Prošli smo tjedan pisali o problemu s kojim se stanovnici određenih dijelova grada susreću i bore svakog proljeća, a riječ je o vranama. Naš prošlotjedni primjer bio je vezan uz parkić na Taraščicama, ispred samog autobusnog kolodvora. Priča je motivirala stanare iz susjedne Kolodovorske ulice i Trga kralja Tomislava da nam se obrate i podijele s nama svoje probleme i viđenje situacije.
S ovim problemom muku muče godinama pa su tako sredinom veljače gradsko komunalno redarstvo upozorili na neprilike koje im vrane stvaraju te ukazali na činjenicu da je vrana iz godine u godinu sve više. Među ostalim, sve slobodnije slijeću na balkone stanova u potrazi za hranom.
– U proteklih nekoliko dana, u neposrednoj blizini prozora i balkona stana gdje živimo, vrane su već izgradile nova gnijezda na vrhovima borova i breza tako da je drveće sve više „načičkano“ njima. Intenzivno se pripremaju za parenje – prepričao nam je jedan od očajnih stanara sadržaj iz dopisa upućen prema gradu.
Život im je u tom dijelu grada postao nesnošljiv
Tvrdi kako je život u ovom djelu grada postao nesnošljiv. Vrane su se nekad budile i počinjale graktati oko pet ujutro, sad im se bioritam promijenio pa grakću cijele noći bez prestanka. Automobili se nemaju gdje parkirati jer onaj koji slučajno parkira ispod stabla s vranama svoje vozilo nakon sat vremena teško može prepoznati. Grade gnijezda pa grančice ljudima i djeci padaju po glavama…
Stanari su se komunalnom redarstvu obratili s upitom jesu li poduzete sve potrebne radnje kako bi rješenje nadležnog Ministarstva RH ove godine stiglo na vrijeme i poduzele se mjere prije nego što vrane izlegu na stotine i tisuće novih jaja u srcu Grada Koprivnice.
– Grad Koprivnica početkom veljače je uputio zahtjev nadležnom ministarstvu RH za uklanjanje gnijezda vrana iz urbanih područja grada Koprivnice. Rješenje nadležnog ministarstva nismo još zaprimili, a čim ga zaprimimo postupat će se po uputama iz rješenja – odgovorili su iz komunalnog redarstva Grada.
Golubić: Ne smijemo ih dirati bez odobrenja Ministarstva
Pročelnik zadužen za uređenje grada Tomislav Golubić potvrđuje isto.
– Danas ćemo pokrenuti nabavu tako da čim dobijemo rješenje od Ministarstva budemo spremni i počnemo uklanjati gnijezda i rezati grane. Problem je što ih se ne smije dirati bez odobrenja Ministarstva, a da bi to dobili, moramo dokazati mejlovima i bilješkama da su se građani žalili da im stvaraju probleme. Već smo pokušali ishoditi odobrenje temeljem zahtjeva građana od prošle godine, ali odbijeni smo jer ni jedna pritužba nije se ticala ove kalendarske godine. Nešto smo u međuvremenu ipak dobili i sad se nadamo da bi bilo sve ok i čekamo informaciju da možemo početi s poslom – kaže Golubić svjestan problema za koje se godinama rješenje ne nazire.
Kako kaže, do njega još uvijek nije stiglo neko konkretno rješenje za ove ptice koje su se nastanile u gradu.
– Čakovec pokušava riješiti problem pa su osigurali nekakvu šumicu i tamo ih hrane. Mi smo razmišljali o vjevericama, da bi ih nastanili u park i imali smo već dva sastanka sa zoološkim vrtom, ali to je cijela procedura. Treba ih šest mjeseci držati u kavezima, da se prilagode sredini, pa ih pustiti…u međuvremenu je došla korona, a gradski fotograf ih poslikao u parku pa je ispalo da ih imamo, ali ne odrađuju posao kakav smo si zamislili. Njihova uloga bila bi da vranama kradu jaja, no, da bi to bilo tako, trebali bi ih imati stotinjak, što pak nije moguće – priča pročelnik Golubić.
Sokolar nas je tražio tisuću kuna po danu
Kaže kako su jedno rješenje vidjeli u sokolaru koji bi jednom dnevno u periodu od mjesec dana prošetao lokacijama i preplašio vrane.
– Dobili smo ponudu od 1000 kuna za jedan obilazak. Računajte, mjesec dana svaki dan, 30 tisuća kuna da se tip prošeće sa sokolom kojeg ne smije pustiti nego ga mora držati na špagi. On prošeće, vrane odlete, kad on sa sokolom ode vrane se vrate. Nema nekog drugog rješenja, osim skidanja gnijezda – objašnjava Golubić koji bi vrlo rado volio čuti ideje građana, ako su korisne i imaju smisla.
– Vrane su zaštićene, ne smije ih se trovati, kad polože jaja ne smije ih se dirati, u naseljenom mjestu ne smije se ni pucati. Neki gradovi čak su organizirali vatromet pa ih plašili, ali one bi se opet vratile, neki su s laserima svijetlili po gnijezdima, ali one se brzo priviknu, pa su koristili zvučne rastjerivače. Mi smo zvali Veterinarski fakultet, rekli su da postavimo lovke, ulovimo vranu, odvezemo je na rub grada i pustimo. I? Ona se opet vrati…to nije nikakvo rješenje. Nismo još uvijek čuli kvalitetno rješenje za vrane, a stvarno bih ga volio čuti – rekao je Golubić te još jednom potvrdio kako čim dobiju informaciju iz nadležnog Ministarstva, čak neće čekati ni da im se odobrenje dostavi poštanskim putem, kreću s uklanjanjem gnijezda po kritičnim lokacijama.