Sustav može djeci pomoći da bolje kontroliraju svoje impulse te smanje impulzivnost, kako bi lakše ignorirala ometajuće sadržaje iz okoline, što u konačnici utječe na njihovu produktivnost i samopouzdanje, što pak pojačava socijalne vještine.
U Koprivničkom Domu mladih, predstavnici Grada Koprivnice i Udruge za razumijevanje ADHD-a Buđenje predstavili su novi sustav učenja pod nazivom Play attention.
Radi se o sveobuhvatnom sustavu za uvježbavanje održavanja pažnje, koji je nastao kombiniranjem skeniranja moždanih impulsa, kognitivnih vježbi i tehnika oblikovanja ponašanja. Njegova primjena, kako je rečeno, predstavlja djelotvornu metodu i sustav učenja baziran na neurofeedback tehnologiji za poboljšanje koncentracije kod svih pojedinaca, a naročito kod djece i odraslih s ADHD-om. Radi se ujedno o prvom uređaju koji prati impulse niže od vrata, pa se može jednostavno nositi i na ruci.
– Sustav može djeci pomoći da bolje kontroliraju svoje impulse te smanje impulzivnost, kako bi lakše ignorirala ometajuće sadržaje iz okoline, što u konačnici utječe na njihovu produktivnost i samopouzdanje, što pak pojačava socijalne vještine. Uređaj je prvenstveno namijenjen djeci koja zbog hiperaktivnosti imaju poteškoća s učenjem, no mogu ga koristiti i odrasli – rekao je Marko Ferek, predsjednik udruge Buđenje te dodao kako su u protekle tri godine zabilježeni dobri rezultati Play attentiona u Zagrebu, Splitu i Rijeci.
Prvi pozitivni rezultati korištenja ovog sustava i samog uređaja trebali bi kod djece biti vidljivi unutar dva mjeseca.
Uređaj je za 22.000 kuna kupio Grad Koprivnica te ga na upravljanje predao Komunalcu koji će iz postojećeg sustava preusmjeriti dvije osobe koje će brinuti o uređaju i u dvije smjene u Domu mladih primati narudžbe za njegovo korištenje.
– Tretman će biti besplatan za djecu vrtićke i osnovnoškolske dobi s područja grada, dok će ostali participirati s 50 kuna – rekla je predsjednica Uprave Komunalca Maja Hleb.
Zamjenik gradonačelnice Mišel Jakšić istaknuo je kako je Grad Koprivnica prvi u Hrvatskoj koji ovakav uređaj građanima nudi potpuno besplatno.
– Radi se o najmodernijoj tehnologiji za djecu s ADHD-om. S obzirom da isti uređaj koristi i američka NASA, možda u Koprivnici pronađemo i neke astronaute – dodao je.
Predstavljanju je nazočio veći broj majki s djecom koja imaju ADHD. U razgovoru s njima doznali smo kako se radi o prilično velikom obiteljskom problemu.
– Jako je teško jer, primjerice, umjesto pisanja domaće zadaće 10 minuta, kod nas to traje sat i pol. Ponekad ne uspije otići u drugu prostoriju po neku stvar jer ga putem omete “petnaest” drugih stvari – rekla nam je Maja Ostriž za sina Tristana.