Branko Novosel iz Pitomače već dugi niz godina sakuplja stara računala, igraće konzole i ostalu staru tehnologiju.
U svojoj kolekciji može se pohvaliti brojnim raritetima, a odnedavno ima i jedan unikatan proizvod. Kolekciju retro računala i druge tehnologije nadopunio je minijaturnom verzijom Macintosha, koju je sam izradio.
Izrada mi je omogućila da naučim mnogo o tehnologiji
– Primijetio sam da su se u posljednjih nekoliko godina pojavile tvorničke minijature popularnih konzola i računala poput PlayStationa, Atarija 2600, ZX Spectruma, C64 i Amige. No, jedno računalo koje je pokrenulo pravu revoluciju, Macintosh, nije bilo među njima. Budući da ga nitko nije planirao izdati u mini verziji, odlučio sam napraviti vlastitu minijaturu, što mi je omogućilo da usput naučim mnogo o tehnologiji. Osim toga, ova mini verzija Macintosha postala je zanimljiva atrakcija na mojim izložbama retro računala – ističe Novosel.
Dodaje kako je preko interneta upoznao hobistu iz Francuske koji je eksperimentirao s minijaturnim računalima Raspberry Pi, pretvarajući ih u retro konzole za igranje.
– Pitao sam ga može li mi pomoći stvoriti minijaturni Macintosh i prihvatio je izazov. On je dizajnirao i isprintao kućište koje je vjerno repliciralo izgled prvog Macintosha. Daljnji proces nije bio jednostavan, a dodatni izazov bila je nestašica čipova uzrokovana pandemijom koronavirusa. Pandemija je dovelo do rasta cijena, pa je tako na primjer mini računalo Raspbery Pi sa 35 dolara skočilo na 86 dolara. Iako je postao znatno skuplji, nisam htio odustati od projekta i naručio sam potrebne komponente po višim cijenama – priča.
Nastavlja kako pri izradi minijaturne verzije najprije morao odabrati odgovarajuće računalo za ovaj projekt.
– Raspberry Pi 3A bio je idealan izbor zbog svojih malih dimenzija i dobrih performansi. Ovaj model je popularan među hobistima i edukatorima jer pruža solidne mogućnosti za razne projekte. Problem s nabavkom komponenata bio je izazov, ali nakon što sam ih nabavio, trebalo je odabrati softver koji će emulirati Macintoshov operativni sustav. RetroPie, popularna platforma za emulaciju starih igara, omogućila mi je da instaliram Macintosh OS na Raspberry Pi i sve smjestim na SD karticu. Srce ovog mini Macintosha tako čine Raspberry Pi 3A, RetroPie emulator i LCD ekran – objašnjava.
Iako minijaturan, u potpunosti je funkcionalan
Iako je minijaturan, mini Mac je u potpunosti funkcionalno računalo. Ono može emulirati različite verzije Macintosh operativnog sustava, a trenutno je instaliran OS 7.5.
– Uz pomoć Basilisk emulatora, može se “probuditi” i kao Apple II. Računalo je veličine 9×14 centimetara, a ekran u boji veličine je 2.8 inča, odnosno oko sedam centimetara. Rezolucija je do 640×480 piksela. Pokreće ga Raspberry Pi 3A s procesorom od 1.4 GHz, a zvuk se proizvodi preko zvučne utičnice. Kućište, tipkovnica i miš su isprintani u plastici kako bi vjerno replicirali izgled originalnog Macintosha. Računalo se napaja putem USB-C ulaza od 5V, a upravlja se putem male Bluetooth tipkovnice. Također, može se spojiti na veliki monitor putem HDMI izlaza. Mislim da je ovo najmanji Macintosh na svijetu – naglasio je.
Na njemu čak instalirana i prva verzija Photoshopa
Novosel pojašnjava kako Mac može obavljati sve zadatke koje je mogao i originalni Macintosh, od pokretanja Macintosh 128K pa sve do modela poput LC III.
– Trenutno pokreće ROM od ovog računala. Na fotografijama možete vidjeti popularnu igru Lode Runnera iz 1984. godine, prvog Photoshopa 1.0 te zaboravljenog, ali nekada popularnog PageMakera. Može postat uistinu prilika za istraživanje operativnog sustava i aplikacija koje su oblikovale povijest osobnog računalstva. Fascinantno je vidjeti kako je tehnologija u trideset godina napredovala – danas možemo smjestiti cijelo tada najmodernije kućno računalo na dlan – ističe.
Novoselu je ovo prvi ovakav projekt, ali definitivno nije i posljednji.
– Sada kad znam proces, mogu napraviti bilo koje retro mini računalo ili konzolu. Potrebno je samo vjerno dizajnirati i isprintati kućište za smještaj elektronike. Ove godine sam napravio i repliku legendarnog prvog stolnog računala Altair 8800, koja izgleda identično originalu, s puno prekidača i LED dioda. Sve stvarno radi kao na originalu, može se programirati preko prekidača ili spojiti RS232 kablom sa računalom koje služi kao terminal, ulazno izlazna jedinica. Srce Altaira je malo Arduino računalo, slično Raspberry Piju, ali to je već priča za neki drugi put – zaključio je.