Kako preživjeti zimu, pitanje je koje se svima nameće. Minusi su pred vratima, a kako ćemo se grijati, i ono ključno, po kojoj cijeni, ovih je dana glavna briga građana.
Koprivničanci i Križevčani prebacuju se na zagrebačku Plinaru
U Križevcima je većinski opskrbljivač Radnik-plin potrošačima priopćio da prestaje pružati tu uslugu te da svi oni, prema zakonu, imaju pravo vratiti se pružatelju javne usluge koji ih je obvezan prihvatiti.
Križevčanima tako preostaje da pošalju zahtjev u Gradsku plinaru Zagreb, no, kao i u Koprivnici, iz Plinare odgovora zasad nema, a email sandučić im je trenutno pun i ne može primati nove poruke.
Gradonačelnik Mario Rajn poslao je žurni upit za sastankom Gradskoj plinari Zagreb koja ima obvezu javne opskrbe na našem području.
Koprivničanci se pak, kao i Križevčani, masovno pokušavaju prebaciti na Zagrebačku plinaru koja ima zagarantirane cijene i dužna ih je primiti, no stvari nisu baš tako jednostavne.
Đurđevčani prešli na E.ON
Jedino su Đurđevčani u ovom trenu opušteni, jer je tamo javni ospkrbljivač E.ON, koji za Đurđevac ima cijenu 0,4415 kuna po kubiku, pa su Komunalije plin usmjerile svoje korisnike da zbog cijene plina sklope ugovor s koncesionarom. Logično, Đurđevčani su se bez problema masovno prebacili na E.ON.
Koprivničancima je pak nedavno na kućne adrese stigla obavijest da E.ON s 1. listopada diže cijenu na 0,7540 kuna po kWh, odnosno umanjeno za 0,10 po kWh uz subvenciju države. Riječ je o ogromnom poskupljenju, primjerice, još u ožuku cijena je bila 0,1888 po kWh. Dizanje cijena brojne je građane ponukalo da se prebace na javnog opskrbljivača, Gradsku plinaru Zagreb, koja ima zajamčenu cijenu do ožujka iduće godine.
Kako stoji na stranicama Plinare, cijena za Koprivnicu je 0,4491 kuna po kWh i 0,4800 po kWh za Križevce.
No tu postoji jedno veliko ali, jer iz Plinare već tjednima poručuju da neće imati dovoljno kapaciteta za prihvat svih kućanstava koja će im se početi vraćati, pa sada građani strahuju da će ostati bez grijanja.
Što će biti s građanima koje Plinara neće primiti?
Iz Ministarstva gospodarstva kažu kako se takav scenarij neće i ne može dogoditi, jer postoji točno propisana procedura što se događa u trenutku u kojem neki pružatelj javne usluge zapadne u probleme.
– Vjerujemo da do toga neće doći, no ako bi došlo, građani trebaju ostati mirni. Dogodi li se doista da Gradska plinara Zagreb neće moći podnijeti priljev novih kućanstava, onda će morati prestati pružati tu uslugu, a kompletan posao opskrbe plinom umjesto njih preuzet će HEP-Plin koji ima status zajamčenog opskrbljivača – rekao je Jutarnjem listu izvor iz Ministarstva gospodarstva.
Stoga građani koji su ovih dana počeli dobivati obavijesti, trebaju se vratiti pružatelju javne usluge tako formalno-pravno, neovisno o porukama iz Gradske plinare Zagreb, trebaju ispuniti zahtjev za promjenu opskrbljivača, a Plinara ih, neće smjeti odbiti.
Mnogima iz kategorije kućanstava cijena plina mogla bi biti i do pet puta veća, zbog čega je logično da se već jesu, ili će se tek obratiti zagrebačkoj Plinari, koja im mora pružiti uslugu po reguliranoj cijeni.
Dogodi li se da ova gradska tvrtka doista ne bude mogla podnijeti teret svih novih kućanstava, rješenje je zapravo stečaj tvrtke, čime bi ona prestala pružati javnu uslugu, a cijeli posao preuzeo HEP-plin, također po reguliranim cijenama koje će do 1. travnja 2023. godine biti drastično niže od tržišnih.
Što je građanima činiti?
– Sve je propisano i građani se nemaju razloga brinuti. Trebaju podnijeti zahtjev za promjenu opskrbljivača i garantirano je da neće ostati bez plina čak i ako pružatelj javne usluge ne bude mogao izvršiti taj posao – uvjeravaju u Ministarstvu gospodarstva.
Na građanima je sada da novom opskrbljivaču pošalju zahtjev za promjenu, pisanim putem ili elektroničkim putem, a obrazac se nalazi na stranicama HEP-Plina, Gradske plinare Zagreb i ostalih pružatelja usluga.
Nakon što se zahtjev podnese, ako to neće biti ZG plinara, kako tvrde iz ministarstva, korisnici će biti prebačeni u HEP-plin.
Što će se na kraju dogoditi kad krenu prvi minusi i po kojoj ćemo se cijeni grijati, ostaje za vidjeti.