U tijeku je presica Nacionalnog stožera civilne zaštite.
Prema iznesenim podacima u posljednja 24 sata zabilježena su 1802 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 9052.
Među njima je 1107 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 115 pacijenata. Preminulo je 16 osoba.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 264.111 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 5854 preminule, ukupno se oporavilo 249.205 osoba, od toga 1141 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji su trenutno 27.892 osobe. Do danas je ukupno testirano 1.511.440 osoba, od toga 8003 u posljednja 24 sata.
Postotak pozitivnih u zadnja 24 sata je 22.5 posto. Cijepljeno je 335.916 osoba. Od toga, dvije je doze dobilo 80.829 osoba.
Božinović je upitan o strožim mjerama na razini županija.
– Očekujem strože mjere, kazao je.
Jutros je već potpisao za Zadarsku županiju. Za Dubrovačko-neretvansku je ranija odluka proširena i na Pelješki poluotok. Božinović očekuje da tijekom dana stigne zahtjev pooštravanja mjera u Primorsko-goranskoj županiji.
– Ako se ne smanje okupljanja, pred nama bi mogao biti jedan težak period. Svi moramo dati doprinos za što bolju turističku sezonu. To ne smije pasti na leđa samo turističkih djelatnika, kazao je.
– Ne smijemo podcijeniti ovaj rast, po svemu sudeći novim sojem koji je zarazniji. Mi već imamo županije gdje se primjenjuju stroge mjere. Kao što vidimo školski sustav sve više prelazi na nastavu online, sve više lokalnih stožera traži strože mjere. Nacionalne mjere ističu iduću srijedu, vidjet ćemo hoće li postojati potreba za dodatnim mjerama na nacionalnoj razini. Ovo što vidimo na lokalnoj razini, to je razumijevanje problema lokalnih stožera.
Ovaj recept mora uspjeti. Ovo su dani kad svjedočimo naglim skokovima. Svima nam je cilj zdravlje, održati dostupnim zdravstveni sustav. I naravno, učiniti maksimum da se održi gospodarstvo i turistička sezona ove godine, uz sve izazove koji su pred nama, rekao je.
Božinović je rekao da je, što se mjera tiče, važno aktivirati lokalne stožere odnosno stožere na svim razinama.
– Ne samo da se donose mjere nego da se vrši nadzor kako se te mjere provode, kazao je Božinović.
– Vidimo da se u DNŽ situacija tjednima pogoršava. Oni su uputili prvo mjere za pet jedinica lokalne samouprave na čelu s gradom Dubrovnikom. Kasnije se taj broj gradova i općina pod mjerama se proširio na cijelu županiju osim Mljeta, Korčule i Lastova. Tamo se ova odluka ne donosi”, kazao je.
– Mjere su imale učinak, mislim da se bilježi pad od 27 posto u 14 dana. I dalje su to visoke brojke, provode se mjere, ali se vidi da one daju rezultat, kazao je.
– Tada nije bilo smisla iste mjere provoditi u Istarskoj ili Virovitičko-podravskoj. Sigurno da kolegama u županiji nije bilo lako unositi restrikcije, nije ni nama, ali one su nužne. Pogotovo jer su oni turistička regija, avio destinacija. Mislim da oni ako ne spuste brojke, države će demotivirati ljude od dolaska u Dubrovnik. Ovo je put, kazao je Božinović dodavši da se posebno turističke županije moraju angažirati.
O Uskrsu
Stožer je upitan o Uskrsu i okupljanjima unutar obitelji, posebno jer djeca idu bakama i djedovima. Upitani su i o nadzoru na granicama.
– Svi će tu morati dati svoj maksimalan doprinos. A opet, kad govorite o tome hoće li djeca širiti virus kad idu u posjetu bakama i djedovima, znate koliko je to osjetljivo i privatno pitanje. Mi smo to puno puta govorili. Ja bih se obraćao starijima i punoljetnima da vode računa o tome. Moramo biti oprezni zbog tih naših najbližih, ali i šire zajednice, kazao je Božinović.
– Mi nikad nismo uveli policijski sat, ne treba vam negativan test za ići u dućan, a vidite da i toga ima blizu nas, mi ne koristimo represiju, represivne mjere nikad nisu bile opcija, ni lockdown totalni nije opcija. Ključ je osobna odgovornost. Mi iz dana u dan apeliramo, i nastavit ćemo. I na vjernike i na svećenstvo na Uskrs da se ponašaju krajnje odgovorno. Neće se tu stvarati neki poseban epidemiološki okvir, na snazi su preporuke kao dosad. One su sve ozbiljne. To je sve propisala struka, kazao je Božinović.
– Neke naše preporuke su dobile potvrdu s nekih vodećih znanstvenih instituta, kazao je.
– Nadamo se da će se sve više toga odvijati vani, uključujući mise. Nadajmo se da će vrijeme to dopustiti, idu ljepši dani. I na otvorenom moramo biti oprezni, ovaj britanski soj se puno brže širi, a izgleda da su njegove posljedice na zdravlje ljudi teže, kazao je.
O granicama
– Pred nama je donošenje nove odluke o zabrani prijelaza. Taj paket bi trebao stupiti na snagu od 1.4. Što se tiče te odluke, mi ćemo anticipirati ono što je evidentno da će biti sadržaj EU uredbe za olakšđvanje putovanja. Mi ćemo predvidjeti da se ulazak u zemlju olakša onima koji su se cijepili, preboljeli ili koji imaju negativan PCR, kazao je.
– Tu nekih posebnih olakšanja neće biti osim za djecu do sedam godina. Njima se neće tražiti negativan PCR ili brzi antigenski test, kazao je.
“Što se tiče onih preboljelih, tu će se gledati neki rok od šest mjeseci. Što se tiče cijepljenih, njima će se omogućiti prijelaz”, kazao je.