U petak u Galeriji Koprivnica otvorena je izložba Drava Art Biennale 2017.
Izložbu su predstavili ravnatelj Muzeja grada Koprivnice Robert Čimin, te kustosice Maša Zamljačanec i Helena Kušenić.
Ovogodišnje izdanje nastalo je u suradnji s Muzejom likovnih umjetnosti iz Osijeka, a izložba je i ove godine putem Javnog poziva okupila autore koji komuniciraju, provociraju, kritiziraju i promišljaju vodu i njezine uloge. Autore je odabrao četveročlani stručni žiri, u sastavu Ana Kovačić, Helena Kušenić, Valentina Radoš i Maša Zamljačanec, a vizualni identitet ovogodišnjeg izdanja potpisuje dizajnerski dvojac Andrija Večenaj i Mihovil Vargović.
– Podosta puta podcjenjujemo važnost i značaj pitke vode. Čini mi se da nažalost u ovom današnjem modernom svijetu u kojem prečesto i previše prevladava onaj kanibalski kapitalizam gdje je bitan samo profit zaboravljamo na važnost održivog razvoja, zaboravljamo na važnost resursa koje imamo. Mi u Podravini i u Hrvatskoj imamo jako puno prirodnih resursa koji nam mogu jako puno značiti u daljnjem razvoju i stvaranju budućnosti ove zemlje – rekao je gradonačelnik te podržao poruku koju izložba šalje i zahvalio organizatorima te autorima Drava art Biennalea.
Radove na izložbi predstavlja šesnaest autora, Gildo Bavčević, Barbara Bjeliš, Marijan Crtalić, Vana Gaćina, Ivan Gundić, Tomislav Hršak, Bojan Koštić, Enes Kurtović, Neva Lukić, Sara Rajaei, Mia Maraković, Kristina Marić, Vladimir Novak, Kristina Pongrac, Tamara Sekulić i Bojan Stojčić.
Drava Art Biennale bavi se temama zaštite okoliša, ekosustavom i vodom kao političkom kategorijom, a nastoji potaknuti suradnju umjetnika, kustosa, aktivista, znanstvenika i drugih stručnjaka te lokalne zajednice. Drava Art Biennale nudi viziju mogućih promjena koje kroz povezivanje umjetnosti, ekologije i urbanizma pridonose stvaranju prostora za odgovornije i bolje društvo, a u 2017. godini problematizira temu vode kao javnog dobra i osnovnog ljudskog prava.
Ovom trećem izdanju Drava Art Biennala prethodile su brojne aktivnosti okupljene oko krovne teme projekta – vode – koja je u ovom izdanju fokusirana na promatranje vode u javnom prostoru grada. Tijekom cjelogodišnjih aktivnosti (od ožujka do listopada) pitanje koliko prisustvo vode oblikuje gradsko tkivo i na koji način utječe na formiranje identiteta nekog grada sagledano je iz raznolikih kuteva: etnološkog, arheološkog, povijesnog, urbanističkog.
Izložba će biti otvorena do 29. listopada 2017. godine.