Ako ste mislili da je “sezona” ove štetočine prošla, varate se. Kukuruzna sovica (Helicoverpa armigera) ima dvije do tri generacije, a posljednja koja se javlja kasno u ljeto obično je i najteža za suzbijanje, piše Bojan Kecman, dipl. ing. agr. za agroklub.hr
– Najveće štete, osim na kukuruzu, čini na paprikama, rajčici, kupusnjačama itd. Vrlo je agresivna i proždrljiva i za kratko vrijeme može načiniti velike probleme proizvođačima povrća. Potrebno je obratiti pažnju na izbor preparata za suzbijanje – piše portal.
Ove se gusjenice prvo hrane lišćem, cvjetovima pa mesnatim dio ploda, bušeći rupe. Ostavlja u njemu izmet, pa plod često napadaju gljivice koje uzrokuju brzo truljenje. Ako se štetnik pojavi u plasteniku teže ga je suzbiti.
– Odgovaraju visoke temperature tijekom dana kada biljke vegetiraju. U prvim mjesecima, nakon sadnje, koriste se preparati na bazi deltametrina, alfa-cipermetrina, acetamiprida, apred berbu, najbolje bi bilo koristiti insekticide sa kratkom karencom, na bazi klorantraniliprola jer mu je karenca, ovisno od preparata, jedan do tri dana – piše stručnjak i dodaje da postoje ekološki preparatii na bazi algi, kao i začini, od papra, ljute paprike, čilija, cimeta, češnjaka.
– Pelin je također dobar, listovi kiselog drveta, hajdučke trave, kao i ocat za salatu koje, poput gore navedenih začina nagrizaju meku kožu gusjenice i uništavaju je – tvrdi Kecman koji ističe i još jednu stvar koja može pomoći, a to je na ulaznim vratima plastenika postaviti mreže koje će spriječiti ulazak leptira koji liježe ličinke.