Ono što bi mene veselilo i čemu težim je da se naš unutarnji prostor, u kojemu već postoji kvalitetan likovni sadržaj, bude upotpunjen i muzejskim dijelom, pogotovo vezanim uz Legendu o Picokima koja je vrlo važan element ove utvrde. Želimo da posjetiteljima Legenda bude dostupna tijekom cijele godine, a ne samo jedan dan, rekla je Edita Janković-Hapavel.
Utvrda Stari grad u Đurđevcu mnogima je najpoznatija po obilježavanju Legende o Picokima, dana pobjede nad Osmanlijama ostvarene ispaljivanjem posljednjeg pijetla iz topa prema čemu su neprijatelji zaključili da Đurđevčani imaju toliko hrane da opsada više nema smisla. Danas više nema potrebe za obrambenom svrhom utvrde, no to ne znači da ona zjapi prazna, baš naprotiv – u njoj je pravo kulturno blago.
Naime, taj spomenik kulture iz 14. stoljeća dom je Muzeja Grada Đurđevca i galerije Stari grad kojima već 16 godina kao ravnateljica upravlja Edita Janković-Hapavel. U prostorima muzeja neprestano se održavaju izložbe i projekti koji privlače mještane i turiste tijekom cijele godine, a u potkrovlju je stalni postav s impresivnom kolekcijom od slika, skulptura, tkanina i ostalih umjetničkih djela koje je donirao slavni Ivan Lacković Croata. Prema riječima Edite Janković-Hapavel, sve to čini đurđevački muzej jednom od najatraktivnijih kulturnih destinacija sjeverozapadne Hrvatske.
– Spomeniku kulture kao što je ova utvrda mora se udahnuti život i sadržaj, a to nije moguće bez entuzijazma i brige zajednice. Utvrda je dobila izuzetno mnogo na značenju upravo sadržajem u ovom potkrovlju, zahvaljujući našem velikom slikaru Ivanu Lackoviću Croati. Njegova donacija ima više od 2000 raznolikih muzejskih jedinica, slika, skulptura, plakata i etnografske građe hrvatskih i stranih umjetnika. Osim zbirke, uključujemo se i u brojne suradnje s drugim institucijama, imamo deset do dvanaest projekata godišnje što je izuzetno mnogo. Često me kolege pitaju kako uopće stignemo prirediti toliko toga – rekla nam je ravnateljica muzeja.
Ipak, taj rad se isplati. Muzej je prepoznat i u inozemstvu, a turisti često dolaze iz svih dijelova svijeta upravo da bi posjetili Đurđevac i vidjeli izložbe u muzeju i galeriji.
– Pojavljuje se sve više turističkih grupa, uspostavili smo suradnje i s nekim inozemnim agencijama koje uključuju naš muzej u svoje turističke obilaske. Primjerice, mnogo je posjetitelja iz Mađarske, ali ima i Norvežana, Švicaraca, Francuza, Nijemaca… Imali smo posjetitelje praktički sa svih kontinenata. To su pojedinačni turisti koji dolaze s konkretnom namjerom da posjete naš muzej. Često oni znaju više o nama nego što to znaju ovdašnji ljudi. Čitamo i njihove dojmove iz knjige utisaka i zanimljivo je koliko su ti ljudi koji su proputovali svijet impresionirani onime što ovdje vide – ističe Edita Janković-Hapavel.
Od brojnih projekata koje muzej organizira istaknula je gostovanje mladih umjetnika s Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu koji su u Noći muzeja posjetili Đurđevac i stvorili instalaciju od šiba, svojevrsni tunel koji stoji u veži prije ulaska u sam prostor galerije. Smatra da je vrlo važno da naš kraj upozna i tek nadolazeće, mlade umjetnike, uz sve one klasične izloške koje muzej nudi.
Prostor utvrde Starog grada, osim što sadrži muzej i galeriju, maksimalno je iskorišten. U prizemlju postoji restoran, a atrij je zahvaljujući svojoj savršenoj akustici tijekom cijelog ljeta bio idealan dom koncertima i kazališnim predstavama.
Suradnju s Gradom Đurđevcem ocjenjuje kao vrlo pozitivnu, naglašava da je zaista riječ o sinergiji cijele lokalne zajednice bez koje ovakva institucija ne bi bila moguća. Ipak, prostora za poboljšanje još uvijek ima.
– Velika je želja da se zaokruži cjelina kulturne i turističke ponude Đurđevca. Mi smo mala zajednica i moramo surađivati na svim područjima. Ono što bi mene veselilo i čemu težim je da se naš unutarnji prostor, u kojemu već postoji kvalitetan likovni sadržaj, bude upotpunjen i muzejskim dijelom, pogotovo vezanim uz Legendu o Picokima koja je vrlo važan element ove utvrde. Želimo da posjetiteljima Legenda bude dostupna tijekom cijele godine, a ne samo jedan dan – rekla nam je ravnateljica
Oni koji se ovih dana odluče na posjet galeriji imat će priliku vidjeti izložbu Pere Topljaka, đurđevačkog naivnog slikara koji je fascinantnom detaljnošću prikazivao djeliće podravskog svakodnevnog života, a moguće ju je razgledati do 16. listopada. No, ako vas put i ne nanese u to vrijeme u đurđevački Stari grad, nema razloga za brigu – u bilo koje doba godine tamo se može vidjeti neki od vrijednih dijelova kulturne baštine.