Društvo izvornog folklora Ivanec u suradnji s Povijesnim društvom u koprivničkom je Domu mladih priredilo promociju kulturne baštine svoje općine. Svi okupljeni dobili su priliku čuti mnoge povijesne detalje o Ivancu koje prije možda nisu znali. Šetnju kroz najzanimljivije trenutke iz prošlosti Ivanca predvodio je Hrvoje Petrić, a Dragutin Feletar okupljene je zaintrigirao pričama o sakralnim spomenicima Ivanca.
– Očuvanje tradicije, iako često zanemareno, vrlo je važno. Kada zanemarujemo očuvanje kulturne baštine upitno je što smo uopće spremni učiniti za budućnost – naglasio je Božidar Vrabelj, načelnik općine Koprivnički Ivanec.
Koprivnički Ivanec ime je dobio po crkvi Sv. Ivana. Ranije se selo zvalo Cerovica.
Etnologinja Vesna Peršić-Kovač predstavila je ivanečku narodnu nošnju, a Katarina Vrban nadaleko poznati ivanečki vez.
Izvorno hrvatski suveniri Doroteje Jakupić
Neizmjerno velik trud u očuvanje kulturne baštine Ivanca već dugi niz godina ulaže Doroteja Jakupić koja osmišljava i stvara unikatni ivanečki i hrvatski izvorni suvenir – ivanečki vez.
– Trenutno radim u školi gdje djecu učim raditi ivanečki vez. To me uistinu usrećuje jer znam da taj djelić tradicije Ivanca neće nestati – rekla nam je Doroteja Jakupić.
Za rad na očuvanju hrvatske i ivanečke kulturne baštine Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić odlikovao je Doroteju Jukupić državnim odličjem Reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića, a njeni suveniri ponosno nose naziv ”Izvorno hrvatsko”.
Društvo izvornog folklora okupljene je zabavilo spletom pjesama i plesova ”Ivanec je lepo selo”, a dječja folklorna skupina oduševila je izvedbom Protuletja, Podravske polke i drugih plesova za koje su se marljivo pripremali svaki tjedan.
Uz sve to pripremljena je projekcija foto i video materijala o Ivancu i najvećem ivanečkom prazniku, Ivanečkim kresovima.
Za goste su također pripremljene brojne tipične ivanečke slastice: klipići, pogačice, orehnjača, makovnjača, a da grlo ne bi bilo suho bilo je domaćeg vina i rakije.