Mahune su plodovi graha mahunara, a izuzetno bogati biljnim vlaknima zbog čega ih nutricionisti često preporučuju kao vrlo značajnu namirnicu u prehrani ljudi. Često su na popisu biljaka koje ljudi uzgajaju u svojim vrtovima, a u nastavku saznajte na što obratiti pažnju.
Mahune se i inače siju sukcesivno, svaka dva tjedna, a ovisno o vremenskim uvjetima, odnosno ako nije pretoplo, možete ih sijati do kraja svibnja.
Ipak, morate imati na umu da su vrlo osjetljive na niske temperautre, posebno mraz pa za početak posijte tek jedan red, piše Agroklub.
10 savjeta za sjetvu mahuna
- Na istoj površini se uzgajaju svake četiri godine. Obogaćuju tlo dušikom pa je nakon njih na istom mjestu dobro uzgajati rajčicu ili papriku. Pazite i na dobre i loše susjede.
- Pratite prognozu, posebno ako se predviđa mraz. Sjeme je osjetljivo na hladnoću i prevlažno tlo.
- Birajte osunčana mjesta, dobro drenirano, blago kiselo tlo.
- Odaberite odgovarajuću sortu. Visoka će trebati potporu u vidu štapova ili mreža.
- Možete ih sijati u kućice ili redove. Kod sjetve u kućice posijte četiri do šest sjemenki. Međuredni razmak za većinu sorti je oko 50cm. Kod sjetve u redove razmak između biljaka niskih je 5 cm, a za visoke 8 cm.
- Dubina sjetve je od dva do četiri centimetra ovisno od kvalitete tla.
- Najviše vode im treba u vrijeme cvatnje. Nedostatak vlage i suša mogu utjecati na formiranje mahuna. Ne pretjerujte sa zalijevanjem jer zadržavanje vode oko korijena uzrokuje razvoj bolesti i truleži
- U početku rasta treba im gnojidba kalcijem i dušikom, dok se ne razviju kvržične bakterije na korijenu. Preporuča se jedna prihrana kada biljke razviju tri do četiri lista.
- Redovito ih okopavajte, posebno ako se stvori pokorica. Kada dosegnu visinu 15 do 20 cm, ogrnite ih.
- Važno je i plijevljenje, ali ako su temperautre previsoke, možete ostaviti dio neželjenih biljaka, posebno ako rastu u samom redu jer će im one praviti hlad i zadržavati vlagu u tlu.