Koprivnički bibliobus i tročlana delegacija Knjižnice i čitaonice Fran Galović Koprivnica, Siniša Lukač, Ana Škvarić, Ljiljan Vugrinec, sudjelovali su u petak na 13. okruglom stolu o pokretnim knjižnicama u Republici Hrvatskoj i 7. festivalu hrvatskih bibliobusa pod nazivom Pokrenimo bibliobus, u Puli.
Na skupu čija je glavna ideja populariziranje javnih knjižnica kao temeljnih kulturnih ustanova koje trebaju biti najšire dostupne svim građanima, sudjelovalo je stotinjak knjižničara i gostiju iz svih krajeva Hrvatske i iz inozemstva, iz Njemačke, Slovenije, Mađarske, Srbije, Bosna i Hercegovine te Makedonije. Cilj njihova dolaska bila je razmjena iskustava radi unapređenja rada pokretnih knjižnica, bibliobusa.
Program je započeo Festivalom bibliobusa, održanim neposredno uz pulsku Arenu. Hrvatski bibliobusi doputovali su iz Bjelovara, Karlovca, Koprivnice, Križevaca, Rijeke, Vinkovaca i Zagreba, a sudjelovali su i gostujući bibliobusi iz inozemstva.
Tijekom trajanja festivala, svi bibliobusi bili su otvoreni za javnost, a ovu jedinstvenu priliku da ih sve na jednom mjestu razgledaju iskoristilo je više stotina posjetitelja. Među njima, najviše je bilo učenika osnovnih škola koji su u posjet bibliobusima došli organizirano sa svojim učiteljima, te s velikim zanimanjem razgledali sve što bibliobusi sadrže i slušali čemu oni služe, kamo sve putuju i kakve doživljaje i korisnike imaju na svom putu.
Stručni dio skupa održan je u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula. Skup je započeo promotivnim videom za koju su materijale prikupile sve hrvatske bibliobusne službe, a snimljen je kako bi hrvatski putujući knjižničari dali potporu Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula u nastojanjima za osnivanjem bibliobusne službe i pokretanje istarskog bibliobusa koji bi omogućio pružanje knjižničnih usluga u mnogim malim istarskim mjestima gdje ne postoje mjesne knjižnice.
Kroz desetak domaćih i stranih pozvanih izlaganja sudionici skupa potom su se upoznali sa stanjem razvoja pokretnih knjižnica u Hrvatskoj, ali i u susjednim zemljama, kao i s aktualnim trendovima u Europi. Istovremeno, u knjižnici su izloženi posteri na kojima su sve hrvatske, ali i neke strane bibliobusne službe predstavile programe i aktivnosti koje provode u svojim bibliobusima.
Kroz prezentacije i poster izlaganja sudionici skupa imali su prilike saznati niz informacija o radu i specifičnostima pokretnih knjižnica u različitim zemljama, kao i o tome kakva je perspektiva razvoja pokretnih knjižnica u Hrvatskoj, gdje, s obzirom na broj stanovnika i aktualne potrebe, ima još puno prostora kako za unapređenje postojećih službi pokretnih knjižnica, tako i za uvođenje novih.
Koprivnička Bibliobusna služba također se predstavila poster izlaganjem pod naslovom Rastemo s bibliobusom, rastemo čitajući. Među njima se, uz već tradicionalne programe Bibliobus vam dovodi u goste… i Čitamo i družimo se u bibliobusu, ističu novi edukativni programi radionica Tužna slikovnica koja uči djecu o važnosti čuvanja knjižnične građe i Vrećice znanja i zabave koje sadrže tematski odabranu knjižničnu građu namijenjenu poticanju čitanja u dječjim vrtićima. Svakako najvažniji projekt prikazan poster izlaganjem jest projekt Rastemo čitajući, namijenjen poticanju rane pismenosti koji se upravo provodi u dječjim vrtićima u Drnju, Peterancu, Sigecu, Đelekovcu i Legradu.
Izneseni su i zanimljivi podaci prema kojima upravo pokretne knjižnice u Koprivničko-križevačkoj županiji, gledano županijskoj razini, među svim županijama u Hrvatskoj imaju najveći broj bibliobusnih stajališta, njih 86, dok ukupno u cijeloj Hrvatskoj svi bibliobusi zajedno imaju 496 stajališta, ili prosječno 55 po jednoj županiji.
Također, dva bibliobusa u našoj Županiji, koprivnički i križevački, zajedno bilježe najveći broj upisanih aktivnih korisnika na razini Županije, ukupno 3.254, dok u cijeloj Hrvatskoj, tj. u 9 županija koje imaju bibliobusne službe, bibliobusi imaju ukupno 14.693 korisnika ili prosječno 1.633 korisnika po jednoj županiji. Istaknuto je da se radi o korisnicima koji bez bibliobusa ne bi imali nikakvu mogućnost korištenja knjižničnih usluga u svrhu informiranja, učenja i ispunjavanja kulturnih potreba, jer većinom žive u malim i udaljenim te prometno slabo dostupnim naseljima, bez kulturne infrastrukture uobičajene u većim središtima.
Broj stajališta i korisnika koje će bibliobusi obuhvatiti svojim uslugama u velikoj mjeri ovisi o vrsti i kvaliteti, kao i broju bibliobusnih vozila koja su knjižnicama na raspolaganju za pružanje pokretnih knjižničnih usluga. Stoga je sve sudionike skupa obradovala informacija iz Ministarstva kulture RH kako ovo Ministarstvo planira već u neposrednom idućem razdoblju značajnije podržati nabavu novih bibliobusnih vozila, kako radi osnivanja novih službi, tako i u svrhu zamjene dotrajalih vozila u postojećim bibliobusnim službama.