3.3 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
zdrava stabla

FOTO Koprivnica je prva u Hrvatskoj endoterapijom počela liječiti stabla diljem grada, bili smo na terenu s licenciranim stručnjacima, koji uspješno premještaju i životinjske niše
F

Arboristi su specijalno obrazovani kadrovi koji se bave problematikom odraslih stabala i općenito stablima u urbanim i poluurbanim sredinama

Ne propustite

Komunalac Koprivnica svojom neprestanom brigom o izgledu i zdravlju biljaka na javnim zelenim površinama ove je godine napravio iskorak te angažirao jednu tvrtku iz Jastrebarskog koja se bavi profesionalnim poslovima na području hortikulture i urbanog šumarstva, uključujući licencirane stručnjake u liječenju stabala metodom koja se naziva endoterapija.

Spomenuta metoda je unatrag 10 godina u primjeni na razini Europe i svijeta, a u Hrvatskoj od lani.

Diplomirana inženjerka agronomije Nataša Njegovec, koja u Komunalcu vodi održavanje zelenih površina, zajedno s kolegama prepoznala je dobrobiti ove tehnologije te su uz podršku Grada Koprivnice napravili nekoliko tretiranja stabala endoterapijom u gradskom parku i primijenili je prvi u Hrvatskoj.

– To je fitosanitarni tretman, posebno kada je riječ o liječenju drveća u urbanim sredinama i koja su iz bilo kojeg razloga oboljela. Uključuje male količine sredstva za prihranu ili potporu stablu. Tehnikom infuzije ono se ubacuje u korijen stabla koje na taj način postaje otpornije na štetnike i bolesti te mu se produžuje vitalitet i vijek trajanja. Pomažemo stablu da suzbije napad kukca koji se hrani njegovim tkivima i ako to uspijemo postigli smo željeni učinak. Kod primjene sustava za pomoć, uvijek se posebna pažnja obraća na to da se terapije ne provode u vrijeme cvatnje – pojasnio je arborist dr.sc. Nikola Lacković, direktor tvrtke iz Jastrebarskog.

Arbofield
Foto: Ivan Balija

Arboristi su, naime, specijalno obrazovani kadrovi koji se bave problematikom odraslih stabala i općenito stabala u urbanim i poluurbanim sredinama – od sadnje, njege pri sadnji i nakon te njege kroz čitavo njihovo razdoblje života.

– Stablo se u takvoj sredini rijetko može razvijati samo, da prirodni procesi razvoja i odumiranja idu prirodnim tijekom. S obzirom na okolinu, valja intervenirati ili stablu pomoći da bolje podnosi otežane uvjete ili osigurati da ne predstavlja prevelik rizik za okolinu – kazao je Lacković.

Stoga je liječenje stabala kestena i platana u gradskom parku započelo već lani, a nastavljeno je ove godine. Nakon pojave stjenice platane i kestenovog moljca štete su postale značajan problem u održavanju zelenila na javnim površinama u gradu.

Arbofield
Foto: Ivan Balija

– Na kestenu je to problem desetljećima. U lipnju, srpnju počinju simptomi odumiranja lisne mase i u rujnu dolazi do otpadanja lista, skraćena je vegetacija zbog kestenovog moljca. Osim estetske funkcije, to stanje nije dobro ni za samo stablo. Naime, list požuti pa ono više nije ni tako lijepo, a s endoterapijom smo produžili vegetaciju i ljepši i zdraviji izgled stabla – pojasnila je Nataša.

Svako stablo, ne samo u urbanoj sredini, napominje, ima svoje štetnike, a pogotovo u urbanim sredinama zbog otežanih uvjeta i nedostatnog prostora za adekvatno razvijanje korijena.

– Primjerice propada kora, korijen se ne može pravilno razvijati radi zbijanja tla, jer ljudi parkiraju ispod stabala gdje je hlad. Biljka korijenom ne upija samo vodu, već njime i diše. Uski zeleni pojasevi, šljunak u pojasu, blizina zgrada… jako je teško održati da stablo bude zdravo – govori.

Arbofield
Foto: Ivan Balija

Stručnjaci iz Arbofielda, jastrebarkse tvrtke, također su i orezivali stabla koja su zbog svojeg izgleda ili pozicije vrlo važna za izgled grada, pa su tako pod nadzorom licenciranog izvođača obavili sanitarno orezivanje monumentalnog stabla tulipanovca, najvećeg stabla u gradskom parku koje je dobilo dugoiščekivanu njegu te drvoreda sofora uz Nemčićevu ulicu, kojim je popravljena estetika stabla i povećana sigurnost.

– Čekalo se da stablo ocvate, potom je tim certificiranih arborista obavio sanitarno orezivanje stabla. Time je popravljena estetika i povećana sigurnost posjetitelja koji se kreću i zadržavaju u blizini ovog prekrasnog stabla koje dominira središnjim dijelom koprivničkog parka. Stabla u Nemčićevoj su stara, krhkih grana i prilikom nevremena grane su padale i predstavljale opasnost za imovinu i ljude. Kako su zaštićena, htjeli smo da se to učini po pravilima struke te smo angažirali ovu tvrtku – kazala je Nataša.

Endoterapija
Foto: GKP Komunalac

Prvi put u Hrvatskoj, upravo u Koprivnici, obavljeno je i uspješno premještanje životinjskih niša. Prilikom izvođenja radova orezivanja sofora posvećena je posebna pažnja očuvanju niša kako bi se očuvao suživot s prirodom koja pomaže obogatiti biološku raznolikost i zdravlje zelenog srca grada.

– Tako su očuvana gnijezda ptica u kojima su zatečena jaja te su posebnom opremom provjerene duplje u dijelovima grana koje je trebalo orezati. Segmenti grana s dupljama vraćeni su na prikladne pozicije na zdravim granama kako bi ih i dalje mogle koristiti ptice dupljarice i mali sisavci koji obitavaju u našem parku – pojasnio je Lacković.

Ponajviše radi sigurnosti djece, trenutno postavljaju dinamička sidra na stablu lipe koje se nalazi na dječjem igralištu na Podravkinom rekreacijskom centru.

– Stablo ima tri debla koje nazivamo V rašljama i da se ne raskoli, grane se moraju povezati dinamičkim vezom u specijalne oblike. Takvi morfološki oblici su jako skloni rascjepljivanju, lomovima i padu. Primjerice, užad postavljamo u krošnju koja ima više jakih grana ili debalaca koja nisu dobro srasla i postoji realna opasnost da se jedna od njih odcijepi, padne i napravi štetu. Uostalom, svi volimo lipe, one doprinose lijepom okolišu i prilagođene su našim kontinentalnim klimatskim uvjetima. Stoga ih je šteta micati pa primjenjujemo novorazvijene sustave da bi se takva stabla što duže zadržala u prostoru – pojašnjavaju oboje.

Arbofield

Tako je i gotovo stoljeće stara bukva, koja raste uz zaštićenu grobnicu Sulimanović na groblju Pri Sv. Duhu, prošla zdravstveni pregled. Blago invazivnom metodom utvrdili su da je starost bukve oko 90 godina, promjera 62 centimetra i zdravo je stablo. U donjem dijelu djelomično je nalegla na spomenutu grobnicu, no zbog njezine hortikulturalne vrijednosti i činjenice da je u odličnom zdravstvenom stanju, odlučeno je da se neće dirati. Ipak, klon ove bukve zasađen je na zelenoj površini kod nove mrtvačnice.

– Proces sam započela prije sedam godina kada sam uzela plemku. U rasadniku smo uzgojili novih 20-ak biljaka i jednu smo ove godine posadili na groblju, tako da danas postoji identično stablo posađeno na prostoru gdje će moći nesmetano rasti i granati se te tako nastaviti tradiciju ovog impresivnog stabla – kazala je Nataša Njegovec, inženjerka hortikulture u koprivničkom Komunalcu.

Kako se endoterapija provodi svake dvije godine na istom stablu, ove godine će se tretirati kestenova stabla kod Muzeja i na Sajmištu.

Arbofield
Foto: Ivan Balija
Arbofield
Foto: Ivan Balija
Arbofield
Foto: Ivan Balija
Arbofield
Foto: Ivan Balija
Arbofield
Bušilica sa svrdlom kojim se stvara komorica u koju će se injektirati sredstvo za endoterapiju // Foto: Ivan Balija
Arbofield
Foto: Ivan Balija
Arbofield
Foto: Ivan Balija
Arbofield
Foto: Ivan Balija
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Radosni blagdani

FOTO Advent u Ludbregu okuplja mnoge, družili se na trgu, gledali predstavu

Centar Svijeta uvijek rado posjećujemo, a pogotovo u vrijeme blagdana i Adventa. Za pravi božićni ugođaj u Ludbregu pobrinuo...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×