Radi veće učinkovitosti, no prije svega zbog smanjenja troškova koje država jednostavno više ne može plaćati, zdravstveni sustav ide u reforme a bolnice u preustroj. Kako bi ta vrsta zdravstvene skrbi trebala kroz dvije godine izgledati i djelovati reći će master plan hrvatskih bolnica koji su Ministarstvu zdravlja izradili francuski stručnjaci, a neki mediji uspjeli su doći do navodno provjerenih podataka što taj plan donosi.
Prema tim navodima, kao pilot projekt, zamisli iz master plana prvo će isprobati zdravstveni djelatnici i pacijenti u Slavoniji, a već se čulo i kako bi u toj provedbi trebala proći Opća bolnica u Koprivnici. Ona bi navodno postala dio veće ustanove u koju bi ušle bolnice iz Bjelovara i Virovitice, pri čemu bi pravni status imala samo virovitička bolnica.
Ta su nagađanja, kaže sanacijski upravitelj bolnice dr. Petar Stapar, potpuno netočna.
– Ovo je najvjerojatnije bila jedna draft verzija francuskih konzultanata, ministar zdravlja je demantirao tu staru verziju, rekao je da će biti četiri regije, a naša koprivnička bolnica spada u sjeverozapadnu regiju, tako da će postojati funkcionalna povezanost između varaždinske i čakovečke bolnice i time je još naveo i to da niti jedna bolnica neće izgubiti svoj pravni subjektivitet – izjavio je dr. Stapar.
Ako je takav prijedlog i postojao u prvim nacrtima master plana, Ministarstvo ga je odbilo uzimajući u obzir posebnosti svake bolnice, a koprivnička ih ima cijeli niz, veli dr. Stapar. Što se pak tiče stvarnih novosti koje će donijeti preustroj, one će biti poznate za oko mjesec dana i građani će moći reći što o njima misle.
– Master plan, koliko je bilo navedeno, bit će objavljen negdje krajem siječnja mjeseca i bit će na javnoj raspravi, tako da će cijela hrvatska javnopst moći vidjeti o kakvom dokumentu se radi i svaki građanin zainteresiran za ovu problematiku će moći iznijeti svoja razmišljanja i svoje prijedloge.
A ono što je izvjesno je da plan glavna uporišta za uštede ima u smanjenju broja bolničkih kreveta i pacijenata, pa onda i dana liječenja, a njihov porast u dnevnim bolnicama i ambulantnom liječenju, te s druge strane ono o čemu se i govori najviše – o povezivanju bolnica. Također, odjeli koji nemaju dovoljni broj kreveta i liječnika kao neisplativi bili bi ili ukinuti ili spajani, a kao novost uveli bi se odjeli za kronične bolesnike, za koje sada nema smještaja. Logika koju donosi preustroj prilično je jednostavna; spajanjem primjerice tri odjela u jedan – broj šefova smanjuje se za dva, a umjesto dva nedovoljno korištena i skupa aparata dovoljno je da radi samo jedan, ali za pacijente iz nekoliko županija.
Izvor: www.radio-drava.hr