U Imbriovcu, mjestu u općini Đelekovec, ovih je dana počela izgradnja kompostane za obradu odvojeno sakupljenog otpada, po kapacitetu gotovo triput veća od koprivničke.
I to usprkos žestokom protivljenu općinskog vodstva i samih mještana, koji ne žele ekološku bombu u svom mjestu i općini te su čak zaprijetili prosvjedima da se taj projekt zaustavi.
Investitor je Eco-art, tvrtka iz Čakovca, iza koje stoji David Voršič, slovenski biznismen. Radove izvodi Međimurje graditeljstvo iz Čakovca, a na gradilištu nove kompostane zatekli smo i samog Voršiča.
Kazao nam je kako je svjestan negativne percepcije samog projekta u javnosti, no da nema nikakvih prepreka za same radove jer je ishodio sve potrebne dozvole i dobio novac iz EU fondova za gradnju, ukupno devet i pol milijuna bespovratnih europskih eura te da mještanima neće smetati.
Četvrti pogon u EU
– Bit će to kompostana sasvim zatvorenog tipa i sve će se odvijati u hali. Napravit ćemo sustav za ventilaciju koji će spriječiti sve mirise. Moj osnovni cilj, kad sam ušao u projekt, bio je da ne radim nešto što je problem, želim raditi dugoročno i moj cilj nikad nije bilo preuzimanje otpada, već da na kraju imam kvalitetan kompost. I sva je tehnologija bazirana tako da će kompost koji dobivam na kraju imati certifikat. Znam da se u Hrvatskoj taj kompost ne cijeni, nažalost. Vani ima vrijednost. I sve ide u tom smjeru. Ako će se moći prodati u Hrvatskoj, super, a ako ne, spakirat ćemo ga i voziti van – istaknuo je Voršič te pojasnio detalje same prerade.
– Ne želim se dovesti u problem da tu imam hrpu otpada koji ne mogu riješiti. Zato je uloženo u sustav ventilacije i prerade komposta. Na kraju obrade bit će osam odvojenih vrsta otpada, odnosno produkata. Najveći dio ulaganja ide u liniju za sortiranje tog otpada poslije obrade, koji će biti kvalitetan. Tehnologija razvrstavanja svrstava ovaj pogon u četvrti pogon u Europskoj uniji. Dva su u Austriji, jedan u Njemačkoj i stvarno smo išli u to da dobivamo produkt na kraju, a ne problem. Nije ovo bezveze investicija od devet i pol milijuna eura samo da postavimo jednu halu – tumači Voršič.
Zašto baš Imbriovec, pitali smo ga.
– Lokacija je to gdje je bila kompostana i tako smo donijeli odluku i dobili priliku kupiti zemljište.
Sve dozvole
Na tvrdnje načelnice da tu prostornim planom nije predviđena gradnja kompostane odgovara kako to nije točno jer ne bi dobili sve potrebne dozvole.
– U fazi građevinske dozvole radili smo elaborat za procjenu ocjene utjecaja na okoliš. Da bilo što nije valjalo, Ministarstvo zaštite okoliša bi nas upozorilo i ne bi dalo pozitivno mišljenje. Druga stvar, Županija nam je dala građevinsku dozvolu. Pa nisu nesposobni da ne znaju čitati prostorni plan. Ona tvrdi da nisam dobio ni pozitivno mišljenje na projekt, a dobio sam ga. Treća stvar, dobili smo nepovratna sredstva Europske unije. Pa ne bismo ih dobili da bilo što nije valjalo, da sve nije transparentno i čisto – kaže Voršič.
Problem mu predstavljaju granice posjeda.
– Još prije dvije godine spajale su se dvije čestice u jednu za realizaciju projekta i svi ti susjedi dobili su obavijest. Bili su pozabijani štapići uokolo i nitko se nije bunio. Sada kad smo krenuli, sad ih vade. Dosad nismo, ali počet ćemo zvati policiju jer je to kazneno djelo. Osim toga, naši radnici svašta trpe od nezadovoljnika – požalio se Voršič i opovrgnuo kako će kompostana biti ruglo mjesta.
– Nismo došli raditi problem niti smrdište za mještane. Samo sustav ventilacije košta milijun eura. Bit će to zatvorena kompostana i niti jedan miris ne može van. Radit će na principu podtlaka, odnosno kroz kompost usisavamo zrak, sve ide na biološki filter koji će sve pročistiti i ništa neće smrdjeti. Tehnologiju smo kupili od austrijske firme koja je dosad napravila 600 kompostana. Ako će smrdjeti, problem ima dobavljač koji nam jamči da neće smrdjeti – kazao je Voršič i objasnio kako ni teretni promet za njen rad neće biti prevelik.
Pet kamiona
– Kompostana ima kapacitet 75 tona, a to su tri kamiona dnevno unutra i maksimalno dva van. Pet prijevoza na dan. To nije ni svakih sat vremena jedan kamion u radnom vremenu. Pa i silos pored nas ima više dnevog tranporta – ističe te napominje kako su sve dozvole dostupne na stranicama ministarstva.
– Dozvolu za gradnju imamo već dvije godine, i to pravomoćnu. Radovi ovise o vremenu, no plan ih je dovršiti do ožujka iduće godine. Kolike će biti količine otpada, to ovisi. U Hrvatskoj javna poduzeća zbrinjavaju otpad i mora biti provedena javna nabava. Javljat ćemo se na javne nabave i tako ćemo raditi – kazao je Voršič i tvrdnje da će se otpad dovoziti iz drugih zemalja odlučno odbio.
– Uvjet da prođemo na natječaju bio je da ćemo isključivo obrađivati otpad iz Hrvatske, nemamo pravo uvoziti otpad izvana.
Mještani Imbriovca s kojima smo pričali svi su odreda protiv projekta. Jedini i isključivi razlog je bojazan od neugodnih mirisa.
– Ljudi se bune jer se to moglo graditi i malo dalje u polju, na čistini kraj šume, na državnom zemljištu, a ne tu odmah kraj kuća. Ne vjerujemo da neće smrdjeti. Kako ćemo otvarati prozore i živjeti kraj toga – kazao je Drago Fičko, mještanin Imbriovca, koji je jedini javno progovorio o svojim strahovima, a s njim se slažu i ostali Imbriovčani.
Podsjetimo, kako smo već pisali, kompostana je zamišljena kao vrlo moderno zdanje, zatvoreni objekt podijeljen u dva sklopa. Prvi dio kompostane bit će prihvatni (1.643,2 kvadrata i visine 10,75 metara), dok će se u drugom dijelu obavljati kompostiranje (6.957,56 kvadrata i visine 6,70 m).
Ondje će se zbrinjavati životinjske fekalije, otpadno životinjsko tkivo, razne vrste muljeva, plastična, drvena i tekstilna ambalaža, otpad s tržnica, kuhinja i mnogo toga drugoga, zapravo sve ono što se i inače zbrinjava na jednoj kompostani.