Rajčice ponekad u svojoj unutrašnjosti mogu biti bijele što ne mora biti čudno jer postoje sorte kod kojih je to karakteristično.
No ako se dogodi bijela unutrašnjost za rajčicu kojoj to ne priliči, onda je ona bezukusna i žilava.
Kako ističe Agroklub, u stresnim uvjetima plodovi rajčice razviju ovako bijelo tkivo koje može biti izraženo samo u području neposredno ispod čaške ili, u ekstremnim slučajevima, kroz cijeli plod. Za takvu manifestaciju postoje četiri razloga.
– Temperatura iznad 30 Celzijevih blokira usvajanje kalija iz tla, a koji je uz kalcij jedan od najvažnijih elemenata za formiranje ploda. To može uzrokovati promjene u strukturi tkiva i okusu. S druge strane, tu je višak dušika koji dovodi do manjka kalcija i kalija pa prihranjujte biljke samo s gnojivom za plodovito povrće. Rajčica može “pobijeliti” na strani koja je bila izložena suncu. Ondje će se stvoriti ožegotine jer je došlo do sprječavanja procesa sinteze likopena, pigmenta koji je zaslužan za crvenu boju. Također, pojavu utječe i nedostatak vlage. Stoga ovo povrće treba zalijevati svakih četiri do pet dana, svaku biljku s tri do sedam litara vode – pojašnjava Agroklub.