Godinu pred završetkom posebno će po lijepom pamtiti Josip Kokolek, Borna Čukolin i Josip Sušec, učenici 3.a razreda Srednje škole Ludbreg koji polaze obrazovni smjer Strojarsko-računalni tehničar.
Škola je, naime, nedavno sudjelovala u međunarodnom projektu AR EDU – Augmented Reality Education koji se temelji na razvoju i primjeni inovativnog obrazovnog alata temeljenog na ICT-u u školskim predmetima orijentiranim na STEM područje, a financiran je iz programa Erasmus+.
Projekt je završio natjecanjem iz matematike, fizike, kemije, biologije i geografije. U natjecanju su sudjelovali učenici od 1. do 3. razreda srednje škole iz Kočana u Makedoniji, Ludbrega i Pazardžika u Bugarskoj. Iz Srednje škole Ludbreg sudjelovalo je šest ekipa: Loomens, Pythons, Unlimited, Pretty Boys, SkyWalkers i Transformers.
Na međunarodnom natjecanju, koje se temelji na razvoju i primjeni inovativnog obrazovnog alata temeljenog na ICT-u u školskim predmetima orijentiranim na STEM područje, kao članovi tima Loomens osvojili su prvo mjesto, odnosno bili su najbolja ekipa cjelokupnog natjecanja. Ludbreški srednjoškolci su nam opisali kako je ono proteklo.
– Održavalo se četiri vikenda. Start je bio kod školske zgrade i tada smo morali pronaći lokacije na području grada Ludbrega koje su nam se pojavile na mobitelu, primjerice željezničku stanicu, vrtić Radost, trg, otok Mladosti, Svetište, Dom zdravlja, parkiralište kod hotela Amalia, benzinsku… Kad smo došli na zadanu lokaciju, otvorilo se pitanje iz matematike, fizike, kemije, biologije ili geografije. Trebali smo točno odgovoriti na pet pitanja pomoću mobitela s instaliranim Augmented Reality edukacijskim modulom. Za točan odgovor ponuđena nam je sljedeća lokacija. Bilo je zaista zabavno šetati gradom i rješavati pitanja koja smo dobili – složno kažu trojica ludbreških srednjoškolaca.
Sigurno je, međutim, da velike zasluge za uspjeh imaju i njihovi nastavnici-mentori.
– Motivirala i pomagala nam je naša profesorica iz informatike Renata Flajšman. Za natjecanje smo dosta učili. Potražili smo bilježnice iz kemije i biologije iz osnovne škole, jer te predmete u svom smjeru nemamo, a geografiju smo ponavljali iz starijih bilježnica – kazao je Josip Kokolek, naglasivši da je time njihov uspjeh značajniji.
Kao glavnu nagradu osvojili su šestodnevno putovanje u Makedoniju.
– Dobili smo i poklon-pakete naše školske zadruge Zdenček s kremom i sapunčićem, USB stick, eksterni disk od 1 terabajta, čokoladu, blokić i penkalo – otkrivaju i kažu da vole timski rad, druženje s prijateljima, igraju košarku, nogomet, igrice, bicikliraju, ali i kuhaju. Razmišljaju i o upisu na fakultet. Ističu da su im profesori super.
Ludbreška srednjoškolska obrazovna ustanova osnovana je u školskoj godini 2013./2014., a nalazi se u novouređenim prostorijama prizemlja i prvog kata istočne zgrade dvorca Batthyany. Osim što učenike obrazuje za CNC operatere, strojobravare, tokare, pekare, prodavače, kuhare, strojarsko-računalne tehničare, zainteresirani učenici u školskoj godini 2021./2022. imat će priliku odabrati i novi obrazovni program: tehničar za mehatroniku. Dakle, prati trendove te okuplja zainteresirane i vrijedne učenike koji se ističu radom, znanjem i rezultatima.
Postići uspjeh na međunarodnom natjecanju nije mala stvar, a Srednja škola Ludbreg može se ponositi Josipom Kokolekom, Bornom Čukolinom i Josipom Sušecom, koji će, vjerujemo, biti temelj inovativnog, kreativnog i konkurentnog razvoja hrvatskog poduzetništva u budućnosti.