5 C
Koprivnica
Utorak, 24. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
Gradsko vijeće

Đurđevački vijećnici odgodili pripajanje vodnih usluga Bjelovaru, Lacković: Ponuda nije dobra za građane
Đ

Đurđevački vijećnici složni kako trenutni ugovor je nedopustiv i štetan za građane Đurđevca i devet okolnih općina koje sudjeluju u radu Komunalija Đurđevac.

Ne propustite

Jedna od točaka na današnjem Gradskom vijeću Grada Đurđevca bila je Odluka o pripajanju Komunalija Đurđevac društvu Vodne usluge Bjelovar.

Tomislav Kolarić, direktor Komunalija Đurđevac, uvodno je dodatno objasnio vijećnicima o čemu je riječ. Kazao je kako se ova točka temelji na Zakonu o vodnim uslugama i Uredbi o uslužnim područjima u kojima je propisano da su se svi postojeći isporučitelji vodnih usluga dužni pripojiti isporučitelju koji je za to područje određen ovom Uredbom. Dodaje kako je krajnji rok za provedbu ove odluke 31. prosinac ove godine.

Cilj integracije je ojačavanje vodnih isporučitelja

– Kako navodi zakonodavac, cilj ove integracije je ojačavanje vodnih isporučitelja, radi bolje i učinkovitije provedbe investicija, i postići ravnomjeran razvoj u Hrvatskoj u segmentu isporuke vode – kazao je.

Foto: Ivana Gazdek

Pojasnio je kako bi ovom odlukom Komunalije Đurđevac trebale bi biti pripojene Vodnim uslugama Bjelovar.

– Bjelovarske vodne usluge propisane su kao preuzimatelj jer su imale najveću isporučenu količinu vode. Uvjet je bio preko dva milijuna kubika prodane vode. Ako se provede pripajanje, Komunalije Đurđevac dobile bi status podružnice unutar te zajedničke tvrtke kojoj bi bilo sjedište u Bjelovaru unutar dvije godine. Nakon dvije godine, naš status se ne zna – istaknuo je.

Mali komunalni isporučitelji moraju se pripojiti velikima, no postoji iznimka….

Dodaje kako postoji iznimka te kako se uslužno područje može uspostaviti ako postojeći javni isporučitelj vodnih usluga zadovoljava nekoliko kriterija. To su ako isporučitelj isporučuje više od 800.000, a manje od milijuna kubika vode, kao i da cijena vode ne prelazi 1,5 posto neto raspoloženog godišnjeg dohotka kućanstva, da cijena vode ne prelazi tri posto neto raspoloživog dohotka na području na kojem ono djeluje.

– Ova zadnja dva kriterija mi zadovoljavamo. Problem leži u činjenici da se ova brojka od 800.000 litara prodane vode uzima kao referentna 2018. godina, kada smo mi imali malo više od 560.000 litara prodane vode. Od 2018. godine pa do danas, dug je period u kojem smo imali jako puno investicija te smo između ostaloga spojili više od 2000 ljudi na vodovodnu i kanalizacijsku mrežu. Ove godine bi i taj kriterij zadovoljavali – kazao je.

Željko Lacković, predsjednik Gradskog vijeća Grada Đurđevca, upitao je direktora Komunalija zašto je Država propisala ovakvu Uredbu te što se s njome želi postići.

Gradsko vijeće Đurđevac, sjednica, vijeće 231224
Foto: Valentino Štefanek

Kolarić mu je odgovorio kako je cilj ove Uredbe razvoj i smanjenje gubitaka na vodovodnoj mreži, a koji je u Hrvatskoj veći od 50 posto.

Komunalije Đurđevac debelo iznad prosjeka Hrvatske

– Kod nas taj broj iznosi oko 25 posto, što je duplo bolje od Hrvatskog prosjeka. Jedan od ciljeva je i efikasnije povlačenje fondova vodnih isporučitelja. Ako gledamo taj podatak, mi možemo biti primjer na razini Hrvatske u segmentu povlačenja sredstava. Cijena naših usluga također je najmanje u našem okruženju. Također, imamo riješenu mogućnost priključenja na vodovodne usluge – kazao je direktor te ponovio kako Komunalne usluge Đurđevac spadaju u visokorazvijene isporučitelje.

Lacković je dodao kako imaju gotovo pa 100 postotnu mogućnost priključenja na vodne usluge, ne samo na području grada, već i okolnih devet općina koje spadaju pod Komunalija.

– Imamo sposobnu Upravu i menadžment koji je povlačio više sredstava nego bilo koji drugi mali isporučitelji koji se nisu mogli nositi s tim izazovima. Imamo cijenu koja se kreće unutar zadanih okvira. Imamo gubitke vode koji su duplo manji od državnog prosjeka te ispod onih koji se žele postići okrupnjavanjem ovih malih isporučitelja. Fali nam samo količina isporučene vode u 2018. godini – kazao je Lacković.

JLS-i gradili infrastrukturu, sad ju moraju predati

Lacković je dodao kako se komunalna infrastruktura financirala iz tri izvora, iz državnih izvora, Europskih sredstava te sredstava jedinica lokalnih samouprava.

– Onog trena kad se završila investicija, oni su predali komunalijama na upravljanje vlastitu mrežu koje se nisu htjeli odreći jer su vlastitim sredstvima ju gradili. Daleko prije su mislili o toj vrsti infrastrukture, za razliku od nekih općina koje nemaju ni jedan metar vodnih usluga, a kojih ima na području Bjelovarsko-bilogorske županije – pojasnio je Lacković.

Zakon osigurava status podružnice, ali samo na dvije godine…

Kolarić je kazao kako su od Vodnih usluga Bjelovar dobili odluku o pripajanju u kojem nije definirana veličina vlasničkog udjela u temeljnom kapitalu budućeg društva.

– Nije predviđen ni pravni status Komunalija Đurđevac u budućem društvu. No prema zakonu u naredne dvije godine mi bi trebali biti podružnica, nakon toga nije definirano – naglasio je direktor.

Lacković je kazao kako im prema tome dobiveni ugovor ne daje garantiranu autonomiju, pa čak ni razini podružnice.

“Ovakvim ugovorom u najmanju ruku nismo zadovoljni”

Rajko Gašparić iz HDZ-a kazao je kako u najmanju ruku ovakvim ugovorom nisu zadovoljni.

gv đurđevac jk
Rajko Gašparić // Foto: Jurica Karan

– Uložili smo nemali novac. Digli smo kvalitetu naše usluge, nismo dizali cijenu naših usluga. Jedini problem jest, da kolokvijalno kažem, što nismo dovoljno 2018. godine zalijevali naše vrtove kako bi sada mogli biti samostalni. To stvarno nema nikakvog smisla – kazao je.

Dodao je kako prema tome u novoj zajednici svi će imati benefite od Komunalija Đurđevac, koje su dostigle standard, te kako će se crpiti njihovi resursi na njihovu štetu.

Za donošenje zaključka stanka od 10 minuta

Lacković je nakon pauze konstatirao kako su nakon provedene rasprave i usuglašavanja stavova svih vijećnika odlučili usvojiti zaključak u najboljem interesu za građane koji koriste usluge Komunalija Đurđevac.

– U predstojećem razdoblju vidjet ćemo kako će postupiti i ostali članovi našeg komunalnog društva, odnosno ostale općine koje imaju vlasničke udjele. Utvrđuje se da prijedlog ugovora o pripajanju sadrži pravne nedostatke zbog kojih u ovom trenutku na isti nije moguće dati niti pozitivnu, niti negativnu suglasnost – kazao je Lacković.

Vijećnici žele status samostalnog vodnog isporučitelja

Objasnio je kako je to na tragu prijašnjih razmatranja u kojima je bilo riječi što jedan ozbiljan ugovor mora sadržavati, a ne da se samo poziva na zakonske odredbe bez garancija.

Foto: Ivan Balija
Željko Lacković // Foto: Ivan Balija

– Pod točkom dva, predlažemo usvajanje da se direktoru Komunalija Đurđevac daje rok od šest mjeseci, najduže do okončanja projekta Aglomeracije, da se izvrši usklađivanje temeljnog kapitala sa stvarnim stanjem, kao i da se izradi stručna studija o ispunjavanju kriterija iz Uredbe o uslužnim područjima, kao preduvjet za donošenje Odluke o pripajanju – kazao je Lacković.

Dodao je kako pod točkom tri zaključka predlaže da se prije ponovnog uvrštavanja prijedloga Odluke o pripajanju oformi radna skupina. Nju će činiti predstavnici članova društva, sve s ciljem nastavka pregovora s nadležnim državnim tijelima oko zadržavanja statusa samostalnog vodnog isporučitelja.

U “najgorem” slučaju varijanta u kojoj Komunalije Đurđevac zadržavaju pravnu osobnost unutar nove tvrtke

– Pod četiri, predlažem da odgodimo donošenje odluke o pripajanju do ispunjavanja pretpostavki za meritorno raspravljanje temeljem dostavljenog prijedloga. Smatram da je ovakav zaključak u interesu imovine Grada Đurđevca i okolnih općina, kao članova društva. To je naš zadatak kao predstavnika građana koji ovdje moramo brinuti o imovini i društvima o kojima ovisi kvaliteta i priuštivost vode. Ono što je najbitnije, postoje realni pokazatelji da nismo uvijek bili dovoljno vidljivi i prepoznati od središnjih vlasti, tako da i tu postoji prostor da argumentiramo svoje ciljeve. To je u rasponu od toga da ostanemo samostalni vodni isporučitelja pa do nekih varijanti u kojima bismo bili podružnica s mogućnošću pravne osobnosti i gdje bi mogli samostalno odlučivati o tome što je za nas najbolje – kazao je Lacković.

Ovaj zaključak vijećnici su usvojili jednoglasno.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Hvalevrijedna akcija

FOTO/VIDEO Nino i Želimir darivali mještane romskog naselja: Nemaju ništa, nemaju što skuhati

Božićno vrijeme vrijeme je solidarnosti i brige za najranjivije, a upravo je taj motiv bio na umu Nini Oršošu...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×