Pitomački kolekcionar Branko Novosel u Knjižnici i čitaonici Pitomača priredio je zanimljivo predavanje i izložbu “Povijest kućnih računala od 80-ih do 90-ih”. Predavanje je bilo zamišljeno kao sat informatike za Srednju školu Stjepana Sulimanca, a Novosel je srednjoškolce poveo na putovanje kroz svijet prvih kućnih računala.
– Učenici su mogli vidjeti izložbu od 20 kućnih računala, super računala i naučiti o samoj povijesti odnosno o tome koliko nam računala znače. Da nije bilo računala ne bi bilo ni PC, ni konzola. Osamdesetih godina kada je pala cijena kućnih računala povećalo se samo tržište čime se povećala prodaja, a tvrtke su od te dobiti mogle sve više razvijati sama računala. Svake dvije godine računala su dobivala više memorije, bolju grafiku, bolji zvuk. Samim time razvijala se sama tehnologija koja je došla do današnje tehnologije – kaže Branko Novosel.
Tako su učenici mogli vidjeti kućna računala poput Sinclair ZX80, ZX81, ZX Spectrum, Commodore 64, Atari 400, Apple II, Macintosh, Atari ST, Amiga 500. Zaviriti kroz mikroskop i vidjeti kako izgleda površina čipa, prepunog tranzistora, otpornika, vodova sve izgleda kao grad iz zraka. Zanmljivo je bilo vidjeti prve računalne memorije Memorijske jezgre sastavljene od žica i fertinih jezgri. Izloženi su dijelovi prvih super računala 16 Kb memorija od CDC 6600 i Cray-1 vektorski modul. Učenici su imali priliku okušati se raditi na računalu Amstrad/Schnedier CPC 464 i BBC B micro. Zanimljivo je bilo čuti kako se sredinom 80-ih u Jugoslaviji i Hrvatskoj izrađivale igre te bile vrlo popularne u svijetu kao šti su Kung-Fu i Movie.
– Najpoznatije je Apple II računalo koje je i pokrenulo revoluciju računala te računalo Macintosh jer da nije bilo tog računala i Stevea Jobsa i Stevea Wozniaka danas ne bi imali grafičko sučelje i Windowse – zaključio je Branko Novosel.
Svi zainteresirani izložbu sa odabranim računalima mogu razgledati do 29. veljače u radnom vremenu Knjižnice.