Tijekom srednjeg vijeka streličarstvo je bilo iznimno korisna vještina. Ako ste bili vješti s lukom i strijelom, mogli ste loviti, braniti se, napadati, bili ste cijenjeni u društvu, a svi su vas željeli imati na svojoj strani, zlu ne trebalo.
Vremena su se promijenila i streličarstvo danas izgleda prilično drugačije – moderni lukovi s modernim strijelama, lagani i čvrsti materijali, osigurači, nišani, sva sila poboljšanja koja su nekada rudimentarno oruđe, odnosno oružje, učinili samo u osnovi sličnim svom prethodniku starom nekoliko stoljeća. No, ne i na Renesansnom festivalu u Koprivnici. Tamo majstori srednjovjekovnog luka i strijele mogu doći na svoje.
Drago Mlinar više od 30 godina bavi se streličarstvom, predsjednik je Streličarskog kluba Koprivnica, bavi se izradom replika srednjovjekovne streličarske opreme, vlasnik je trgovine sa streličarskom opremom i organizator je Robin streličarskog turnira na Renesansnom festivalu. Turnir svake godine privuče 60-70 natjecatelja, a zapravo je kruna, finale na koje dolaze natjecatelji nakon što su se tijekom godine nadmetali u gađanju diljem Hrvatske.
– Srednjovjekovno streličarstvo znači da se koriste drveni lukovi napravljeni od jednog komada, i to svih oblika, bili oni longbow, odnosno dugi lukovi, nomadski, skitski, turski, mađarski… Tijekom godine imamo natjecanja na raznim događanjima diljem Hrvatske, a finale Kupa Hrvatske je u nedjelju na Renesansnom festivalu. Ujedno je i međunarodnog karaktera, tako da uvijek imamo strijelce iz desetak zemalja – pojasnio nam je Mlinar.
Gađanje srednjovjekovnim lukovima drukčija je priča od gađanja modernim lukovima, kako nam je rekao naš streličar, a s njima dolazi do izražaja čista vještina i instinkt natjecatelja.
– Teže je, to su čisto instinktivni lukovi, nema pomagala, nišana, blokada, natega, okidača, nema ničega, to su stari, primitivni lukovi. Obično drvo, malo ljepše obrađeno, i tetiva. Napneš i gađaš, instinktivno. Tu je veća uloga natjecatelja nego luka, moraš imati puno vježbe i vještine za tako nešto – uvjerava nas naš majstor streličarstva.
Specifične okolnosti na koprivničkim bedemima, prije svega tisuće posjetitelja koji su u svakom trenutku u blizini, ograničavaju udaljenost mete na 15 metara. Ne treba ni spominjati da je preciznost pravih strijelaca impresivna, na nekim drugim turnirima znaju gađati viteza sa 100 metara udaljenosti, lubenice, kupus, pa čak i jaja ili jabuke, kako nam kaže Mlinar.
Na Renesansnom festivalu tako će se natjecati nekoliko desetaka strijelaca. Puca se deset serija po tri strijele, dakle 30 puta. Najveći broj bodova u jednom gađanju je 10, to je bodovanje centra mete. U Kupu postoji prva i druga ligu, prva liga su oni koji mogu prijeći otprilike 230 bodova od maksimalnih 300. Najboljih osam iz prve i najboljih osam iz druge lige prolazi dalje u raspucavanje, koje je organizirano po klasičnom turnirskom sustavu, na ispadanje. No, kako nam kaže Drago Mlinar, poanta nije toliko u natjecanju koliko u druženju i njegovanju prijateljskih odnosa.
– To je, prije svega, lijepo druženje. Cilj je da nas dođe čim više, da bude dobro natjecanje, da dođu i građani i zainteresiraju se za ovaj sport. Nije toliko bit u pobjedi, dobro je da ne pobjeđuju stalno isti, nije to kao natjecanja unutar Saveza gdje se svi maksimalno ‘ubijaju’ za pobjedu. Veselo je i zabavno, a i atmosfera na Renesansnom festivalu je odlična. Sve je podređeno ljudima, druženju, pokazivanju vještina, ali prije svega pokazivanju ljudskosti – kaže nam Mlinar.
Robin turnir u srednjovjekovnom streličarstvu možete pratiti na Renesansnom festivalu, u nedjelju 26. kolovoza u 11 sati, a u 10 sati bit će organiziran dječji streličarski turnir.