Grad Đurđevac ovog je vikenda bio domaćin 10. jubilarnog izdanja Festivala reportaže i reportera Fra Ma Fu.
Kako su poručili iz đurđevačke Gradske uprave, festival nosi ime po Franji Martinu Fuisu iz Virovitice, novinaru, reporteru ali i fotografu, pjesniku, velikom putniku i lutalici osebujnog životnog stila.
Organizator festivala bio je Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje i Hrvatsko novinarsko društvo uz podršku Grada Đurđevca i Turističke zajednice grada Đurđevca.
Đurđevac je bio domaćin 40-ak novinara iz Hrvatske i okolnih zemalja
Đurđevac je u sklopu festivala posjetilo 40-ak novinara i novinarki iz Hrvatske, BiH, Srbije i drugih zemalja. Kako bi oni bolje upoznali Đurđevac i njegovu turističku ponudu pobrinula se Turistička zajednica garada Đurđevca. Osim sudjelovanja u festivalskom programu, posjetitelji festivala obišli su i znamenitosti grada i brojne atrakcije.
Jubilarni 10. Fra Ma Fu festival u Đurđevcu otvorio je gradonačelnik Hrvoje Janči koji je svima poželio dobrodošlicu u Đurđevcu. Pozdravima se pridružio i predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko. On je istaknuo kako je je Fra Ma Fu postao domom hrvatske novinske reportaže koju treba i dalje poticati i njegovati jer je nažalost u medijima ima sve manje.
Dodijeljene nagrade
Nagrada za najbolju reportažu u kategoriji “Širom svijeta” pripala je novinarki Tamari Opačić. Romeo Ibrišević nagrađen je za najbolju reportažu u kategoriji “Lijepom našom”, dok je nagradu za reportažu “Kako sam završio u modernom ropstvu u Njemačkoj” dobio Josip Bohutinski. U kategoriji “Širom svijeta” za televizijsko i video novinarstvo nagradu je dobila reportaža “Anna”, autorice Nikoline Cetinić, dok je nagradu u kategoriji “Lijepom našom” za televizijsko i video novinarstvo dobila Maja Medaković.
– Nakon svečanog otvorenja i dodjele nagrada program se nastavio u Gradskoj knjižnici predstavljanjem slikovnice “Franjo Fuis” Marine Mađarević i Anje Duršot. Kao i zbirke poezije Franje Fuisa “Pjesme” i monografije “Maurović: Od Mula do Mula”, autora Veljka Krulčića. U prostoru Muzeja otvorena je izložba fotografija “Rock & Rat” Zorana Jačimovića te “Veliki požar u Osijeku” Gojka Mitića i Brune Jobsta uz glazbenu pratnju “Rock & gitara” u izvedbi Marka Teskera. U Gradskoj knjižnici Đurđevac predstavljena je i knjiga autorice Božice Brkan “Umjesto kave/Izabrani blogovi o netemama 2016.-2023.” – naglasili su.
Dio bogatog festivalskog programa bila je i projekcija filma Brat, s tematikom ljudskih sudbina migranata, autora Vanje Stokić i Ajdina Kambera koji je osvojio je tridesetak nagrada.
Održani javne tribine i okrugli stol
– Vrlo zanimljivi je bio i okrugli stol posvećen umjetnoj inteligenciji i reportaži. O temi su debatirali Elena Lukić, novinarka i studentica Medija i odnosa s javnošću te Menadžmenta u kulturi i kreativnim industrijama, novinari Zoran Vitas, Večernji list, Drago Hedl, Telegram, i Budimir Žižović – pojasnili su.
Dodali su kako je održana i javna tribina na kojoj je predstavljen projekt VerifEye – jačanje otpornosti društva na dezinformacije Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek, Akademije za umjetnost i kulturu Osijek i Centra za kulturu medija iz Vinkovaca. Kao i tribina NEWAVES – oporavak radija i jačanje medija zajednica u područjima niske gustoće naseljenosti, radionica namijenjenih studentima Akademije za umjetnost i kulturu u pratnji profesora Tomislava Levaka, predavača na Odsjeku za kulturu, medije i menadžment Akademije.
Novinari uživali u ljepotama Đurđevca
– Kako bi sudionici festivala upoznali Đurđevac pobrinula se Turistička zajednica Grada Đurđevca, direktor Mario Fuček upoznao ih je s bogatom povijesti grada i okolice. Tako su sudionici imali priliku posjetiti srednjovjekovnu utvrdu Stari grad gdje su imali prigodu pogledati i kostimiranu interpretaciju Legende o Picokima u režiji povijesne Udruge sveti Juraj. Obići Muzej grada Đurđevca, Podravinoteku- trgovinu s domaćim proizvodima, Hrvatsku Saharu – zoo s devama i domaćim životinjama te posjetiti čuvenu pustinju Đurđevački pijesci – pojasnili su.
Uživali su i u domaćim jelima u vinariji Jušta uz degustaciju “Vina z peskov”, Restoranu i pivnici Stari grad te u etno imanju Karlovčan uz Dravu uz vožnju brodom i dravskom skelom.
– Za kraj odrađeno je snimanje milenijske fotografije Šime Strikomana sa sudionicima festivala ispred utvrde Stari grad kojom je završeno ovo 10. jubilarno izdanje Fra Ma Fu festivala reportaže i reportera – zaključili su.