Komunalac i stanje u toj gradskoj tvrtki bila je tema koja je dominirala današnjom 11. sjednicom koprivničkog Gradskog vijeća.
Podsjetimo, oporba na čelu s Ivicom Suvaljem iz Mreže nezavisnih lista tražila je tematsku sjednicu na kojoj bi jedina točka bila vezana uz Komunalac, no na kraju je dnevni red uz to ‘napunjen’ i s još točaka, na što su inicijatori sjednice bezuspješno negodovali u proteklim tjednima.
‘Razvodnjavanje’ sjednice, kako su iz oporbe u više navrata nazvali taj potez, nije spriječilo vijećnike da samo o jednoj točki, stanju u Komunalcu i gradskim tvrtkama, raspravljaju gotovo četiri sata, a na kraju bez posebno konkretnog rezultata, iako se s govornice i iz klupa moglo čuti o čipiranju kanti, cijenama barela nafte na svjetskom tržištu, poskupljenju grobljanskih usluga i parkinga, Pevecu, iseljavanju mladih iz Hrvatske te čak i na kojem je slogu naglasak u riječi “Piškornica”.
Novi nezavisni vijećnik Miodrag Maričić čak je u jednom trenutku pozvao kolege da napuste sjednicu zato što je smatrao da je tema Komunalca prevažna da bi se o njoj raspravljalo na taj način, zajedno s drugim točkama i kada su svi već pomalo umorni.
Na početku točke je predsjednica Uprave Komunalca Nataša Tetec, uz pomoć Dubravke Horvat i Gorana Međurečana, detaljno prezentirala stanje u Komunalcu, njihove aktivnosti, razloge podizanja cijena usluga i planove za buduće razdoblje, dok je Maja Hleb, bivša predsjednica Uprave, nastojala razjasniti neke upite vijećnika koji su se odnosili na razdoblje kada je ona bila na čelu tvrtke.
Najaktivniji u ‘rešetanju’ Uprave pitanjima bio je Mrežin vijećnik Ivica Suvalj, kojega je najviše zanimalo gdje je 51 milijun kuna od prodaje plinskog biznisa, odnosno kako je utrošeno 30 milijuna kuna koji su pripali Komunalcu i 21 milijun koji je otišao Gradskoj upravi. Nakon što je to pitanje postavio nekoliko puta, a čuli su se odgovori na sve osim toga, Maja Hleb je naposljetku dala odgovor na to pitanje koje oporba postavlja otkad je RWE kupio udio u plinu.
– Od 51 milijun kuna, 21 milijun prebačen na žiro račun grada kao smanjenje temeljnog kapitala u Komunalcu. Od 30 milijuna, 11 milijuna smo imali minus na žiro i pokriven je, a ostali novac koristio se u tekućem poslovanju, nismo nikome davali novac ni radili ništa nezakonito, plaćali smo dobavljače. Ništa nikome nije dano osim dobavljačima i bankama. Imali smo i neke investicije, primjerice, plaćanje dobavljača za betoniranje reciklažnog dvorišta za građevinski otpad od 2 milijuna kuna – izjavila je ona.
Što se tiče poskupljenja usluga, onih provedenih i tek najavljenih poput vode i odvoza otpada, ustvrdila je da je neminovno zbog poštivanja načela cijene u Zakonu o komunalnom gospodarstvu te da bi cijene rasle čak i da nije prodan plinski biznis. Također se moglo saznati da gospodarstvenici još uvijek Komunalcu plaćaju za kredit za gradnju pročistača u Herešinu koji je tvrtka otplatila prošle godine.
– U 10 godina smo trebali vratiti 50 milijuna kuna glavnice, ali to nismo skupili od poslovnih subjekata. Neki su plaćali na vrijeme, neki nisu, neki su propali. Kredit je uredno vraćen i mi nemamo dugova prema banci, ali nismo skupili 50 milijuna kuna koje bismo vratili sebi – pojasnila je Maja Hleb.
Protiv povećanja cijena najviše su negodovali nezavisni Marijan Šiško, koji je pozvao Upravu da vrati stare cijene i pokrije se iz unutarnjih rezervi, a Ernest Forjan (HDZ) je bio posebno oštar.
– Posebno je sablasna današnja izjava ‘Mi dižemo cijene jer ih nismo dugo dizali’, i ‘Mi dižemo cijene jer smo jeftiniji od drugih’. Molim vas. To je toliko jadan odgovor, koji ostavlja gorčinu građanima u ustima – rekao je Forjan.
Nakon nekoliko sati međusobnog ‘bombardiranja’ oporba je predložila zaključak s dvije točke, prva je bila da se u pismenom obliku taksativno pobroji na što je točno utrošen 51 milijun kuna od prodaje plina, a druga da u Nadzornom odboru Komunalca bude jedan član oporbe. S osam glasova za, 11 protiv i dva suzdržana zaključak je odbijen.