9.1 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 25. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
zdravlje na prvom mjestu

Škole počele zabranjivati štetna energetska pića, koprivnički ravnatelji složni: U našim se školama ona ne piju, djeca dovoljno znaju da ih ni ne žele
Š

Energetska pića iznimno su štetna za sve koji ih konzumiraju, ali ponajviše za djecu i mlade. Kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, najveći problem kod ove vrste napitaka je visok sadržaj kofeina i šećera koji, osobito kod djece i mladih, može dovesti do raznih nuspojava kao što su palpitacije, tjeskoba, uznemirenost, zubni karijes, pretilost, dijabetes tipa 2 pa čak i smrt.

Ne propustite

O štetnosti energetskih pića, kako za odrasle, tako pogotovo za djecu i mlade, već se dugo priča, a ovih dana stižu informacije kako su pojedine škole u Hrvatskoj zabranile njihovu konzumaciju u školama.

Koprivničke osnovne škole, barem one do kojih smo do zaključenja ovog teksta uspjeli doći, zasad ne vide potrebe za uvođenjem takvih zabrana.

Osnovnoškolci s našeg područja očito su prepoznali štete koje energetska pića donose, a razlog tomu je i velika komunikacija školskih zaposlenika s učenicima i njihovim roditeljima, kao i promicanje zdrave prehrane kroz školske kuhinje.

U Osnovnoj školi Braća Radić stav oko konzumacije energetskih pića u školi je jasan, rekao nam je ravnatelj Krešo Grgac.

Krešimir Grgac, ravnatelj Osnovne škole Braća Radić // Foto: Matija Gudlin
Krešo Grgac // Foto: Matija Gudlin

– Energetska pića u našoj školi se ne konzumiraju i ne mogu se konzumirati. Mi imamo vrlo jasan stav vezan uz to kao škola i zajednica i puno pričamo s roditeljima o tome. Prijašnjih godina je bilo nekih trenutaka kad su djeca znala uzeti energetsko piće sa sobom na izlet ili kupiti ih na izletu bez da su u tom trenutku to uspjeli vidjeti učitelji, ali odmah smo u takvim situacijama reagirali – rekao je Krešo Grgac, ponavljajući kako smatraju da su takva pića štetna za mlade ljude.

Od Ministarstva su ovih dana sve osnovne škole dobile preporuke za provođenje edukacija o štetnosti energetskih pića. Tako da će i na roditeljskim sastancima u ovoj školi učitelji i nastavnici razgovarati s roditeljima o ovom problemu.

– Razgovarat ćemo ponovno i s učenicima iako naši učenici to znaju i mi to radimo i bez preporuka Ministarstva. Sjećam se tih prijašnjih godina kad smo vidjeli djecu da piju energetska pića, kad smo pričali s njima vidjeli smo da oni znaju da su štetna. Ali, kad smo ih uhvatili, bilo mi je neugodno, znaju da ne bi smjeli to koristiti i da to loše utječe na njihovo zdravlje. Uvijek smo obavijestili roditelje i rekao bih da smo sad postigli jednu kulturu ponašanja i svjesnosti o tome da ta pića nisu dobra za konzumaciju – rekao je Grgac.

vizualni identitet
Foto: OŠ Braća Radić

Zanimalo nas je kako ova škola funkcionira po pitanju kućnog reda, barem onog dijela koji se odnosi na nastojanja da “dijete ostane dijete”. Imaju li djeca propisan dress code iako nisu u istim opravama, smiju li koristiti mobitele, smiju li se djevojčice šminkati?

– Sve je to regulirano kućnim redom. Što se tiče mobitela, puno je rasprave oko toga bilo. U našem kućnom redu stoji da se mobiteli ne smiju unositi u učionice. Ako dijete ima mobitel, a većina djece, naravno, ima mobitel, oni ih moraju ostaviti u svojim garderobnim ormarićima. Ima iznimaka i to u slučaju kad se radi nešto na satu gdje je potreban mobitel, tada učitelji najavljuju dan ili dva dana prije da ih mogu koristiti isključivo na tom njihovom satu – rekao je Grgac.

Dodao je kako je i način na koji se treba oblačiti jasno definiran.

– Definirano je što je pristojno oblačenje, a što se tiče šminke ona je u pravilu zabranjena, samo se bezbojni lak za nokte smije koristiti. Napadne šminke nisu dozvoljene, a bit ću iskren da djeca nižih uzrasta sve poštuju, a što su stariji, priznajem da pokušavaju izigrati pravila, ali mi brzo reagiramo jer ipak red i rad postoji – zaključio je Grgac.

I ravnateljica Osnovne škole Đuro Ester, Sanja Prelogović, govori kako su njezine kolege i kolegice u školi počele s edukacijama preporučenima od strane Ministarstva, kako s roditeljima, tako i s učenicima.

IMG
Ravnateljica Sanja Prelogović // Foto: Sanjin Bojić

– Roditelji su svjesni svega i na njima je kako će se oni odnositi prema toma, a što se tiče djece – baš sam jučer bila na jednom satu razrednika  kad je provođena te edukacija i promatrala sam djecu. Oni su iskreni, kažu što doma piju i koliko zdrave ili nezdrave hrane jedu. Sad se postavlja pitanje kako osnažiti djecu da znaju reći “ne” takvim izazovima u svoje slobodno vrijeme, jer u školi nisu izloženi tome – kaže Sanja Prelogović.

Dodala je kako je sretna i kako je veoma bitno naglasiti kako u Đuro Ester školi problema s energetskim pićima nema.

– Mi nemamo automate u školi, nikad nismo to niti htjeli. Imamo kvalitetnu školsku kuhinju u kojoj djeca jedu doista kvalitetno. Nemamo nikakva takva pića koja bi ih u školi potencirala da ih piju. Zabranu unosa energetskih pića u školu nemamo zato što kod nas djeca dobiju sve od voća do hrane do vode i nemaju potrebu unositi takvo nešto u školu pa im mi nemamo potrebu niti zabranjivati – rekla je Prelogović.

Zanimalo nas je kako je kod njih reguliran kućni red u vezi korištenja mobitela, pošto su, kako pojedini mediji pišu, u nekim škola u Hrvatskoj u potpunosti zabranjeni.

duro ester

– Što se tiče mobitela, u kućnom redu je dogovoreno da djeca imaju mobitele u školi. Imamo učenike koji su putnici i koji su prilično udaljeni, imamo djecu koja su boležljiva i nekako mi se činilo kad sam promatrala tu djecu da ne bismo išli na zabranu unosa mobitela u školu. Razredna nastava, odnosno maleni ih ne nose, tu učitelji interveniraju i komuniciraju s roditeljima, a viši razredi ga imaju u torbi, ali ga ne koriste u školi, eventualno ako nastavnik procijeni da im treba za neku aktivnost na nastavi – zaključuje Sanja Prelogović.

Dodala je kako je zadovoljna kako u školi sve funkcionira, svi puno pričaju s djecom, a Prelogović je naglasila koliko je bitno razgovarati s djecom i čak kad im se nešto i zabrani koliko je važno objasniti im zašto je do toga došlo, jer kad se nešto brani, onda se još više čezne za tim.

Darko Sočev, ravnatelj
Foto: Ivan Balija

Kontaktirali smo i ravnatelja Osnove škole Antun Nemčić Gostovinski, Darka Sočeva.

– S konzumacijom energetskih pića u školi nemamo problema. U kućnom redu imamo odredbe kojima je strogo zabranjena promidžba i prodaja proizvoda koji nisu u skladu s ciljevima odgoja i obrazovanja pa se isti ne unose u prostor škole – rekao nam je Darko Sočev.

I u ovoj školi dozvoljeno je korištenje mobitela samo u nastavne svrhe ili iznimno uz dozvolu nastavnika i stručne službe, “dress code” nije formalno propisan, iako red bi se trebao znati.

– Nastojimo da se učenici i za vrijeme odmora međusobno druže, a ne da ih zaokupi virtualni svijet. Dress code nemamo formalno propisan, važno nam je da učenici dolaze primjereno obučeni (da ne dolaze kao na plažu) – zaključio je Sočev.

Energetska pića iznimno su štetna za sve koji ih konzumiraju, ali ponajviše za djecu i mlade. Kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, najveći problem kod ove vrste napitaka je visok sadržaj kofeina i šećera koji, osobito kod djece i mladih, može dovesti do raznih nuspojava kao što su palpitacije, tjeskoba, uznemirenost, zubni karijes, pretilost, dijabetes tipa 2 pa čak i smrt.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Trg svetog Jurja u Đurđevcu

FOTO Đurđevački trg svakim je danom sve bliže završetku, danas u tijeku postavljanje drveća

Trg svetog Jurja u Đurđevcu sve je bliže svom završetku. Danas su tako na središnji gradski trg dovezena stabla...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×