Krumpirova zlatica (Leptinotarsa decemlineata) najčešći je nametnik koji najviše napada krumpir. No, kako se riješiti krumpirove zlatice, te prave napasti?
Koliko je opasna govori nam podatak da može ugroziti cjelogodišnji uzgoj krumpira, piše Agronomija info.
Krumpirove zlatice prezime u tlu, a na površinu izlaze u travnju ili svibnju kada temperatura tla bude između 14 i 15 °C. Tijekom zime mnogo ih ugine zbog gljivice Beauveria bassiana koja se vrlo često nalazi na težim i vlažnim tlima.
Kako se riješiti ovog nametnika? Kako prenosi N1, preventivna metoda bazira se na odabiru gnojiva. Krumpir gnojen stajnjakom i kompostom manje je izložen napadu od krumpira koji je gnojen mineralnim gnojivima. Također, redoviti pregled lišća i odstranjivanje onih listova na koje su odložena jaja najbolja je preventivna mjera. Listove treba okrenuti jer jaja budu odložena na naličju listova. Osim jaja potrebno je ukloniti i sve ličinke i odrasle oblike koji se nađu u vrtu.
Osim toga, prirodni neprijatelji mogu uvelike smanjiti populaciju krumpirove zlatice i bez primjene kemijskih preparata, primjerice, grabežljive stjenice. To je još jedan dobar način kako se riješiti krumpirove zlatice.
Za biološko suzbijanje koristi se bakterija Bacillus thuringiensis koja ima dobro djelovanje, ali je sporo. Ovu bakteriju treba primijeniti čim zlatice izađu iz tla. Bakterija luči toksične kristale koji razaraju crijevni trakt zlatice.
Ako želite više ekološki pristup, zlatice ne podnose miris bora pa je preporučljivo usitnjenu koru posuti između biljaka ili napraviti preparat od borovih iglica.
Također, otopina od pepela učinkovita je za suzbijanje zlatica. Dva kilograma pepela potrebno je otopiti u 10 l vode, a zatim jednu litru otopine razrijediti u 10 l vode i tretirati biljke. Tretiranje se obavlja kada su listovi krumpira suhi. Primjenu je potrebno obavljati svakih pet do 10 dana, a posljednju 20 dana prije berbe.