Prema zadnjem popisu stanovništva iz 2021. godine Koprivnica i okolna prigradska naselja imaju nešto više od 1500 mališana u dobi od 0 do 6 godina. Popis iz 2011. godine otkriva kako ih je bilo 400-tinjak više, što je značajan pad.
Po demografske prilike, ne samo u Koprivnici, nego i u ostatku Hrvatske, najgore su bile “emigrantske” godine od 2016. do 2019. Doda li se tome i veća stopa mortaliteta, jasno je da se nešto po pitanju budućnosti moralo učiniti. Čekati na nacionalne demografske politike bilo bi ravno “samoubojstvu” pa su i u Koprivnici odlučili stvari uzeti u svoje ruke. Gledajući cjelokupni paket demografskih mjera, podravska metropola jedna je od najopsežnijih i najizdašnijih jedinica lokalne samouprave. Pogotovo kad se govori o udjelu tih mjera u cjelokupnom izvornom gradskom proračunu.
Demografske mjere: Najviše za najmanje
Značajne su novčane pomoći, u cjelokupnim ili djelomičnim iznosima, za roditelje i njihovu djecu od rođenja do studiranja. Recimo, za one roditelje koji ne mogu prirodnim putem imati djecu, Grad sufinancira medicinski potpomognutu oplodnju do 4000 eura godišnje!
– Roditelji novorođenog djeteta ili roditelji posvojenog djeteta s prebivalištem na području Grada Koprivnice mogu ostvariti pomoć za opremu novorođenog djeteta u obliku jednokratne naknade u novcu koja iznosi 500 eura! – rekli su u Gradu o nedavnom povećanju ove pomoći s 300 na 500 eura.
Sufinancira se i cijena smještaja djece u vrtićima na području Grada Koprivnice u iznosu od 171 eura mjesečno po djetetu. Po tome, cijena za roditelje u gradskom vrtiću je samo 70 eura za poludnevni boravak, te 90 za cjelodnevni. U privatnim vrtićima cijena varira od 100 – 112 eura. Osim toga, Grad Koprivnica dodatno sufinancira 50 posto cijene koju plaćaju roditelji za drugo dijete iz iste obitelji. Uvjet je da je oboje djece u vrtiću ili kod dadilja.
Besplatan vrtić za svako treće i sljedeće dijete
– S 50 posto sufinanciramo i djecu koja su korisnici inkluzivnog dodatka, djecu čiji su roditelji korisnici inkluzivnog dodatka 1.,2.,3. razine, djecu roditelja koji ima invaliditet 80 posto i više, djecu smještenu u udomiteljske obitelji koje imaju prebivalište na području grada, djeca iz socijalno ugroženih obitelji i djeca iz jednoroditeljskih obitelji temeljem ceznusa – navode u Gradu koji osigurava besplatan vrtić za treće i svako sljedeće dijete iz iste obitelji te djecu korisnika zajamčene minimalne naknade.
Demografske mjere, tj. dio paketa je i sufinanciranje smještaja djece u obrtima za čuvanje, sa 157 eura mjesečno, to jest sa 314 eura za djecu od 6 mjeseci starosti do godine dana i djecu s teškoćama u razvoju. Osim toga, financiraju i troškove plaća za zaposelnike dječjeg vrtića COOR Podravsko sunce za djecu s teškoćama u razvoju. Važna pomoć roditeljima je i sufinanciranje troškova rehabilitacijskih i habilitacijskih programa djeci s teškoćama u razvoju do 750 aura godišnje.
– Osigurali smo i jednokratnu naknadnu od 13.272,72 eura za zapošljavanje pedijatrice u
Domu zdravlja Koprivničko-križevačke županije – istaknuli su.
Na korak do jednosmjenske nastave
Kad je riječ o osnovnom školstvu, osigurana je nastava u jednoj smjeni u dvije osnovne škole, Podolice i Đuro Ester. U OŠ A.N. Gostovinski je djelomična nastava u jednoj smjeni, a dogradnjom OŠ Braća Radić u svim osnovnim školama će se nastava odvijati u jednoj smjeni. Usto krenuo je i produženi boravak u Đuri Esteru i Gostovinskom, dok su Podolice u projektu cjelodnevne škole. Produženi boravak roditelji plaćaju 40 eura mjesečno, a uz prehranu 80 eura ukupno. Grad osigurava razliku do ekonomske cijene 120 eura.
– Imamo i besplatan organiziran prijevoz svim učenicima osnovnih škola koji stanuju na većoj udaljenosti od tri i pet kilometara od škole. Dajemo besplatne radne bilježnice i komplete bilježnica za sve predmete za sve učenike osnovnih škola na području Grada. Osigurali smo besplatnu prehranu u svim školama te financiramo sve izvannastavne aktivnosti u osnovnim školama – pohvalili su se u Gradu.
Pomoć i za srednjoškolce i studente
Učenici srednjih škola imaju pravo na novčanu potporu za pohađanje srednje škole u
iznosu 50 eura mjesečno. Uvjet su smanjeni prihodi roditelja, djeca osoba s invaliditetom od 80 posto i više, pripadnost nacionalnoj manjini, djeci hrvatskih ratnih vojnih invalida i djeci smrtno stradalih i zatočenih hrvatskih branitelja.
Druga bitna stavka je osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika za djecu s teškoćama u razvoju u osnovnim školama i COOR Podravskom suncu. Pomoćnicima u nastavi osigurana je bruto satnica u iznosu od 5,77 EUR (jedna od najvećih satnica u RH op.a.). Ugovorena vrijednost projekta je 327.170 eura, bespovratna sredstva iznose 250.000 EUR, a Grad Koprivnica će osigurati iznos od oko 140.000 eura.
Grad Koprivnica jedan je od rijetkih gradova u Republici Hrvatskoj koji osigurava stipendije za sve studente koji podnesu pravovaljani zahtjev. Za to se godišnje izdvaja 370.000 eura za oko 450 studenata. Redovna stipendija je 100 eura za studente u Hrvatskoj, a u inozemstvu 180 eura mjesečno. Studenti koji su osobe s invaliditetom većim od 50 posto imaju stipendije 140 eura u zemlji, a 260 u inozemstvu. Studenti deficitranih zanimanja imaju 150 eura mjesečne stipendije. Osim toga, osigurano je i sufinanciranje troškova prijevoza željeznicom studentima od 30 posto mjesečne karte.
Škola plivanja, prevencija zubića – “sitne” demografske mjere
– Osiguravamo i sufinanciranje plaćanje školarina za doktorski studije te doškolavanja u
iznosu do 664 eura godišnje kao i sufinaciranje dodatnih edukacija – doznajemo u Gradu.
Tu je još mnogo manjih, ali ne nevažnih novčanih pomoći. Izdvojit ćemo tek božićno darivanje djece, prigodan dar u vrijednosti 40 eura te bespaltnu dječju predstavu za djecu iz socijalno ugroženih obitelji, djecu smještenu u udomiteljskim obiteljima… Škola plivanja i prevencija zubića u vrtiću i osnovnim školama također se financiraju iz Proračuna Grada Koprivnice, otprilike 15.000 eura godišnje.
Programski sadržaj nastao je u suradnji s Gradom Koprivnicom.