Javnozdravstvena kampanja Dan narcisa tradicionalno se obilježava prve subote proljeća, i to u svim gradovima koji imaju klubove žena liječenih i operiranih od raka dojke. Ove godine ‘pada’ u subotu, 26. ožujka, a hvalevrijednu akciju u Koprivnici priređuje Udruga žena s bolestima dojke Nada, kod Gradske tržnice od 9 do 12 sati.
Kako je pojavnost raka dojke, ovog najčešćeg zloćudnog tumora kod žena, nažalost, u porastu, koliko je važno javiti se na vrijeme kako bi se spriječilo njezino napredovanje te u kojim se fazama najčešće javlja, a pogotovo kakva je bila situacija u vrijeme koronavirusa, porazgovarali smo s dr. Ivom Kardum Fucak, onkologinjom u Općoj bolnici dr. Tomislav Bardek Koprivnica.
– Broj oboljelih je, zapravo, konstanta. Po zadnjoj statistici, u Koprivničko-križevačkoj županiji je otprilike 70 novooboljelih pacijenata godišnje. Od toga, u pravilu, statistika kaže da od ukupnog raka dojke obolijeva jedan posto muškaraca. To nije puno, ali primijetimo. Trenutno smo u posljednje vrijeme obradili i liječimo istovremeno četiri muškarca s rakom dojke – kazala je dr. Kardum Fucak.
Prema posljednjim objavljenim podacima Registra za rak, u Hrvatskoj je u 2019. zabilježeno 2999 slučajeva raka dojke, a u 2020. umrle su 722 žene.
– Nažalost, na razini države nema sustavnog praćenja da možemo u svakom trenu reći koliki je broj oboljelih. Čak i ovi podaci ovise o onome što se i na koji način prijavljuje. Možda nisu ni svi pacijenti uključeni – pojašnjava.
Od raka dojke, kaže, mogu oboljeti svi, bez obzira na dob.
– Doduše, najviše stariji, dakle žene starije od 65 godina. Manji je postotak mlađih žena, srećom, a najmanje u 20-im i 30-im godinama – napominje.
Rak dojke je, dakle, bolest široke populacije. Napominje da nekog jasnog uzroka ove bolesti nema, jer je, kaže, jedino poznato što uzrokuje nasljedni rak dojke.
– Kod mlađih žena je najčešće nasljedni, obiteljski rak gdje se kroz nekoliko generacija prati anamneza tumora kod ženskih članova obitelji, i to su tada, najčešće, te mlađe pacijentice. Svi drugi su sporadični slučajevi koji nemaju jasnog okidača – pojašnjava.
Važno je rano otkrivanje bolesti i preventivni pregledi.
– Samopregled dojki jednom mjesečno kod žena bez obiteljske anamneze i redoviti mamografski i ultrazvučni pregledi od 50. godine života. Kod žena s obiteljskim rakom dojke važno se kontrolirati puno ranije – 10 do 15 godina prije oboljenja prvog najbližeg člana obitelji kad postoji jasna obiteljska priča. Kada pacijent dođe na vrijeme i kad se reagira, onda je rak dojke izlječiva bolest. Uznapredovali je potencijalno izlječiv, ali uz određeni slijed obrade i liječenja koji ide prije operacije. Jedino je neizlječiv metastatski, ali terapija koju trenutno imamo svima je dostupna – napominje dr. Kardum Fucak.
U vrijeme koronovirusa, kaže, nije porastao broj oboljelih od raka dojke.
– Sada trpimo posljedice zatvaranja, a u svemu tome zapravo je velik priljev pacijenata koji su dugo čekali, ali i onih koji redovno moraju biti screenirani i obrađeni. Jer, prvo, svi su bili u strahu od bolnica i kontakata. Drugo, bolnice su bile zatvorene, treće – nije bilo screeninga. Sad, doduše, nemamo veći broj oboljelih, nego veći broj uznapredovalih oblika bolesti, i to ne samo raka dojke, nego svih tumora. Jer to više nisu rani rakovi koje riješimo lagano – bolest sada zahtijeva puno više ulaganja, truda, vremena i suradnje da bi se izliječila. To je problem koji u obliku ozbiljnije bolesnih pacijenata dolazi na naplatu – govori.
Ključni su, ističe, redoviti preventivni pregledi dojki.
– Ako se rak dojke otkrije u ranom stadiju, izlječiva je bolest – poručuje dr. Iva Kardum Fucak.
Narcis ili sunovrat je cvijet koji simbolizira snažne, ponosne i hrabre žene koje se bore s opakom bolešću, buđenje nove nade u ozdravljenje oboljelih zbog čega se dan obilježavanja borbe protiv raka dojke naziva upravo Danom narcisa.