U petak 7. svibnja 2010. na Skupštini Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja u Grubišnom Polju predstavljen je dvanaesti broj stručnog glasila „Svezak”. I ovaj broj nastoji slijediti dosadašnje, svojim prepoznatljivim stilom i kvalitetom, dok tematski nastoji biti zanimljiv i knjižničarima i knjižničnim korisnicima kao i svima onima koje zanimaju knjiga, čitanje i knjižnice općenito.
Dvanaesti broj „Sveska” izašao je u nešto „debljem” izdanju te možete pročitati čak devedeset priloga, a proširen je i broj rubrika te se ove godine prvi put pojavila rubrika „Iz drugih društava”. U ovoj rubrici možete pročitati radove Damira Najmenika i Meri Butirić.
Kako su proteklo razdoblje obilježila brojna zbivanja i aktivnosti Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja koje se okušalo u organiziranju stručnih skupova, predavanja, širenju izdavačke djelatnosti, a sve u cilju unapređenja rada knjižnica i knjižničara, sve ove aktivnosti također su zabilježene u “Svesku”.
Brojni prikazi aktivnosti iz narodnih, školskih i specijalnih knjižnica koje pokriva Društvo najbolji su pokazatelj kvalitete, ali i širokog područja djelovanja naših knjižnica. Prilozi knjižničara, nadalje, govore o važnim stručnim temama – aktivnom sudjelovanju na konferenciji IFLA-e (Međunarodne federacije knjižničarskih udruga) u Milanu, novim uslugama u knjižnicama, istraživanjima, projektima digitalizacije, razvoju zavičajnih zbirki, zavičajnom nakladništvu, novouređenim prostorima knjižnica, o knjižnicama u Belgiji, Nizozemskoj i Njemačkoj…
U izboru tema „Svezak” nastoji dati svoj doprinos raspravi o aktualnim problemima knjižničarstva. Ovogodišnja glavna tema je svevremena knjižničarska tema – pismenost i opismenjivanje, ali sa suvremenim pridjevom “informacijska”. O informacijskoj pismenosti odličan uvodni članak napisale su Sonja Špiranec i Mihaela Banek Zorica, autorice istoimene knjige. Slijedi tekst Kristine Čunović „Poučavanje djece i mladih informacijskoj pismenosti u knjižnicama” u kojem su predstavljene aktivnosti knjižnice za mlade u Karlovcu. Ivanka Ferenčić Martinčić autorica je zanimljivog članka „Zašto su knjižničari najvažniji”. Temu su zaokružili Petar Lukačić i Mario Štrlek svojim prikazom o mogućnostima primjene Web 2.0 alata u knjižnici.
U „Svesku” je, ukratko, svake godine sve više stručnih radova, pregleda, osvrta, konstruktivnih prijedloga i po koja kritika te je u svakom slučaju postao svojevrsni indikator što je to „in”, a što „out” u knjižničarstvu. Zato, ukoliko želite saznati npr.: čiji je kaput odjenuo Tadijanović; je li bibliobus „crkveno vozilo koji prevozi Biblije” ili nešto drugo; ili pak, ako vas zanima, u koju školu idu slavne autorice slikovnica „Tajanstveni ormar” i „Anđeli, zvijezde i pitanja”, svakako potražite “Svezak” u svojoj najbližoj knjižnici ili na http://www.drustvo-knjiznicara-bpkp.hr/html i pročitajte sami!