauratorica Sara Riđički. Uz glaže, tijekom ljetnih mjeseci, provest će se i konzervatorsko restauratorski postupci na 19 metalnih predmeta iz triju etnografskih zbirki; Zbirke predmeta vezanih uz vjerovanja, igre i običaje, Zbirka tradicijskog graditeljstva i stanovanja, Zbirka tradicijskog gospodarstva.

Iz Zbirke naivne umjetnosti u ovoj su godini za restauraciju izdvojena dva crteža (tuš na papiru) Mirka Viriusa: Autoportret i Portret u profilu. Radove će kao i dosadašnjih godina izvoditi konzervator savjetnik mr.sc. Irena Medić (tvrtka Konzervator Geo-Med d.o.o., Zagreb).

Što se tiče nastavka restauracije predmeta iz Zbirke arhitekture i urbanizma i u ovoj će ovoj godini biti upućeno osam nacrta različitih dimenzija na kojima će postupke provoditi tvrtka MK knjigovežnica i kartonaža iz Zagreba. Radi se o nastavku radova započetih 2020. godine, a svi predmeti iz ove zbirke obuhvaćeni su i programom digitalizacije koja će biti završena tijekom ove godine.

Govoreći o restauraciji građe, bitno je spomenuti i konzervatorsko-restauratorske radove koji se izvode usporedno s navedenim Planom, a vezani su uz pojedinačne jednogodišnje ili višegodišnje projekte koje Muzej provodi u sklopu kojih, ili kroz vlastite prohode, osigurava sredstva za postupke zaštite.

Iako se u većini slučajeva radi o restauraciji građe prikupljenoj arheološkim istraživanjima, pojedini radovi nisu vezani uz isto.

Sukladno tome, početkom godine u Muzej je vraćeno 105 metalnih predmeta (kopče, broševi, sitni predmeti, novac) prikupljenih tijekom arheoloških istraživanja lokaliteta Đurđevac – Sošice 2019. godine nad kojima su tijekom posljednje dvije godine provođeni konzervatorsko-restauratorski radovi u Međunarodnom centru za podvodnu arheologiju u Zadru.

Sredstva za provedbu radova, koja su iznosila preko 50.000 kuna, osigurana su tijekom posljednje dvije godine kroz proračun Grada Đurđevca, Koprivničko-križevačke županije, Grada Koprivnice te vlastita sredstva.

restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
restauracija
Foto: Muzej Grada Koprivnice
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Ipak zahlađenje

Europski meteorolozi upozoravaju: U Podravinu stižu zimska oluja i snijeg, nakon nje novi šok

Prije nekoliko dana naši su meteorolozi prognozirali kratku "južinu" pa dolazak hladnije fronte od srijede popodne na četvrtak. Najavili...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×