Više od 300 ministranata i vjeroučenika s područja Varaždinske biskupije sudjelovalo je i ove godine na Sveti četvrtak na tradicionalnom hodočašću u Ludbreg u sklopu Dana ludbreške Svete nedjelje.
Program je započeo ujutro u devet sati na prostoru zavjetne kapele Predragocjene Krvi Kristove gdje je preč. Ivica Cujzek, predstojnik Ureda za pastoral duhovnih zvanja i ministranata Varaždinske biskupije, pozdravio sve okupljene te predvodio uvodnu molitvu. U pozdravnom govoru izrazio je želju da ministranti i vjeroučenici u ovom hodočašću osjete ljepotu blizine oltara i ljepotu zajedništva.
Uslijedila je potom kateheza koju je za hodočasnike pripremio preloški župni vikar vlč. Dominik Cestar. Na slikovit je i zanimljiv način djeci i mladima približio temu zajedništva. Polazeći od slike križa koji se sastoji od dvije okomite grede vlč. Cestar je rekao mladima kako nas okomita greda križa uči da je važno gledati prema Bogu, s njime graditi odnos prijateljstva, a poprečna greda nas uči da smo na našem vjerničkom putu usmjereni i na naše bližnje, braću i sestre koje nas okružuju. Isus koji je u središtu križa poziva nas na zajedništvo u molitvi i zajedništvo međusobno, rekao je vlč. Cestar.
Potom je okupljenima govorio o jednom od najljepših oblika zajedničke molitve, euharistiji koja je temelj našeg vjerničkog zajedništva. U euharistiji se okupljamo oko stola riječi Božje i stola Tijela i Krvi Kristove. Potaknuo je nadalje ministrante da se bore protiv grijeha kako bi bili dostojni služiti Isusu kod oltara pričešćivati se njegovim svetim Tijelom koje je hrana i lijek za svakog vjernika. Katehezu je vlč. Cestar završio kratkom meditacijom i zajedničkom molitvom Očenaša koja je djecu i mlade još dublje uvela u razumijevanje zajedništva kroz njegove karakteristike prihvaćanja, opraštanja i djelotvorne ljubavi.
Nakon uvodne kateheze uslijedile su radionice za koje su se okupljeni podijelili po uzrastima u grupama. Radionice su imale za cilj da si djeca posvijeste u kojim je stvarnostima u svetoj misi prisutan Isus Krist. Mlađa skupina igrala je igru detektiva s ciljem da pronađu simbole svete mise: štolu, maleni drveni oltar i Sveto Pismo koji su animatori sakrili na prostoru Svetišta. Kad su pronašli simbole shvatili su da im jedan nedostaje. Kroz igru skrivača otkrili su da su taj četvrti simbol oni sami, tj. njihovo zajedništvo.
I starija skupina došla je do istog cilja, samo na drugačiji način – igrali su igru slijepaca koja ih je vodila do toga da osjete stvarnost nečega što je neopipljivo. Nastavili su radionicu sastavljajući tanjur razbijen na komadiće, a koji je sadržavao tekst iz knjige proroka Izaije „Ne boj se, jer ja sam te otkupio; imenom sam te zazvao: ti si moj! Jer dragocjen si u mojim očima, vrijedan si i ja te ljubim. Ne boj se, jer ja sam s tobom.“ Cilj je bio da shvate sakrament ispovijedi kao ljepilo koje obnavlja razbijene komadiće zajedništva s Isusom te ih čini spremnima za sjedinjenje s Isusom u sakramentu svete pričesti.
Nakon radionica ministranti i vjeroučenici imali su priliku za sakramenat svete ispovijedi, a svetoj misi koja je uslijedila pridružili su se i drugi hodočasnici među kojima i članovi ludbreške udruge „Sunce“.
Euharistijsko slavlje u zajedništvu 25 svećenika koji su došli na hodočašće sa svojim ministrantima predslavio je preč. Antun Štefan, župnik u Šenkovcu.
Nakon svete mise i okrjepe hodočasnici su u procesiji krenuli iz Svetišta u župnu crkvu Presvetog Trojstva gdje su se zadržali u kratkom euharistijskom klanjanju i štovanju relikvije Predragocjene Krvi Kristove.