U Centru za kulturu Drago Britvić u Pitomači održan je koncert pod nazivom Spomenek na 1. Kletijadu.
Prva Kletijada održana je prije 35 godina, a ovaj koncert bio je podsjetnik na pjesme i lijepe trenutke koje je Kletijada pružala svih ovih godina.
– Prošlo je 35 godina od prve Kletijade i to je bio događaj kojim su pajdaška društva s područja općine izašli iz kleti, pred publiku kako bi pokazali tu našu tradiciju proslave svetog Martina odnosno Martinja. Na prvoj Kletijadi svatko je pripremio dvije, tri pjesme, nekoliko špelancija i tako je to krenulo prije 35 godina i trajali smo do 2009. godine. I sam sam bio član jedne pajdašije gdje sam s doktorom Jergovićem svake godine pisao pjesme koje su bile predstavljene na Kletijadi. Poslije su te pjesme bile izvođene na festivalima Krapina, Krijesnica, Pitomača, ali se i dan danas izvode i prepoznatljive su za naš kraj. Tako da puno pjesama je nastalo vezano uz samu Kletijadu – objašnjava nam Rajko Stilinović, ravnatelj Centra za kulturu Drago Britvić.
Ovaj Spomenek na 1. Kletijadu poticaj je i drugim sada mlađim pajdaškim društvima da nastave tradiciju koju su započeli naši stari.
– Odlaskom ljudi koji su bili bitni da se sve pokrene, entuzijazam je splahnuo, međutim mislimo da bi organizacijom ovog koncerta uspjeli potaknuti mlađe naraštaje, koji su nastavili tradiciju krštenja mošta u svojim vinogradskim klijetima, da nagodinu pokažu svoje dogodovštine i pjesme pred publikom. Ako to uspijemo, onda je ovaj koncert pun pogodak u tom smislu, a vjerujem da ćemo se prisjetiti i nekih pjesama koje su nastale baš na Kletijadi – rekao je Stilinović.
Također, uspomene na te dane Kletijade s publikom je podijelio i saborski zastupnik Joisp Đakić, nekadašnji načelnik općine Damir Begović, slikar Stjepan Ivanec te poznati pitomački martinjski biškup Tomislav Lovreković.
A izvedbama poznati stihova kao Spomenek na 1. Kletijadu dali su Tomislav Brajša, Alojz Lach, Tomislav Tišljar, Jan Stilinović i LESS Bend.
Prisjetimo se, prva Kletijada održala se 1988. godine na poticaj martinjske pajdašije, braće Jergović, rodila se ideja o organizaciji pučke priredbe pod nazivom Kletijada, gdje bi glazbenici amateri svoje običaje i pjesme, koje inače pjevaju i sviraju u svojim kletima, prikazivali i ostaloj publici.