Koprivničanci i Koprivničanke slažu su u jednom, a to je da je nova fontana u centru “baš super i za klince i za lagano gackanje po ljeti”, ali ne sviđa im se to što pojedini roditelji svoju djecu na fontanu puštaju u potpunosti golu.
Smatraju kako centar nije mjesto za to i da neki red treba postojati te da fontana nije gradska plaža. Pitaju se mnogi i je li voda na fontani čista, je li klorirana i hoće li ta djeca dobiti gljivice, a mi smo odgovor na to pitanje potražili u gradskoj upravi.
– Kraj fontane postoji strojarnica i podzemni bazen od 50 kubika gdje se iz javnog vodovoda puni vodom, a unutra je automatizirani sustav kloriranja koji je u nadzoru specijalizirane firme koja se bavi bazenima i fontanama – rekao je pročelnik Dario Jembrek iz Službe ureda gradonačelnika.
Voda se recirkulira, a prije tog čina ona prolazi kroz ogromne filtere koji filtriraju velike čestice poput lišća, do mikročestica poput prašine i peludi, a klor uništava mikroorganizme.
– Dio vode, nakon što fontana odradi svoje, vraća se u podzemni spremnik, a kad završi ciklus i ako u spremniku nedostaje vode, pošto dio ispari na suncu, onda se nadopunjava iz vodovoda i ponovno se mjeri pH koji mora biti 7,2. On se automatizirano mjeri i potom se dozira klor kako bi uvijek bio prema standardima za bazensku vodu – rekao je.
S druge strane, grad, odnosno gradska uprava nisu nadležni da brane trčkaranja djece u fontani. Fontana je javno dostupna svima i nije predviđena da bude kupalište, ali s druge strane Grad ne može napraviti ništa po tom pitanju da bi zabranio dječju igru, niti to želi. Na roditeljima je da odluče hoće li svoju djecu pustiti da se rashlade u fontani kao i hoće li ih skinuti do gola. Grad može imati svoj stav o tome, ali postoje druge javne ustanove koje se bave tom tematikom.
– Vi ne možete ući u bazen prije nego prođete kroz garderobu, tuševe, prije nego se operete. Ovo nije bazen, ovo je javni prostor i instalacija zadužena za estetiku, zabavu i ostalo. To nije kupalište, ali je u javnom prostoru koji nije ograđen, a da bi ipak to bilo tehnički ispravno i da voda ne širi bilo kakve zaraze i opasnosti, ona je tretirana. Čak do te razine da se u malim količinama može popiti. Ona nije zdravstveno opasna, ali nitko neće reći da ju pijete. Nećemo na nju staviti znak pitka voda, ali nećemo ni staviti znak zabranjeno kupanje – rekao je Jembrek.
Da je interes arhitekta bio da fontana bude nedostupna onda bi je ogradio ogradom, živicom ili nečim trećim, ali to nije bilo intencija već da se koristi, dodao je.
– Mi ne možemo provoditi i prosuđivati je li netko narušio javni red i mir, nije to u našoj nadležnosti. Grad rekonstruira ulicu i netko tom ulicom juri 160 na sat, pitanje glasi je li Grad kriv ili vozač koji tako vozi. Mi čak ne možemo dati niti preporuku roditeljima da ne skidaju djecu do gola jer obveza roditelja je da prati je li njegovo dijete golo ili nije na javnom prostoru. Mi nismo odgojno-obrazovna institucija, niti policija niti zdravstvena institucija. Netko od dužnosnika može imati svoj stav, ali ne može se potpisati kao Grad Koprivnica. Za maloljetnu djecu i njihov nadzor obvezu imaju roditelji ili skrbnici – osvrnuo se pročelnik.
Naravno, ako dođe do toga da se neke moralne i zakonske norme prevrše, onda na snagu stupaju tijela koja su zadužena za to.
Fontana se redovito čisti, gljivica nema, a mala je vjerojatnost da će one i doći iz fontane.
– Prije će doći do prijenosa negdje drugdje pa će se dogoditi da je veća koncentracija djece oko fontane i da su ih donijela, ali fontana nije izvor. Svake srijede ovlaštena tvrtka uzima uzorak i provjerava ga i utvrđuje čistoću fontane – zaključio je Jembrek te dodao kako je njemu osobno lijepo vidjeti djecu kako se igraju u fontani, ali ipak se ne slaže s time da javnim prostorom trčkaraju gola.
Dodajmo i da fontana radi u ciklusima, odnosno u devet, 12, 15, 18, 21 sat. U tom jednom ciklusu prvih dva i pol sata fontana radi dinamički. Točnije to znači da će fontana na primjer od 9 do 10 sati raditi bez prekida, od 10 do 10.30 rade niski stupići vode i puni se bazen, a zrcaljenje traje od 10.30 do 11.30, dok zadnjih pola sata fontana ne radi, odnosno nema efekata, bazen se prazni, ide ciklus filtriranja, mjerenje pH vrijednosti i onda sve ispočetka.