U sklopu Dana otvorenih vrata, AK galerija organizira i dvije izložbe – samostalnu izložbu Line Rice „8112016 19001915, 12112016 20002200“ te skupnu izložbu „Granice“ na kojoj izlažu Antonio Grgić, Bojan Koštić, Ivan Mesek, Mario Periša i Ana Zubak.
Ove subote od 19 sati Atelieri Koprivnica po četvrti put organiziraju Dane otvorenih vrata. Centralni godišnji događaj udruge Atelieri Koprivnica poziva ljude da zavire u ateljee koprivničkih umjetnika koji u zgradi broj 20 stvaraju od 2012. godine.
Ove godine izlažu Mario Dimić, Dražen Eisenbeisser, Lada Gudić, Antonio Grgić, Darko Markić, Gordana Špoljar-Andrašić i Sunčanica Tuk. Umjetnici u svojim radnim prostorima, ateljeima, bez uplitanja kustosa izlažu vlastiti izbor radova, publici prezentiraju rezultate svoje umjetničke prakse i pozivaju na dijalog o suvremenoj koprivničkoj likovnoj sceni.
U sklopu Dana otvorenih vrata, AK galerija organizira i dvije izložbe u prostorima ateljea Vlatka Vinceka odnosno u AK galeriji – samostalnu izložbu Line Rice „8112016 19001915, 12112016 20002200“ te skupnu izložbu „Granice“ na kojoj izlažu Antonio Grgić, Bojan Koštić, Ivan Mesek, Mario Periša i Ana Zubak.
– Lina Rica svojom video instalacijom progovara o problemu koji se danas dotiče gotovo svakog od nas – dezintegracije subjektiviteta u eri digitalnog kaosa. Kroz hladne informacije i statističke podatke, autorica propitkuje poziciju pojedinca u vremenu informacija i tehnologija – stoji u tekstu Bojana Koštića.
Lina Rica je multimedijalna umjetnica koja radi u području umjetničkih instalacija koristeći video, print materijale, fotografije i animaciju. U svom se radu bavi društvenim procesima prošlosti i sadašnjosti te njihovih utjecaja na suvremenog čovjeka. Diplomirala je 2008. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Njezini radovi su izlagani u Hrvatskoj i inozemstvu. U 2012. je pokrenula umjetnički projekt i prostor GaleRica u Makarskoj. Trenutno živi u Ljubljani.
„Granice“ je multimedijalni projekt osmišljen u suradnji AK galerije i Marija Periše, fotografa i predavača na Sveučilištu Sjever u Koprivnici. Izložba je okupila pet autora/ica koji se bave navedenom temom kroz medij videa i/ili fotografije.
Prema analizi kustosice Tanje Špoljar, definiranje granice kao linije koja razdvaja je rudimentarno – granice se danas definiraju kao proces, produkt društvenih praksi koje se stalno mijenjaju, a samim time i potiču pitanja identiteta, pripadanja i nepripadanja.
– Unatoč globalizaciji, zagovaranju multikulturalnosti i mobilnosti, danas je na svijetu više granica nego ikad, žica, zidova, sigurnosnih točki pregledavanja ljudi. Ideja o „svijetu bez granica“ koja se proklamirala nakon pada Berlinskog zida, ostala je samo šuplja fraza. U zadnjih 25 godina u svijetu je izgrađeno oko 30.000 kilometara novih zidova – u tekstu je najavila Tanja Špoljar i najavila kako su radovi ovih pet umjetnika/ica tek početna točka za daljnje bavljenje temom granica, prepreka, identiteta, straha i pitanjima osobne odgovornosti, kako umjetnika, tako i svakog ljudskog bića.
Po otvorenju izložbe, posjetitelje očekuje glazba i ples, a više o izložbi može se vidjeti na facebook stranici AK galerije ili facebook događanju. Izložba je jednodnevnog karaktera.