“Dragi roditelji, hvala vam što djeci kupujete za školu električne romobile. Eto, jutros se dvoje skupa voze na romobilu i sijeku zavoj, pa da voziš samo malo brže, eto problema za mene i te dvije obitelji. Da, ja bih vjerojatno jutros bila ta koja je kriva”, poruka je koju je ostavila jedna Koprivničanka danas u poznatoj grupi Što vas žulja – Koprivnica.
Na adresu redakcije stiže nam skoro svaki tjedan ovakva ili slična priča, a sve više je građana koji se susreću svaki dan u prometu s maloljetnicima na brzim e-romobilima.
Djeca na e-romobilima – bez prometne kulture
– Ono što smo smo supruga i ja primjetili, posebno ove godine jest da se radi se o sve većem broju učenika, općenito maloljetnika, koji sve više koriste električne romobile i bicikle za prijevoz do škole. Korištenje navedenih sredstava nije sporno, međutim ono što vidimo je da maloljetnici ne koriste kacige, ne postoji prometna kultura, a nesavjesna vožnja odnosno divljanje po pješačkim stazama je pravilo – poslao nam je mailom poruku jedan od poznatijih naših sugrađana i dodao kako:
– Prelazak preko crvenog, izlijetanje iz pothodnika kod željezničkog kolodvora punom brzinom bez kočenja… Osobno sam, kao i nekoliko mojih kolega automobilima imali vrlo neugodne situacije u kojima je bilo intenzivnog kočenja i blokiranja kotača. Naravno, prolazak pokraj pješaka punom brzinom, bez najave, nerijetko većom brzinom od 30 na sat je također više pravilo nego iznimka… – dodaje on.
U grupi Što vas žulja brojni su korisnici odlučili dati svoje mišljenje.
– Te romobile pod hitno treba zabraniti. Izlete na zebru brzinom svjetlosti isto kao i biciklisti. Koprivnica je po prometnoj kulturi na “nultom” mjestu! – smatra druga Koprivničanka u navedenoj grupi, dok druga smatra da bi trebalo nekako ograničiti tko i kako smije upravljati e-romobilima te da možda ne bi bilo loše i polagati kakav ispit.
Korisnica otvorila dušu
– Meni nisu jasni ti roditelji koji djeci kupuju e-romobile i kakvom ih uopće riziku izlažu svaki dan u prometu. Je’l se uopće brinu za posljedice i zdravlje ako se nešto dogodi toj djeci? A način na koji se ta djeca voze po gradu, plus velika brzina je jednostavno – katastrofa! – dodaje jedan od muških pratitelja grupe.
Jedna se korisnica pak raspisala i otvorila dušu. Navodi kako je “najlakše pustiti djecu bez osvjetljenja da idu po mraku, kupiti im skupe romobile, bicikle, po mogućnosti i slušalice…”
– Mi drugi nek’ se brinemo o njima u prometu. Kad se ne daj Bože dogodi nesreća krivi smo mi vozači jer nismo predvidjeli da će se odnekud stvoriti razmaženi, u većini slučajeva prepametni klinac ili klinka kojem roditelji podređuju cijeli svijet – kaže korisnica.
Poslali smo upit i policiji u nadi kako bismo doznali je li ovo uopće realan problem, ima li povećanja broja nesreća i što policija poduzima.