Prgice, mali stožasti, sušeni, slobodno kažemo, putni ili džepni sir kojeg vole mali i veliki.
Oni koji su odrasli u Podravini, Međimurju, Zagorju, pa čak i u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji točno znaju o čemu govorimo te će vam zasigurno ovaj specijalitet ponuditi kad im dođete u goste.
Osim prga, zovu ga trdek, međimursku turoš ili sirel, a još uvijek se proizvodi u malim obiteljskim gospodarstvima posvećenima uzgoju stoke i mljekarstvu.
O tome kako se rade prge, upoznala nas je prodavačica koprivničkoj tržnici kod koje vjerni kupci dolaze po sireve i prge poznate koprivničke sirane.
– Priprema se od svježeg kravljeg mlijeka koje se ostavlja nekoliko dana da fermentira. Zatim se procijeđenom siru dodaju začini; sol, crvena paprika, a oni koje vole ljute dodaju i ljutu mljevenu papriku. Nakon toga treba dobro izmiješati sastojke, procijediti sir te ga oblikovati u stošce – pojašnjava.
– Ta smjesa uzima se u ruke i dlanovima je zaglađujete kako bi nastao taj prepoznatljiv oblik, no mi ih radimo i u obliku piramide – dodaje.
Nakon toga prelazimo na najbitniji postupak, a to je sušenje prga koje se, naravno, može provesti na nekoliko načina. Sušene prgice teške su svega stotinjak grama, a odlično idu uz suhomesnate proizvode.
Cijena prga
Neki ih vole kombinirati uz špek i luk, a odlično idu uz čašu vina. No tko ih si danas može priuštiti? Cijena više nije kao što je nekad bila.
Nekad smo ju mogli kupiti za pet kuna, zatim je ta cijena narasla na osam kuna, a danas košta 1,90 eura, odnosno preko 14 kuna.
No ipak, prodaje ide i više nego dobro i Podravci su spremni izdvojiti tu svotu za ovaj specijalitet.
– Svaka roba ima svojeg kupca. Sve se proda, ne ostaje nam ni jedna prgica. Ljudi ih uistinu vole, a i rijetko tko ih danas slaže doma – kaže.
Drugi su se pak prodavači snašli na druge načine pa tako manje prge prodaju po euro, što je samo naizgled jeftinije, a ustvari dođe na isto.