Grad Križevci i mađarski partner Tenkes Borvidékfejlesztő Nonprofit Kft. krajem prošlog mjeseca organizirali su zajedničko studijsko putovanje kroz vinsku regiju Piedmont u Italiji za sudionike s vinskih cesta Križevci-Kalnik-Orehovec i Villány-Siklós.
Organizaciju putovanja za hrvatske sudionike Grad Križevci je ugovorio s Destinacijskom agencijom Križevci, čija je predstavnica Gordana Kapor bila i koordinatorica putovanja.
Na putovanju je bilo 13 sudionika iz Hrvatske te 13 sudionika iz Mađarske.
Smještaj je bio osiguran u gradu Asti, nedaleko od Torina, odakle se autobusom odlazilo u posjet vinarijama i drugim važnim lokacijama regije Piedmont. Grad Asti je poznat po istaknutim pjenušavim vinima Asti Spumante i Moscato d Asti.
U srijedu su vinari u prijepodnevnim satima posjetili mjesto Barolo i njegovu najstariju vinariju Borgognon iz 1761. godine u kojoj se istoimena vina Barolo proizvode od grožđa Nebbiolo, a prema tradiciji, bez kemijskih gnojiva i herbicida, dugotrajnom spontanom fermentacijom, bez kvasaca, u bačvama od slavonskog hrasta. U ovom slikovitom gradiću s mnogo restorana i vinarija, sudionici su posjetili i Muzej vina WIMU u prekrasnom dvorcu Comunale Falleti, uz degustaciju vina Borgognon. U poslijepodnevnim satima obišli su samo srce Barola, brežuljak Cascina Boschetti i istoimenu vinariju obitelji Gomba okruženu prostranstvima vinove loze. Uz degustaciju vina, domaćini su predstavili i proizvode lokalnih domaćinstva, poput kozjeg sira, mesnih narezaka i salame.
U četvrtak je putovanje nastavljeno istočnom stranom regije Piedmont, kroz mjesta Mombaruzzo, Canelli i Loazzolo. Tako je dan započeo posjetom jednoj od najvećih pijemontskih zadruga na ovom području, Tre secoli čiji se vinogradi Moscato Bianca, Brachetta, Barbera, Monferrata Astigiana i Alessandrina prostiru na oko 1.100 hektara. Tvrtka je poznata po buteljiranim pjenušavim i polupjenušavim vinima. Ostatak dana, gosti su posjetili podrume Bosca koji su posebno uređeni za posjetitelje te su imali priliku degustirati Bosca vina. Na samom kraju, jedna potpuno drugačija vinarija u Loazzolu očarala je apsolutno sve sudionike svojom ljepotom, lokacijom, okruženjem, načinom rada i osebujnim vlasnikom, eko vinarom Giovannijem Scaglioneom. Forteto della Luja, a naziv te vinarije potječe od naziva šuma kojom prolazi rijeka Rio Luja, koje okružuju vinograde. Ova vinarija poznata je po proizvodnji grožđa Moscata i Moscato Passito Plasa RIschel koji je osvojio prestižne nagrade.
Za vrijeme obilazaka i degustacija regijom Piedmont, vladala je velika zainteresiranost te su hrvatski i mađarski vinari usvojili mnoga nova znanja s područja načina uzgoja grožđa, fermentacije i skladištenja. Osim samih vinarija, sudionici su imali prilike upoznati i lokalne restorane koji poslužuju domaću tradicionalnu hranu te se bave eko proizvodnjom. Također su razmijenjeni mnogi kontakti s mađarskim vinarima i talijanskim domaćinima, što otvara mogućnost buduće suradnje i savjetovanja.
Glavni cilj projekta je stvaranje prepoznatljive slike prekogranične regije Mađarska-Hrvatska kao vinske regije kroz daljnji razvoj, pozicioniranje i brendiranje postojećih vinskih cesta Križevci-Kalnik-Orehovec i Villány-Siklós, čime se osigurava porast njihove atraktivnosti i rast turističkih kapaciteta, radi generiranja porasta broja posjetitelja u regiji, produženja njihovog boravka i povećanja potrošnje, a njegova ukupna vrijednost iznosi 399.771,57 EUR.