Početna konferencija projekta Interpretacijski centar Bolenov dravski put okupila je u prostorijama Koprivničko-križevačke županije dionike ovog važnog projekta za Županiju i Općinu Gola koja je njen nositelj.
Ispred Općine Gola projekt je predstavila Darinka Kuzmić Salajpal, pročelnica jedinstvenog upravnog odjela općine Gola.
– Nositelj projekta Interpretacijski centar Bolenov dravski put jest Općina Gola, a partneri Lučka uprava Osijek i Koprivničko-križevačka županija, a stručnu pomoć u pripremi projektnog prijedloga, kao i provedbi prethodnih aktivnosti pružila je PORA, regionalna razvojna agencija – rekla je D. Kuzmić Salajpal.
Projekt je odobren u okviru Poziva regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma, kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti.
– Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 3.502.522,93 eura, dok bespovratna sredstva iznose 2.883.340,52 eura. Razdoblje provedbe projekta je od 1. ožujka 2021. do 30. lipnja 2025. godine, a ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 28. ožujka 2024. godine – rekla je.
Cilj i svrha ovog projekta razvoj je i prilagodba javne turističke infrastrukture u svrhu interpretacije prirodne baštine, ulaganje u povećanje atraktivnosti turističke destinacije, poticanje održivog turizma i doprinos zelenoj tranziciji turističkih proizvoda.
– Svrha projekta povećanje je turističke atraktivnosti općine Gola kroz uspostavu interpretacijskog centra prirodne baštine, izgradnju pristaništa na rijeci Dravi, razvoj dodatnih turističkih atrakcija i održivih oblika turizma – pojasnila je D. Kuzmić Salajpal.
Glavne aktivnosti koje će se u sklopu projekta provoditi energetska su obnova i opremanje starog župnog dvora u Goli, s ciljem uspostave interpretacijskog centra prirodne baštine koji će obuhvatiti info pult sa šest tematskih izložbenih prostora i to na teme prirodne baštine općine Gola.
– U podrumskom dijelu bit će opremljena dva izložbena prostora za prezentaciju povijesti Gole, arhitekture starog župnog dvora, kotačanje i bincanje koji su naši tradicionalni sportovi, te ribolov i mjesto za kupanje. Kao glavni motiv cijelog posjetiteljskog centra izdvojena je riblja vrsta Bolen koja se nalazi na popisu osjetljivih vrsta riba u Crvenoj knjizi slatkovodnih riba Hrvatske – rečeno je na predstavljanju.
Od dodatnih aktivnosti tu je i izgradnja pristaništa na rijeci Dravi, nabava električnih bicikala, uređenje okoliša interpretacijskog centra, informiranje, izrada studijske i projektno-tehničke dokumentacije, savjetodavne usluge, te vidljivost i promocija.
– Pristanište na Dravi omogućit će privez 42 plovila, 35 mjesta za čamce i brodice druge kategorije, te sedam za čamce i brodice četvrte kategorije. Pristanište za čamce udaljeno je 4,2 kilometra od Interpretacijskog centra, a kako bi posjetitelji centra mogli doživjeti bogatu floru i faunu našeg krajolika predviđeno je da kao prijevozno sredstvo koriste električni bicikli koji se mogu iznajmiti u dvorištu starog župnog dvora – pojašnjeno je.
Dio projekta bit će i izrada i provedba marketinškog plana destinacije, izrada digitalnih sadržaja, te izrada turističke mobilne aplikacije koja će povezati sve atrakcije ovog prirodno vrijednog područja, a izradit će se i internetska stranica projekta.
Zadovoljstvo provedbom ovog projekta zadovoljstvo je izrazio Stjepan Milinković, načelnik općine Gola.
– Sretan sam i uzbuđen što danas svjedočimo ovoj konferenciji i to zato jer se odnosi na našu općinu. Imamo velike potencijale, u 156 kvadratnih kilometara površine pola je šuma, a tu je i rijeka Drava, šibici, Čambina i Ješkovo i brojne druge stvari, kao i ljudski potencijali kojima smo bogati – rekao je načelnik Milinković, te dodao kako je da bi se došlo do ovog projekta bio potreban veliki trud.
Marijan Glavaš, predstavnik Javne ustanove Lučke uprave Osijek, koja je partner na projektu predstavio je njihove glavne aktivnosti u ovom projektu.
– Riječ je o izgradnji pristaništa, stručni nadzor nad izvođenjem radova i projektantski nadzor. Pristanište će biti izvedeno od plutajućeg gata, a sastojat će se od deset uzdužno spojenih armiranih betonskih pontona. Izgradnjom pristaništa posjetitelji će kao dodatni sadržaj imati mogućnost plovidbe rijekom Dravom – rekao je Glavaš.
Ispred razvojne agencije PORA, prisutne je pozdravila ravnateljica Melita Birčić.
– Drago nam je što smo dio ovako lijepe priče i mislim da je ovo jedan od projekata koji dokazuje partnerstvo i suradnju. Trudimo se opravdati ono zbog čega smo osnovani, Veselimo se provedbi, puno je posla pred nama – rekla je Melita Birčić.
Župan Darko Koren istaknuo je važnost ovog projekta za županiju.
– Općina Gola ima mnoge elemente zbog kojih ljudi imaju razloga ostati živjeti na tom području. Svi znamo da takve prostore nije lako učiniti zanimljivim mladim ljudima i svaki pokušaj da se to napravi zavrjeđuje pažnju. Ovo je uspješan projekt za koji ste svi ovdje zaslužni – rekao je župan Koren.
Ispred Ministarstva turizma i sporta početak provedbe projekta pozdravila je i Ivana Mesić.
– Naš strateški plan ide u smjeru kontinentalnog turizma, te je mnogo novaca uloženo upravo u to. To što ste uspjeli dobiti sredstva velika je stvar, jer ste u 108 jako dobro prijavljenih projekata od kojih je njih 5 posto ostvarilo financiranje – zaključila je Ivana Mesić.
„Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.”