Športsko-rekreacijski centar u Đurđevcu, ambiciozno zamišljen kompleks sa zgradom, klupskim prostorijama, svlačionicom, tribinama, novim i pomoćnim terenom za sve uzraste nogometaša i ostalom potrebnom sportskom infrastrukturom ponovno probija rokove. Kao što je rečeno na sjednici Gradskog vijeća Grada Đurđevca, novi je rok 15. travnja ove godine.
Gradonačelnik Hrvoje Janči obrazložio je da su izvođač radova Elektrocentar Petek i nadzor radova konstantno u svojevrsnom povuci-potegni odnosu te su radovi išli sporijim tijekom nego što se očekivalo.
– Izvođač je iznio svoje stavove oko uvjeta gradnje, dijelova projekta, pojedinih drugačijih rješenja gradnje, što sve ima za posljedicu produljenje rokova. Primjerice, imamo situaciju gdje se priprema betoniranje grede za konstrukciju tribine, pripremili su i potrebno grijanje, ali nadzor ne pušta radove dalje nego se moraju čekati pozitivne temperature – opisao je gradonačelnik situaciju.
Ipak, naglasio je da je cilj do iduće godine imati potpuno završen ŠRC, kao svojevrsni poklon Graničaru za 100 godina kluba.
– Imamo više od 140 mladih i djece koji treniraju u neprimjerenim uvjetima. Želimo povući sredstva i od HNS-a, pregovara se s njima. Zaključili smo da je zbog nemogućnosti gradnje normalnog pomoćnog terena najbolje rješenje umjetna trava na glavnom terenu, gdje bi riješili i probleme treniranja. Do iduće godine želimo imati kompletan ŠRC gotov, za poklon Graničaru – najavio je Janči.
Neki vijećnici bili su izrazito nezadovoljni novostima. Rajko Gašparić (HDZ) smatra neprihvatljivim da se ne može graditi pomoćni teren, iako je bio u projektu. Predsjednik Gradskog vijeća Željko Lacković opisao je zašto je došlo do takvog stanja.
– Rješavanje cjelovitog projekta ŠRC-a zamišljeno je kroz nekoliko faza, a pomoćni teren nije mogao biti realiziran onako kako je zamišljen. Imali smo problem kada čovjek nije želio prodati mali komad zemlje. On je u međuvremenu umro i nema nasljednike pa je grad dobio mogućnost dobivanja zemlje, no tu je sada potok koji služi retenciji navale voda u centar grada, što će se riješiti aglomeracijom zbog koje vode više neće ići u centar. Dok se to napravi, više neće trebati nasip kraj potoka pa će se on maknuti i teren će se moći graditi – detaljan je bio Lacković.
Gašparić je ipak smatrao da je došlo do pogreške u izboru izvođača radova, što je napravljeno u razdoblju kada je Lacković bio gradonačelnik.
– Za nas je bilo najsretnije da dobijemo najpovoljnijeg izvođača, to nije neka mala tvrtka s tri mješalice. Tu nema greške grada – uvjeren je bivši gradonačelnik.
U sposobnost izvođača nije uvjeren ni SDP-ov Damir Lacković, koji je inzistirao da se oni na neki način trebaju penalizirati za svoje probijanje rokova.
– Ne spominje se penaliziranje izvođača, kakav je to izvođač koji ne zna što će raditi? Oni konstantno nalijeću na probleme – nezadovoljno je konstatirao SDP-ov vijećnik.
Njegov prezimenjak na čelu Gradskog vijeća ponovio je da je najvažnije da se ŠRC završi, a da je sada situacija između izvođača bolja nego što je bila, a bila je vrlo napeta.
– Možete ići u susjedstvo i naći nikad završene projekte. Interes grada je da se završi, a ne da se izvođač i nadzor beskrajno nadmudruju. Imali smo razne situacije između njih. Primjerice, nadzor nije odobravao nijansu zelene boje jer je trebalo više pigmenta, stepenice su bile od 13,4 centimetra, iako je standard 14, vraćali su uzorke betona… Izvođač je došao do točke u kojoj je s nadzorom želio na sud jer su imali osjećaj da im uvjetuju radove. Bilo je iznimno napeto. Riječ je o zahtjevnom projektu arhitekata koji su na glasu i koji vode brigu o tome da bude projektirano kako je zamišljeno. Ako će se probiti novi rok, bit će naplaćeni penali – zaključio je Željko Lacković.
Podsjetimo, radovi su počeli krajem siječnja, odnosno početkom veljače prošle godine, a vrijedni su 8,3 milijuna kuna. Prva faza izgradnje obuhvaćala je izgradnju objekta sa svlačionicama, teretanom, klupskim prostorijama, ugostiteljskim sadržajem i tribinama s 200 sjedećih mjesta te stadionom s glavnim i pomoćnim igralištem. Također, bilo je dogovoreno da izvođač radova nakon uvođenja u posao ima rok od četiri mjeseca za dovršetak svih planiranih radova.