5.7 C
Koprivnica
Subota, 23. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
CSI FRAN GALOVIĆ

FOTO Forenzičari iz Zagreba tražili dokaze u koprivničkoj Gimnaziji
F

Ne propustite

Dio je to prezentacije poslova forenzike i kriminalistike, koju je organizirala Služba kriminalističke policije PU koprivničko-križevačke s ciljem predstavljanja forenzike kao znanosti i vještačenja u kaznenim djelima.

Policijski službenici MUP-a, točnije djelatnici Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja Fran Vučetić u Zagrebu, danas su u koprivničku Gimnaziju Fran Galović došli u punoj spremi odnosno s kompletnim priborom za uviđaje.

Dio je to prezentacije poslova forenzike i kriminalistike, koju je organizirala Služba kriminalističke policije PU koprivničko-križevačke s ciljem predstavljanja forenzike kao znanosti i vještačenja u kaznenim djelima.

Stručnjaci za biologiju, DNK, droge i balistiku, Adela Makar, Daniela Dekanić, Mario Mikulić i Zdenko Mindum gimnazijalcima su govorili o svim aspektima uzimanja dokaznog materijala, od otisaka papilarnih linija na prstima do otkrivanja bioloških tragova i vještačenja.

– Došli smo učenicima pokazati što i kako radimo, kriminalitet predstaviti kao negativnu društvenu pojavu te ih zainteresirati za forenzičnu znanost na način da se njome možda kasnije u životu i bave – rekla nam je Adela Makar.

Na pitanje koliko je usporediv njihov posao s onim što vidimo u popularnim TV serijama, rekla je kako je CSI serijal doprinio popularizaciji forenzike, no da su vještačenja u stvarnosti ipak puno dugotrajnija i mukotrpnija.

Adela Makar // Foto: Matija Gudlin
Adela Makar // Foto: Matija Gudlin

– Zbog tih serija naši ljudi dosta znaju u forenzici, no činjenica je da se na TV-u sve odvija malo drugačije, uglavnom jako brzo i jako uspješno. Primjerice, pri dolasku na mjesto po mraku ne hodamo prvo s malom svjetiljkom, već dobro osvijetlimo cijelu prostoriju kako bismo što bolje uočili gdje valja početi tražiti. Nakon toga posebnim svjetlima tražimo ono što je golom oku nevidljivo – pojasnila je.

U radnom dijelu prezentacije, forenzičari su gimnazijalcima uzeli otiske prstiju te prikazali kako se otkrivaju oku nevidljivi biološki i ini tragovi.

Učenici Domagoj i Matija ne namjeravaju se u životu baviti forenzikom, no ona ih jako zanima.
– Posebno smo zainteresirani čuti pobliže o DNA fingerprintingu odnosno tehnici kojom se u istrazi utvrđuje biološka veza između dokaza i osumnjičenika, te koliko je to siguran dokazni poistupak. O tome smo nedavno slušali na biologiji. Pratimo i serije ove tematike na TV, no smatramo kako se dobar dio postupaka prikrije zbog povjerljivosti postupaka – rekli su.

Lorenu iz Križevaca također zanima forenzika. Kako kaže, prati CSI serije, no uvjerena je da je u stvarnosti pronalazak počinitelja ipak malo kompliciraniji nego li se publici prikazuje.

Učenici su imali prilike čuti i zanimljivost da se jedinstvene papilarne linije nalaze i na – njušci svake krave. Zbog toga se u Indiji uzimanju otisci njihovih njuški, po kojima ih identificiraju u slučaju krađe.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Tko to tamo slika

Sjećate li se autobusa oslikanog motivima naše županije? Evo gdje se on nalazi danas…

Prije otprilike dvije godine županijska Turistička zajednica predstavila je autobus oslikan motivima Podravine i Prigorja. Projekt oslikanog autobusa realiziran je...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×