Nakon što je sredinom ožujka potpisan Sporazum o suradnji Koprivničko-križevačke, Krapinsko-zagorske, Međimurske, Varaždinske i Bjelovarsko-bilogorske županije, u četvrtak 19. travnja u Krapini je održan sastanak župana sjeverozapadne Hrvatske kojemu su prisustvovali župan Darko Koren, krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, varaždinski župan Radimir Čačić te bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.
Župani traže od premijera Andreja Plenkovića što hitniji sastanak na kojem bi dogovorili formiranje Savjeta za sjevernu i središnju Hrvatsku po uzoru na Savjet za Slavoniju. Župan Koren ukazao je kako je jedan od najvećih problema sustava u Hrvatskoj decentralizacija, o kojoj se mnogo govori u vrijeme izbora, ali se šuti kada dođe priliku za provedbu.
– Županije su operativniji organizam od države, koja bi trebala na tu nižu razinu spustiti što više funkcija, poslova, odgovornosti i sredstava. Ova inicijativa ima široku potporu, ne samo na lokalnoj razini, nego i od Vlade Republike Hrvatske i premijera Andreja Plenkovića, što je od velike važnosti. To je model i alat s kojim možemo snažnije djelovati i ostvariti sve one ciljeve na korist prostora za koje smo zaduženi – kazao je župan Koren, dodavši kako su kroz ovu inicijativu odlučili biti efikasniji, a koncept je već etabliran kroz projekt udruživanja slavonskih županija.
Domaćin sastanka, župan Željko Kolar naglasio je kako očekuju poziv premijera Plenkovića na drugi sastanak u Vladu na temu osnivanja Savjeta.
– Odluka Vlade o formiranju Savjeta za središnju i sjeverozapadnu Hrvatsku je osnova na temelju koje bi kasnije mogli razgovarati o programima i konkretnim projektima koje smo mi već inicirali i koje smo već poslali u Vladu, odnosno nadležna ministarstva, te o projektima koji povezuju dvije ili tri županije, a koji su od nacionalnog interesa. Bez takvog načina financiranja sami ih ne možemo provoditi – rekao je Kolar.
Župan Radimir Čačić također smatra kako postoje uvjeti za osnivanje Savjeta te je izrazio nezadovoljstvo što se dosad još ništa nije pokrenulo
– Javno je rečeno da Vlada ne samo prihvaća, nego i maksimalno podržava taj koncept, a Odluke Vlade još nema. Za nas je taj okvir po kojemu se možemo dalje kretati izuzetno važan – rekao je Čačić.
Na primjeru Varaždinske županije naveo je kako u povlačenju europskog novca ne postoji kapacitet za pokrivanje vlastitog udjela u projektima
– Europski novac postoji, ostat će najmanje dvije, tri milijarde eura neiskorišteno, a kroz projekte doprinosimo razvoju i punjenju proračuna. Vlada do danas nije donijela pravila igre i direktno sprečava uzimanje europskog novca – dodao je.
Govoreći o inicijativi osnivanja Savjeta za sjevernu i središnju Hrvatsku, župan Damir Bajs naglasio je njen smisao.
– Smisao inicijative je da županije mogu direktno pregovarati s ministarstvima i resornim javnim ustanovama te da dobijemo EU projekte. U ovom trenutku na području Bjelovarsko-bilogorske županije ne postoji projekt koji provodi država ili državne institucije – smatra Bajs.
Župan Kolar na kraju je zaključio kako županije sjeverozapadne Hrvatske imaju znanja i kapaciteta izraditi i dobiti EU projekte, ali postoji problem financijskih kapaciteta. Ako krenu provoditi sve projekte koje su dobile, morale bi se kreditno zadužiti, a ako ostane ovakav model, morat će odustati od daljnjih projekata