Gimnazijalac Lovro Klobučar 17-godišnjak je kojeg na školskom hodniku punom učenika ni po čemu ne bi izdvojili od ostalih mu vršnjaka. Razlika je u tome što Lovru već godinama zanima fizika i već možemo reći da je stručnjak na tom polju.
Tome svjedoči činjenica da je ove školske godine osvojio drugo mjesto na državnom natjecanju iz ove temeljne prirodne znanosti koja se bavi materijom, gibanjem, energijom i međudjelovanjem.
Lovro je učenik 3.d razreda prirodoslovno-matematičkog smjera koprivničke Gimnazije Fran Galović. Fiziku je zavolio u sedmom razredu Osnovne škole Antun Nemčić Gostovinski koju je polazio.
– Prirodne znanosti zavolio sam zahvaljujući učitelju Borisu Toncu koji mi je bio zanimljiv i na kreativan nam je način prenosio znanje – ne skriva Lovro koji je čari natjecanja, odnosno rješavanja izazovnih zadataka iz fizike, doživio već u osmom razredu osnovne škole. Ozbiljnije je zadatke počeo rješavati u Gimnaziji.
Kako kaže, u njegovom razredu, od ukupno 21-og učenika, njih samo pet je zainteresirano za fiziku. Spika o fizici izvan nastavnog sata rijetko se povede, no uvijek se negdje nađe par ljudi koji su malo više zainteresirani za ovu tematiku.
Iako ga zanimaju sve grane fizike, do sad mu se najzanimljivijim pokazao elektromagnetizam.
Riječ je o klasičnoj fizici koja istražuje uzroke i uzajamnu povezanost električnih i magnetskih pojava, objašnjava svjetlosne pojave i zakone optike te sve ostale vrste elektromagnetskih valova.
– Ima možda malo manje praktičnog nego u mehanici, no pokusi su dosta zanimljivi – kaže te pojašnjava kako ga najviše veseli kad se fizika uči kroz pokuse. Kao primjer navodi Oerstedov pokus koji je jedno od najvećih otkrića u povijesti znanosti, jer je upravo to otkriće potaknulo znanstvenike na proučavanje novih elektromagnetskih pojava, a on ga je proveo uz pomoć profesorice Željke Perošić.
Upravo mu je ona bila mentorica i podrška kod priprema za državno natjecanje. Profesorica ne krije zadovoljstvo što je njen učenik postigao zapažen rezultat, posebice u ovom čudnom periodu kad se dio nastave odrađivao online, a onaj dio koji se provodio uživo, zbog epidemioloških je pravila ograničio normalno izvođenje nastave iz njenog predmeta. Naime, ni oprema kojom raspolaže Gimnazija Fran Galović, zbog sigurnosnih razloga nije se smjela koristiti kao za prijašnjih školskih godina.
Lovro je temelje sagradio u osnovnoj, a sada ih nadograđuje u srednjoj školi, preciznije, Gimnaziji. Njegovi doma nisu baš veliki ljubitelji fizike, kaže nam, ali su mu oduvijek bili podrška u svim njegovim željama i planovima.
Državno natjecanje iz fizike odrađivalo se iz školske učionice. U kategoriji trećih razreda natjecalo se 17 učenika.
Plasiranjem na drugo mjesto na državnom natjecanju stekao je pravo izravnog upisa na Fakultet elektrotehnike i računalstva, a upravo to mu je i cilj upisati nakon što završi koprivničku Gimnaziju.
Iako će još dosta dana, mjeseci i godina proći kad će se okušati na tržištu rada, Lovro već sad zna što želi.
– Razmišljao sam o znanosti, ali me ipak to nije toliko privuklo. Vidim se na radnom mjestu inženjera. Sumnjam da bi mi se takva prilika pružila u Koprivnici. Siguran sam da ću razmotriti sve opcije i barem neko vrijeme steći međunarodno iskustvo negdje izvan granica Hrvatske – veli Lovro koji kad se ne bavi fizikom voli svirati gitaru, čitati, a voli i sport.
Svoje znanje iz fizike proširuje u Centru izvrsnosti u Varaždinu, kamo odlazi subotom. Generacije kvalitetnih fizičara proizašle su iz koprivničke Gimnazije pa bi ovakav centar u Koprivnici svakako dobro došao, slažu se u tome i Lovro i njegova mentorica.
Profesorica Perošić ponosna je i zadovoljna uspjehom koji je postigao njen učenik i naglašava kako je i njoj samoj to dodatna motivacija kako bi u svom poslu postala još kvalitetnija, a nastavu iz fizike učinila još zanimljivijom i kreativnijom.