S Andrejom Salajec, jednom od osnivačica udruge, porazgovarali smo o protekloj godini i o planovima za budućnost.
Predstavom O malograđanskoj ljubavi i koncertom Rokambola u Kulturno kreativnom centru Pixel, koprivnička udruga maMUZE završila je svoj ovogodišnji program.
maMUZE djeluju već treću godinu zaredom, a na osnivanje udruge potaknula ih je prije svega tadašnja situacija u Koprivnici, koju opisuju kao pomalo sumornu jer se zatvorila Kugla koja je bila jedini klub za alternativce, Dom mladih nije pružao sadržaje primjerene ovoj populaciji, a i u sam grad počelo je stizati sve više studenata i studentica. Stoga je bilo neizbježno da se oformi ovakva udruga koja će Koprivnici i mladima pružiti zanimljive sadržaje i potaknuti ih na kontinuiran i aktivan dijalog o aktulanim društvenim i kulturnim zbivanjima.
O protekloj godini i planovima za budućnost porazgovarali smo s Andrejom Salajec, jednom od osnivačica udruge.
– Već treću godinu zaredom provodimo program REBUS, Reagiraj – Budi aktivan – Stvaraj, u Kulturno kreativnom centru i on je najraznolikiji. U sklopu njega organiziramo izložbe, predavanja, književne i pjesničke večeri, koncerte, čitateljski klub i predstave – istaknula je A. Salajec.
Objasnila je kako se ove godine njihova suradnička mreža jako proširila pa su tako organizirali dvije izložbe u suradnji sa studenticama i studentima Sveučilišta Sjever. Isto tako, pokrenuli su Blok sat koji je koncipiran kao suradnička platforma koprivničke Srednje škole, Obrtničke škole i Gimnazije Fran Galović, a u sklopu njega organizirana je Pjesnička karavana i Poezija za van.
Najizazovniji su, kaže, festivali, a maMUZE već treću godinu zaredom organiziraju Street art festival, dok se Festival izvedbenih umjetnosti i kazališta, FIUK, održava drugu godinu zaredom.
– Ovogodišnji Street art festival pomaknut je sa srednjoškolskog centra prema drugim lokacijama, a pojavili su se i novi koprivnički umjetnici, što nam pokazuje da se ciljevi projekta ostvaruju – dodala je i objasnila kako su u prvim godinama organizirali predavanja o tome što je street art, a što vandalizam te koje sve tehnike u street artu postoje, a danas svjedoče nastajanju novih crtača u gradu.
Što se tiče FIUK-a, koji u samo tri dana objedinjuje kazalište, ples, perfomans i glazbu, fokusiran je na izvođače amatere, nezavisne umjetnike i kazališta te udruge koje se bave kulturom i izvedbenim umjetnostima. Cilj je, kaže A. Salajec, približiti publici progresivna i eksperimentalna umjetnička ostvarenja na način da ih se prikazuje na neobičnim otvorenim mjestima čime se suvremena umjetnost vraća u svakodnevni život i kontekst iz kojeg zapravo nastaje.
Uz sve navedeno, maMUZE su putem suradničke platforme EDIT comics organizirale dvodnevnu radionicu animacije u Muzeju grada Koprivnice.
Iako ovakav rad zahtijeva puno vremena, odgovornosti i papirologije, zadovoljstvo svakim odrađenim projektom je neprocjenjivo.
– Ono najdraže što doživljavam na svim ovim događajima je nevjerojatna energija koju ljudi mogu stvoriti – objasnila je A. Salajec i dodala kako za budućnost imaju puno želja i planova koji uključuju sve postojeće projekte, ali i uvođenje nekih novih, prije svega u suradnji s Forumom udruga nezavisne kulture, FUNK.
Cilj ovog saveza udruga je pokretanje novog društveno kulturnog centra u koprivničkom Kampusu u kojem bi udruge i pridruženi članovi autonomno djelovali.
– Trenutno nismo u mogućnosti provoditi sve što bismo htjeli, osobito što se tiče nekakve vlastite produkcije, koncerata i radionica, ali FUNK je pokrenuo dijalog s Gradom i Kampusom te smo naišli na pozitivne reakcije s njihove strane – zaključila je A. Salajec.