Veljača je mjesec kada se polako, ali sigurno nazire dolazak proljeća, pa samim tim i posla u polju ima više nego što je bilo u prethodnim mjesecima.
Krajem ovog mjeseca počinje sjetva jarih usjeva kao što su jara pšenica, zob, raž i ječam, naravno ako su povoljne temperaturne prilike i stanje vlage u tlu.
Posebna njega mladih biljaka
Ako vrijeme dozvoli, sada je idealno vrijeme da počnete sa sjetvom ranog povrća. Plastenici i staklenici pokazuju veliku prednost u odnosu na proizvodnju povrća na njivama. Ipak, trebali bi biti oprezni, jer veljača zna biti hladna i s puno snijega. Padne li snijeg, trebalo bi osigurati posebnu njegu mladih biljaka u plastenicima i staklenicima.
Rana sjetva je vrlo važna za biljke poput graška, špinata, crvenog luka i češnjaka, rotkvica, jer one klijaju na temperaturi od tri do pet stupnjeva.
Uskoro počinje vegetacija, idealno vrijeme za orezivanje
Počinje rezidba koštičavog i jabučastog voća. Uskoro će početi vegetacija, pa treba orezivati kruške, jabuke, šljive, dunje, trešnje, višnje i crne ribize.
Kada ste ovo učinili, počnite sa zimskom zaštitom (prskanje) voćaka. Također, ako dozvole vremenski uvjeti, okopajte voćnjak. Sada je idealno vrijeme i za rezidbu, radi pomlađivanja voćnjaka.
Rezidbu u vinogradu treba obavljati u periodu mirovanja loze
U vinogradu počinje priprema za sadnju loze. Po zemljištu se rastura stajnjak i mineralno gnojivo. Vinograd se reže na zrelo. Rezidbu u vinogradu treba obavljati u periodu mirovanja loze. U uvjetima kontinentalne i umjereno kontinentalne klime, može se orezivati i tijekom zime, kao i u rano proljeće.
Možete orezati i ukrasno bilje
Pojedine vrste ukrasnog bilja mogu se orezivati već u veljači. Ovo se odnosi na kamelije, hortenzije, magnolije i božure. Budite pažljivi i odstranite samo osušene, polomljene, oštećene grane.
Možete orezati i ukrasno bilje koje djeluje neuredno i zaraslo, ali bi trebalo paziti na mlade izdanke kako i njih ne biste odrezali, piše agroklub.com.
Sadnja na otvorenom
Aktualna je sadnja jarog češnjaka. Što ga ranije posijete, dobit ćete bolji urod, jer će izbjeći visoke temperature koje mu ne odgovaraju. Češnjevi češnjaka se sade na osunčano mjesto i dobro drenirano zemljište. Crveni luk se sadi malo kasnije, kao i salata, mrkva, peršin i blitva.
Mrkva i peršin imaju sitno sjeme i za njih je potrebno dobro pripremljeno zemljište mrvičaste strukture s blago kiselom ph reakcijom od 5,5 do 7. Dubina sjetve je 1,5cm. Važno im je osigurati dovoljno vlage tijekom klijanja i nicanja. Pošto se siju plitko, problem može nastati kada se isuši površinski sloj zemlje. Tada propada klica. Ne podnose sjenu. Sjeme sporo klija i ne treba sjetvu obavljati ako je zemljište hladno. Pričekajte da se zagrije oko 5 do 8ºC. Mlade biljke su mnogo otpornije i mogu podnijeti kratkotrajni mraz.
Sjetva mrkve u proljeće – kako pripremiti sjeme i zemljište?
Rotkvice sijte u kontinuitetu, svaka dva tjedna. Tako ćete uvijek imati svježe za ubrati. Minimalna temperatura sjetve je 5ºC. U povoljnim uvjetima već nakon mjesec dana one su spremne za berbu. Međuredni razmak je do 15cm, a u redu 5cm. Dubina do 1cm. U povoljnim uvjetima niče za pet dana.
Špinat i blitva najbolje uspijevaju kada se uzgajaju nakon kupusnjača, rajčice i krastavca. Niču već na temperaturi od 4ºC, a mlade biljke su otporne na kratkotrajne mrazeve do -7ºC. U južnim područjima se sjetva obavlja u veljači na otvorenom, na kontinentu se siju u negrijanim plastenicima. Ovisno od vremenskih uvjeta, na otvorenom se obavlja krajem veljače ili se pričekaju povoljniji uvjeti tijekom ožujka, piše agroklub.com.