Drava Art Biennale ulazi u završnicu, a ususret zadnjem tjednu izložbe priprema se opušteno druženje u Galeriji Koprivnica.
Ono će se održati u četvrtak, 8. veljače, u 17 sati, uz razgovor s autorima ovogodišnjeg vizualnog identiteta. Studenti Medijskog dizajna Sveučilišta Sjever Nadja Orkić i Denis Jakupi predstavit će svoje iskustvo sudjelovanja na DAB-u te ispričati kako je raditi u timu, surađivati s profesorima, kustosima, umjetnicima, koje su razvojne faze nastanka vizualnog identiteta, ali i izazovi s kojima su se susreli.
– Vizualni identitet prati glavnu temu DAB-a ’23. Nestanak vode: apokalipsa ili prilika, a nastao je pod mentorstvom doc. art. Luke Borčića i doc. art. Nike Mihaljevića. Finalna verzija oblikovno se vezuje na elemente vizura obale nakon poplava/suša. Uz to nosi futuristički naboj ispunjen melankolijom potencijalne distopije, ali i razigranost, svjetlinu, fluidnu prepuštenost s povjerenjem u (civilizacijski) pozitivan skok i napredak. Rješenje u sebi spaja glavne postulate DAB-a koji uključuju: suvremenost u oblikovanju i izričaju; inovativnost, kreativnost i pomak od ustaljenog i očekivanog; vezanost uz lokalno, ali značenjski univerzalno. Odabir tipografije hrvatskog dizajnera Nikole Đureka dodana je vrijednost cjelokupnom identitetu jer osim što podržava i potiče korištenje i promociju domaćih kreativaca, korespondira s duhom (nekadašnjih) vremena i prostora podsjećajući na tipografska rješenja progresivnih i suverenih strujanja Galerije Koprivnica s kraja 1970-ih ili 1980-ih godina koja zaslužuju biti „probuđena“ i ponovno oživljena. Više o svemu saznajte u razgovoru kojeg moderiraju kustosice Helena Kušenić i Maša Zamljačanec – poručuju iz Muzeja.
Podsjetimo, u DAB-u se okupilo 16 umjetnika: Nikolina Butorac i Gail Hocking, Ana Sobota, Valentina Damjanović, Josip Pratnemer, Ivan Midžić, Andreja Krušelj Pavličić, Irena Sabolović, Davor Mezak, i. j. PinO – Josip Ivančić, Dubravko Kuhta, Renata Ladović Meštrović, Nataša Takač, Vedran Ružić, Alem Korkut, i Iskra kolektiv.
Autori se predstavljaju u formi fotografija, videa, spokenword performansa, interaktivnog devicea, instalacija, objekata, ali i skulpture, keramike, knjige, pa i specifičnog nakita. Kroz radove umjetnici se bave pitanjem (potencijalnih) ekoloških katastrofa, klimatskim promjenama kroz estetizaciju užasa nudeći distopijske vizije budućnosti i podsjećajući na kontemplaciju, mir, meditativni potencijal sadržan u memoriji vode. Izložba je omogućena je sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Koprivnice i Koprivničko-križevačke županije.
DAB nastavlja svoje putovanje prema Osijeku (29. 2. – 7. 4.), a onda ujesen i prema Slavonskom Brodu.