Prema novom modelu javno-privatnog partnerstva država bi se mogla uključiti u financiranje školskih objekata izgrađenih na taj način. Tako bi projekte od sada država sufinancirala sa 55% sredstava, dok dosad nije davala ništa, kao u primjeru koprivničke Gimnazije ‘Fran Galović’.
Načelni model je da, uz državu, 35% financira regionalna, a 10% lokalna samouprava. ‘Model može i drugačije izgledati. U svakom slučaju država ulazi sa 55%, a preostalih 45% se dijeli između lokalne i regionalne samouprave. Negdje svih 45% može financirati samo regionalna, a negdje samo lokalna samouprava.’, rekao nam je dožupan Ivan Pal, koji prisustvovao sastanku u Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija u Zagrebu (CEI), koji će voditi projekte javno-privatnog partnerstva.
Omogućila bi se nova ulaganja
Takav model počeo bi se primjenjivati i na već postojeće objekte pa tako i na zgradu koprivničke Gimnazije. Naime, Koprivničko-križevačka županija godišnje na najam prostora i energente troši nešto više od osam milijuna kuna. Ukoliko bi država preuzela 55% financiranja, ta bi svota bila značajno manja te bi se mogla dobiti dodatna sredstva za ulaganje u školstvo.
Dožupan Pal naglašava kako se o tome zasad razgovaralo samo na tehničkoj razini te kako se čeka politička odluka Vlade. ‘Moj osobni stav je da je ovo dobra šansa za našu županiju. Puno smo ulagali u Gimnaziju i bilo bi nepravedno da ne pokazujemo odgovornost i prema drugim mjestima u županiji.’, zaključuje Pal.