Režijske troškove poput onih za vodu ili, recimo za odvoz otpada pojedini naši sugrađani možda ne shvaćaju dovoljno ozbiljno pa se može dogoditi da im na vrata “pokuca” ovrha. No, što reći kad to isto naprave i poduzeća?
Prema podacima iz Komunalca koji pod sobom ima odvoz otpada te KC Voda, distributera vode ovrhe nisu rijetkost, no situacija čini se nije alarmantna. U Komunalcu ističu kako s krajem srpnja dugovanja građana za smeće nisu ogromna ni zabrinjavajuća te iznose gotovo 40.000 eura. S druge strane industrija duguje za odvoz otpada 11.140 eura.
– Kad je riječ o ovrhama, imamo ih ukupno 28, uz napomenu da se ovrhe revidiraju i šalju korisnicima polugodišnje. To znači da ćemo u narednom razdoblju imati veći broj ovrha za prvih šest mjeseci 2024. godine – navode iz Komunalca.
Govorimo li pak o dugovima za vodu, u KC Vodama ističu kako s krajem srpnja kućanstva duguju nešto veći iznos od gotovo 109.000 eura. Tu raste i iznos duga za poslovne korisnike koji je u prvih sedam mjeseci iznosio 160.300 eura.
– Od prosinca 2021. godine do danas kod poslovnih korisnika smo imali tek dvije ovrhe – navode u KC Vodama, što otkriva kako se poduzeća ipak nekako snađu s dugovima.
Priča kod kućanstava je ipak nešto drukčija, no nije uopće alarmantna.
– Od kraja 2021. godine imamo 66 aktivnih ovrha nad vlasnicima kućanstava – potvrdili su.