Branko Novosel iz Pitomače priredio je u Strukovnoj školi Đurđevac izložbu i predavanje o povijesti računala. Učenici su upoznati s razvojem računalne tehnologije, počevši od prvih mehaničkih uređaja i prvih memorija (Core memory) pa sve do prvih kućnih računala kao što su Sinclair ZX80, ZX Spectrum, Commodore 64, te ikonskih računala poput Apple II, Macintosha, Atarija ST i Amige. Istraživali su i impresivan napredak, od malih par kilobajta računala do prvih superračunala poput CDC 7600 i Cray-1.
Na predavanju su se također prisjetili hrvatskih pionira u programiranju igrica. Damir Muraja, zajedno s kolegama, stvorio je prvu borilačku igru za kućna računala – Kung Fu, koju su 1984. godine prodali poznatoj britanskoj tvrtki Bug-Byte. Nije zaboravljen ni naš sunarodnjak, Anđelko Zgorelec, koji je rođen u Koprivnici. On je postao svjetski poznat „vizionar“ zbog svog pionirskog doprinosa u pokretanju prvog računalnog časopisa u Velikoj Britaniji. Časopis “Personal Computer World” osnovao je još 1978. godine.
Još jedan poznati programer iz kraja 80ih godina je Janko Mršić-Flogel. Pisao je igre za QL računalo, a mogla se vidjeti i originalna avanturistička igra Hulk, koju je napisao u mašinskom jeziku za ZX Spectrum računalo.
– Sve su imali priliku vidjeti i dotaknuti, a kroz mikroskop smo čak zavirili u unutrašnjost čipova. Učenici su također imali priliku vidjeti prva prijenosna računala kao što su Canon Pocketronic i Texas Instruments Datamath. Ravnopravno uz njih stajao je i jedan od među prvim kalkulatorima iz Hrvatske, Digitron Buje DB 802 – kaže autor izložbe Branko Novosel.
Na izložbi je bilo izloženo 20 računala uz informativne kartice i zanimljive dodatke, proširenja kao što su floppy diskovi, Lightpen i memorije. Među računalima izložena su računala iz Kine i Egipta. Kako bi dodatno zainteresirali učenike, uključeni su bili i scenski nastupi tijekom predavanja.
– Na početku predavanja čuvali smo tajnu, jedno računalo bilo je skriveno i prekriveno. Kako smo napredovali kroz povijest razvoja računala, došli smo do 16-bitnih računala. Tada sam otkrio to skriveno računalo u trenutku kada je Steve Jobs na našem video zidu predstavio Macintosh 1984. godine – dodao je Novosel.
Učenici su imali priliku vlastitim rukama istražiti i isprobati računala iz 80-ih godina, računala svojih roditelja i djedova. Također, uz informativne kartice, bilo je otisnutih reklamnih stranica iz doba izloženih računala na kojima su se mogle vidjeti i cijene. Inicijativu za izložbu dao je profesor Željko Brček, bivši profesor autora izložbe, Branka Novosela.