Ono što državnim institucijama nije uspjelo, a to je da uvedu red na jezeru Jegeniš kad je riječ o nelegalnoj gradnji, čini se da će poći za rukom gospodarstvu, točnije Nexe grupi.
Njezinoj tvrtki IGMA je, naime, odobrena višegodišnja koncesija za eksploataciju šljunka, zbog čega je na jugozapadnom dijelu jezera, na kojem će to raditi narednih pet godina, već počela sastavljati bager i od vlasnika bespravno izgrađenih vikendica tražiti da ih uklone. Za sada to čini uspješno, jer se vlasnici ne bune, a na red će vrlo brzo doći i vlasnici čamaca te kupači, kojima će također zabraniti dolazak na taj dio Jegeniša. Na tom jezeru je više od 300 objekata izgrađenih bez ikakve dozvole, no njihovo uklanjanje vjerojatno neće biti problem, jer nekoliko sugovornika tvrdi da će vlasnici to učiniti kad to od njih zatraže mjerodavni ili Nexe grupa.
– Nisu problem bajte, nego zabrana da na vodu idemo čamcima, jer je Jegeniš takvo jezero da bez njih ne možemo loviti riba. Zabrana je izglasana u Zajednici sportskih ribolovnih klubova Koprivnice zbog osobnih interesa pojedinaca – rekao je Božidar Perika, a Marijan Jagarinec dodao da je prije desetak godina pokrenuta legalizacija bajti:
– Spremni smo platiti građevinsuku i druge dozvole i zato smo ih u suradnji s općinom Legrad htjeli legalizirati kao što su to učinili vlasnici vikendica na Šoderici, ali nismo uspjeli jer Općina nije sagradila komunalnu infrastrukturu i prilazne ceste.
Ivan Lončar je kazao da su zabrana korištenja čamaca i drugi problemi s koprivničkom ribolovnom zajednicom počeli su kad je na njezino čelo došao Borislav Šaulić:
– Odbija razgovarati s nama kako bi pronašli rješenje, a istovremeno u medijima govori o bajtama iako nema ovlaštenje rješavati taj problem. Nisu mi jasne ni tvrdnje da ribolovcima koji nemaju objekte na Jegenišu branimo ili ograničavamo ribolov. Naprotiv, to se nikada nikome nije dogodilo.
Borislavu Šauliću, pak, nije jasno zašto su ribiči na Jegenišu ljuti na Zajednicu sportskih ribolovnih klubova Koprivnice, jer se zabrana korištenja čamca na tekućim vodama i stajačicama ne odnosi na njih:
– Gospodarskom osnovom ZSRK Koprivnica se dozvoljava upotreba čamaca na jezerima Jegeniš, Šoderica i Gabajeva Greda te na Muri i Dravi, no ta plovila moraju biti registrirana. Na vlasnicima je da se zato jave u varaždinsku ispostavu Lučke kapetanije Osijek i registriraju čamec, što opet znači da nemamo nikakve veze s njihovim problemima. Na drugim vodama je to zabranjeno, a što se tiče bespravne gradnje nikada se nismo petljali u to, osim što smo te slučajeve prijavljivali komunalnom redaru općine Legrad, ali on nije ništa poduzimao. Imamo oko 1900 članova, skrbimo o 1500 hektara vode od kojih je oko 400 hektara jezera, na terenu je 26 ribočuvara i zato je razumljivo da se moramo vrlo strogo pridržavati zakonskih odredbi, jer na žalost imamo članova koji si uzimaju preveliku slobodu i znaju sve o svojim pravima, ali ne i obavezama.
Osim na Jegenišu, bespravne gradnje ima puno i na jezeru Gabajeva Greda, no Građevinska inspekcija ne zna ni za to kršenje zakona. U dopisu koji su nam poslali stoji da su utvrđivanje stanja na te dvije lokacije stavili u ovogodišnji plan rada te da trenutno prikupljaju dokumentaciju.
Na naše pitanje što su poduzeli po pitanju nelegalne gradnje na Šoderici, građevinski inspektori su odgovorili da su obišli to područje zbog tri prijave te da su bili i na terenu od ušća rijeke Mure u Dravu, nizvodno uz Dravu te na područjima oko Sigeteca i zoološkog rezervata Veliki Pažut. Izdali su ukupno 29 rješenja o uklanjanju nelegalno izgrađenih objekata, a koliko znaju dvije bajte su uklonjene.
Još malo o Jegenišu: Neki od 300-tinjak bespravno sagrađenih objekata vrijedni su i više od 15 tisuća eura, a doznali smo da “haciendu” na tom jezeru ima i Stanislav Biondić, predsjednik Uprave Belupa, te kako ni drugim poznatim osobama nije bio problem da zbog ljubavi prema ribolovu ili naprosto “odmora od svakodnevnih radnih obaveza” prekrše zakone o građenju, zaštiti okoliša … Bilo bi zanimljivo vidjeti što bi ti isti rekli da se netko tako ponaša u tvrtkama koje vode ili na njihovoj imovini, no komentar Stanislava Biondića nismo uspjeli dobiti jer se ne javlja na mobitel. Isto tako, nije nam se javio ni Mladen Vernić, načelnik općine Legrad na čijem je području Jezero Jegeniš, da pojasni što poduzima po pitanju rješavanja bespravne gradnje i odgovori na optužbe o neradu legradskog komunalnog redarstva.